Autohipnoza dla zdrowia

Autohipnoza dla zdrowiaHipnoza często kojarzy nam się z fabułą filmów, w których jakiś człowiek, najczęściej w niecnych zamiarach, wprowadza innego w taki stan, po to żeby odnieść jakieś korzyści. Bywa też utożsamiana z magią i czymś niebezpiecznym. Jednak nie należy się jej obawiać.

Hipnoza jest wykorzystywana w psychoterapii podczas seansów prowadzonych przez specjalistów. Pomaga zwalczać lęki, poradzić  sobie z uzależnieniami, zaburzeniami emocjonalnymi oraz z bólem czy też bezsennością. W stan hipnotyczny można także wprowadzić się samodzielnie. Jak to zrobić?

Czym są hipnoza i autohipnoza?

Hipnoza wg definicji opublikowanej w 2015 roku w medycznym czasopiśmie International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis, to: „stan świadomości związany ze skoncentrowaną uwagą, zredukowaną peryferyjną zdolnością postrzegania, charakteryzujący się zwiększoną zdolnością do odpowiedzi na sugestie".


Osoba poddana hipnozie znajduje się w stanie głębokiego relaksu, a jej umysł funkcjonuje prawidłowo. Mamy tu również do czynienia z osłabieniem podejścia krytycznego i brakiem oceniania. W trans wprowadza hipnotyzer.


Hipnoza jako stan głębokiego skupienia jest wykorzystywana w diagnozowaniu problemów, czy zaburzeń, zarówno z płaszczyzny psychicznej, jak i fizycznej. Taką hipnoterapię stosuje się przy: wychodzeniu z uzależnień, fobii, zaburzeniach emocjonalnych, a także zahamowaniach potrzeby powtarzania pewnych zachowań koniecznych do rozładowania wewnętrznych napięć. Można nią wspomagać leczenie bezsenności, chorób czy też różnych dolegliwości.      


Hipnozę można przeprowadzić samodzielnie bez pomocy innej osoby, co określa się jako „autohipnoza". Stan ten czasami występuje prozaicznie w życiu codziennym, kiedy się zamyślamy tak głęboko, że nie reagujemy na bodźce zewnętrzne. To zdarza się też osobom, które podejmują się wyczynów sportowych, np. podczas długotrwałego, wielogodzinnego biegu długodystansowego. W przypadku zamierzonej autohipnozy człowiek wprowadzając się w trans, sam sobie wydaje polecenia, które pozwolą na przejście w odmienny stan świadomości.   


To warto wiedzieć


W trakcie hipnozy, snu czy też medytacji przechodzi się w tzw. stan alfa, w którym wytwarzane są fale o częstotliwości 7–14 Hz.  


Co daje stosowanie autohipnozy i po co się w nią wprowadzać?


•    Wspomaga walkę ze stresem.
•    Pozwala na wyciszenie i uspokojenie.
•    Przynosi relaks.
•    Może zapobiegać wystąpieniu objawów psychosomatycznych i różnych chorób.
•    Pozwala na oderwanie się od problemów i kłopotów dnia codziennego.
•    Reguluje procesy hormonalne.
•    Wpływa na poprawę metabolizmu.
•    Wzmacnia funkcjonowanie układu immunologicznego.
•    Pozwala ukierunkować się na cel, który nas interesuje.
•    Może pomóc znieść ograniczenia i przeszkody, które nas blokują przed osiągnięciem sukcesu, spełnienia marzeń i dojścia do wyznaczonego celu.
•    Pozwala na korzystne zmiany postępowania, myślenia i zdobycie pewności siebie.  
•    Wspomaga leczenie problemów psychicznych, lęków oraz fobii.
•    Jest stosowana u osób z depresją.
•    Pomaga zacieśniać i pogłębiać relacje z innymi i naprawiać te złe.
•    Pomaga zmniejszyć lub zniwelować uczucie bólu.
•    Ma zastosowanie w przypadku leczenia osób uzależnionych od nałogów.
•    Często jest skuteczną metodą pozwalającą na poprawę wyników u sportowców.
•    Wpływa na wzbudzenie motywacji do podjęcia danych działań, czynności.
•    Pozwala poradzić sobie z bezsennością.
•    Może pomóc w procesie odchudzania.


Jak wprowadzić się w stan hipnozy?

Przed przystąpieniem do autohipnozy powinniśmy jasno określić jej cele, czyli dlaczego chcemy się jej poddać.

Podczas autohipnozy wprowadzamy się w odmienny stan świadomości. Znajdujemy się na swoistym pograniczu pomiędzy snem a odczuwaniem realnym, czyli jawą. Następuje to poprzez zmniejszenie lub całkowite wyłączenie systemów kontroli. Dzięki temu możemy poddać się żądanym sugestiom. Na to, żeby właściwie wprowadzić się w trans hipnotyczny, potrzeba: odprężenia, koncentracji, skupienia uwagi, bezpośredniego przekazu, czyli sugestii, a także wywołania jakiegoś zamierzonego z oczekiwaniami obrazu.

Sesję autohipnozy, która bardzo przypomina medytowanie, dobrze jest przeprowadzić w spokoju, ciszy i odosobnieniu. Bodźce zewnętrzne są niepożądane, bo mogą zakłócać cały proces i rozpraszać uwagę. Najlepiej będzie się wygodnie położyć i zapewnić sobie komfortowe warunki. Oddychajmy swobodnie, starając się zrelaksować, odprężyć i rozluźnić mięśnie. Poczujmy, że cały stres z nas odchodzi. Oczy powinny być zamknięte. Staramy się nie błądzić myślami, a skupiać na przekonaniu siebie, że czujemy się dobrze. W tym celu w myślach wypowiadamy zdania, które nam w tym pomogą. ,,Czuję się doskonałe", ,,jest mi przyjemnie", ,,jestem spokojny i całkowicie odprężony" – to niektóre przykłady.

Po tym gdy poczujemy się przyjemnie, a spokój wypełni nasz umysł, przechodzimy do konkretów, czyli do artykułowania w myślach zdań, które mają spowodować osiągnięcie naszego celu. Znów będziemy wypowiadać słowa będące poleceniami. To sugestie mające na celu wywołać odpowiednie efekty i zamierzony skutek. Nazywa się to „afirmowaniem", czyli konstruowaniem twierdzeń wysnuwanych z pewnością i głębokim przekonaniem, że mogą się wydarzyć. Takie zdania mogą brzmieć tak: ,,potrafię tego dokonać", ,,jestem perfekcyjny w tym, co robię" itp. Mogą też mieć formę bardziej konkretną i precyzyjną. To powinny być krótkie hasła.   

Autohipnoza nie musi trwać długo. Można też ją powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Podczas niektórych sesji warto korzystać ze słuchania muzyki relaksacyjnej, która wprowadzi w dobry nastrój. Dla zgłębienia tematu osiągania stanu autohipnozy, najpierw można skorzystać z porad specjalistów i pod ich kierunkiem nauczyć się tego, jak samodzielnie wchodzić w trans.

Opracowanie Jarosław Cieśla   

Inne wpisy w tej kategorii

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

2023-11-30

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

Jak wesprzeć nasze zdrowie psychiczne w okresie jesienno - zimowym? Czym jest sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) a czym jesienna chandra? Jakie suplementy przyjmować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Zamienniki złego cukru - te zalecane i te niewskazane

2023-11-24

Zamienniki złego cukru - te zalecane i te niewskazane

Poznaj zamienniki cukru, zarówno te wskazane jak i te, które są niewskazane dla naszego organizmu.

Czytaj dalej

Jesienno-zimowe superfoods – odżywcze składniki, które wzmocnią twój organizm

2023-11-23

Jesienno-zimowe superfoods – odżywcze składniki, które wzmocnią twój organizm

W tym artykule skupimy się na prostych strategiach, jak za pomocą zdrowego pokarmu będziemy mogli nabrać energii i witalności, poprawiając samopoczucie, wzmacniając odporność i wspierając nasze ciało.

Czytaj dalej

Listopadowe sałatki – inspiracje na zdrowe przekąski na chłodniejsze dni

2023-11-16

Listopadowe sałatki – inspiracje na zdrowe przekąski na chłodniejsze dni

Właśnie teraz, gdy apetyt na coś „na szybko” staje się coraz bardziej wyostrzony, warto pomyśleć nad zaplanowaniem zdrowszych dań. Listopadowe sałatki mogą być kolorową i pełną smaku alternatywą

Czytaj dalej

TVP 3 Kraków patronem medialnym IX Sympozjum i Targów Zielarskich

2023-11-14

TVP 3 Kraków patronem medialnym IX Sympozjum i Targów Zielarskich

IX Sympozjum Zielarskim pod hasłem "Zapomnij o zapominaniu" odbędzie się w dniach 17-19 listopada br. w hotelu Premier w Krakowie. Patronat nad imprezą objęła TVP 3 Kraków.

Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja  i co dalej?

2023-11-10

Sztuczna inteligencja i co dalej?

Obserwując dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w ostatnich latach, widać wyraźnie rosnącą aktywność sztucznej inteligencji, która małymi krokami wkracza w nasze codzienne życie. Czym jest ai?

Czytaj dalej