Według alfabetu:

BHRINGRAJ (Eclipta alba)

BHRINGRAJ (Eclipta alba)

BHRINGRAJ (Eclipta alba)

Bhringraj (Bhringaraj) to roślina, której hinduska nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „władcę włosów”. I nie bez powodu, bo jest ziołem szczególnie wykorzystywanym do pielęgnacji włosów. 

Bhiringraj jest jednorocznym pnączem osiągającym wysokość 3 metrów. Jest szeroko rozgałęzione, ma długie, czerwonobrązowe łodygi, na których osadzone są małe, białe kwiatki podobne do stokrotki. Liście rośliny są podłużne koloru ciemnozielonego. Roślina ta kocha wilgoć, rośnie obficie w tropikach, ale spotkać ją można na całym świecie. Możemy wyróżnić jej trzy rodzaje w zależności od koloru kwiatów (białe, żółte i niebieskie). Jednak najczęściej przetwarza się odmianę białokwiatową. Surowcem zielarskim jest cała roślina.


Bhringraj to wspaniałe zioło stosowane w ajurwedzie należące do ziół rasayana, czyli zapewniających długowieczność i odmłodzenie. Utrzymuje równowagę wszystkich trzech dosz. Stosowane jest do pielęgnacji włosów (zwalcza przedwczesne siwienie, wzmacnia cebulki włosów, zapobiega wypadaniu, poprawia ogólnie ich kondycję). Wspomaga również pracę wątroby, odmładza pamięć, zęby, kości, wzrok i słuch. Jego podstawowe substancje czynne to polipeptydy, poliacetyleny, steroidy, sterole, triterpeny i flawonoidy. Roślina szczególnie bogata jest w: ekliptynę, wedorolakton, amyrin, hepatakozanol, hentriakontan i stigmasterol. Liście zawierają dużo białka, a jego ekstrakt ma charakter żywiczny.


Bhringraj jest bardzo popularny w całych Indiach, jest barwnikiem stosowanym w hennie i naturalnych farbach do włosów. Występuje w formie: herbat, ciętych mieszanek ziołowych, proszku, olejach oraz maściach.


Inne nazwy: bhringradź, bhangra, maka, kesa-raja.

Karina Powieśnik

Komentarze (1)

Weronika

2021-03-18 18:53:41

Witam, chciałam się zapytać, czy jest możliwość znalezienia rośliny Eclipta Alba w Polsce?

Dodaj komentarz