Żywokost korzeń 250g

Żywokost występuje w Europie i w Azji Środkowej. W Polsce obecny jest praktycznie na terenie całego kraju. Łodygi tego zioła są bardzo grube i „włochate”, a także mocno rozgałęzione w górnych partiach. Liście rośliny są wąskie i lancetowate. Kwiaty – fioletowe, purpurowe lub różowe, choć zdarzają się też białe i kremowe. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się korzeń. W nim to występują: alantoina (przyspiesza gojenie się tkanek, pomaga też w rozroście komórek przy złamaniach i skręceniach; wraz z kwasem rozmarynowym wykazuje działanie przeciwzapalne), śluz, alkaloidy, kwasy (chlorogenowy, kawowy), żywice, skrobia, sacharoza, asparagina.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Cena brutto  Cena podstawowa 32,00 25,60 zł

najniższa cena z ostatnich 30 dni: 32,00 zł

Wybierz wariant

3-4 dni robocze
14 dni
od 249 zł

Żywokost korzeń 250g

Żywokost występuje w Europie i w Azji Środkowej. W Polsce obecny jest praktycznie na terenie całego kraju. Łodygi tego zioła są bardzo grube i „włochate”, a także mocno rozgałęzione w górnych partiach. Liście rośliny są wąskie i lancetowate. Kwiaty – fioletowe, purpurowe lub różowe, choć zdarzają się też białe i kremowe. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się korzeń. W nim to występują: alantoina (przyspiesza gojenie się tkanek, pomaga też w rozroście komórek przy złamaniach i skręceniach; wraz z kwasem rozmarynowym wykazuje działanie przeciwzapalne), śluz, alkaloidy, kwasy (chlorogenowy, kawowy), żywice, skrobia, sacharoza, asparagina.

Żywokost (korzeń) według literatury był polecany przy dolegliwościach:

  • przewodu pokarmowego (owrzodzenie żołądka i jelit),
  • górnych dróg oddechowych, przy uporczywym kaszlu,
  • na trudno gojące się rany, owrzodzenia skóry, oparzenia i odmrożenia,
  • pękających piętach,
  • złamaniach kości i skręceniach,
  • gojeniu się ran i przy zamknięciu kości,
  • skazie moczanowej,
  • artretyzmie,
  • krwawiących hemoroidach,
  • żylakach,
  • zapaleniu żył.

Ponadto odwary z korzenia przynoszą ulgę przy bolących oczach. Stosuje się je także do przemywania skóry przy trądziku, łuszczycy, egzemie, czyrakach.

Przygotowanie: 

Okład – zrobić papkę ze sproszkowanego korzenia żywokostu lekarskiego, dodając niewielką ilość wody. Stosować na żylaki lub inne trudno gojące się rany. Papka ta świetnie nadaje się na krwawiące hemoroidy.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Dowiedz się więcej...

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj więcej

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

2024-01-18

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

Obecnie dużo się mówi o jakości soków żołądkowych, mało jednak wskazuje się na ich ilości, jakie organizm powinien produkować. W ciągu dnia człowiek powinien wytwarzać 10–12 litrów soków żołądkow [...]

Czytaj więcej

Mirra dla zdrowia

2023-12-20

Mirra dla zdrowia

Mirra to żywica pozyskiwana z drzewa mirra (Commiphora myrrha), znana ze swojego charakterystycznego zapachu oraz wielu właściwości zdrowotnych i użycia do celów religijnych.

Czytaj więcej

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) - naturalny antybiotyk

2023-10-06

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) - naturalny antybiotyk

Chrzan pospolity jest jednym z najstarszych ziół, to naturalny antybiotyk. Z powodu swych właściwości chrzan i dziś sadzony jest w prawie każdym wiejskim ogrodzie i sadzie.

Czytaj więcej

Ćwiczenia na stawy skokowe

2023-05-05

Ćwiczenia na stawy skokowe

Staw skokowy jest istotnym elementem w procesie poruszania się. Wykonuje odpowiedzialną i trudną pracę. Nawet podczas spokojnego marszu jest mocno obciążany, zwłaszcza przy nadwadze ciała. Otyłoś [...]

Czytaj więcej

Agawa (Agave) w praktycznej fitoterapii

2023-03-28

Agawa (Agave) w praktycznej fitoterapii

Agawa to ponad 300 gatunków roślin w Ameryce Północnej i Południowej. Wykształcają one mięsiste liście magazynujące wodę. Zaliczane są do grupy ekologicznej sukulentów. Zakwitają po przeżyciu kil [...]

Czytaj więcej

Pokaż więcej

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu