Ciężkie nogi – domowe sposoby na uczucie ciężkich nóg

Ciężkie nogi – domowe sposoby na uczucie ciężkich nóg


Uczucie ciężkich nóg może być skutkiem zmęczenia po całym dniu spędzonym w pracy lub wynikiem dużego wysiłku fizycznego. Wtedy też najlepszym rozwiązaniem, jakie przychodzi nam do głowy, wydaje się po prostu odpoczynek. Jednak oprócz ociężałości może też się pojawić opuchlizna kończyn dolnych, a także widoczne niebieskie żyłki popularnie określane „pajączkami“. Być może przyczyną jest niewydolność krążenia, co często prowadzi do występowania tzw. żylaków. Jak zatem domowymi sposobami można poradzić sobie z tym problemem oraz uczuciem ciężkich nóg?


Jakie są przyczyny wystąpienia uczucia ciężkich nóg?


Czasami uczucie ciężkich nóg wiąże się z przemęczeniem lub występuje pod wpływem obciążeń wysiłkowych. Nie ma problemu, gdy po regeneracji odczucie szybko mija, tak samo jak pojawiający się obrzęk kończyn dolnych. Jeśli natomiast takie objawy występują regularnie, a do tego na skórze pojawiają się widoczne sieci niebieskich żył i uskarżamy się na ból, wtedy oznacza, to że prawdopodobnie mamy do czynienia z niewydolnością żył i żylakami. W takich przypadkach warto udać się do specjalisty po poradę.    


Niewydolność żylna częściej dotyczy kobiet, a w mniejszym stopniu mężczyzn. Może pojawić się na skutek ciąży, przyjmowania hormonów – np. poprzez środki antykoncepcyjne – a także być wynikiem ciąż i porodów. Ciężkie nogi to również częsta dolegliwość pań, które długotrwale noszą buty na wysokim obcasie, a zwłaszcza popularne szpilki.  


Nieprawidłowe krążenie wynika także z siedzącego trybu życia, pracy wykonywanej przez długie godziny w pozycji stojącej oraz braku systematycznej aktywności ruchowej. Te czynniki często prowadzą też do przybierania na wadze oraz otyłości. Palenie papierosów również może skutkować wystąpieniem żylaków. Na uczucie ciężkich nóg wpływ mogą też mieć gorące kąpiele, gdyż pod wpływem ciepła naczynia krwionośne się rozszerzają.  


Sposoby na uczucie ciężkich nóg


Ciężkie nogi nie muszą jednak świadczyć o tym, że mamy żylaki. Warto jednak każdy taki objaw potraktować poważnie i starać się poprawić krążenie w kończynach dolnych. Z dolegliwościami możemy sobie poradzić sami bez leczenia farmakologicznego czy też chirurgicznego.


Systematyczny ruch


Bezruch oraz stałe, kilkugodzinne przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej może spowodować zastój krwi w żyłach kończyn dolnych. Dlatego później uskarżamy się na skurcze mięśni, a także uczucie zmęczonych nóg. Co zatem należy robić, żeby poprawić krążenie? Przede wszystkim trzeba często zmieniać pozycję, najlepiej co kilkanaście minut. Jeśli siedzimy, to należy wstać, przejść się, unosić kolana, zrobić wymachy nóg, ale także rąk. Świetnie sprawdzi się wykonanie kilku przysiadów, marsz lub 20-sekundowy trucht w miejscu. Dzięki temu pobudzimy serce do pracy i wpłyniemy na aktywniejsze krążenie krwi.


Na poprawę krążenia warto uprawiać jakąś aktywność ruchową w sposób rekreacyjny, umiarkowany. Dobrze jest wyznaczyć sobie np. 3–4 dni w tygodniu i w ich trakcie poświęcić od 30 do 60 minut na, np.: jazdę na rowerze, jogging, Nordic Walking, pływanie czy też piesze wędrówki.


Przykładowe ćwiczenia na poprawę krążenia w nogach, które można wykonać w pracy lub w domu:


•    Podczas siedzenia i wykonywania jakiejkolwiek czynności unosimy jedną nogę w górę na ok. 10 cm nad podłożem i zaczynamy krążyć stopą w stawie skokowym. Najpierw w jedną stronę, potem w drugą oraz ruszać nią w górę i w dół – wszystkie elementy wykonujemy po 10 razy. Następnie ćwiczymy tak samo z drugą stopą.


•    Siedząc przy biurku na krześle, najpierw wyprostowujemy 10–20 razy jedną nogę w kolanie, a później drugą. Na koniec wyprostowujemy obydwie nogi jednocześnie, też 10–20 razy.


•    Stojąc i np. wykonując jakąś pracę w tej pozycji przez cały czas, starajmy się przenosić ciężar ciała z jednej stopy na drugą. Możemy też delikatnie się poruszać, imitując ruch wahadła zegara. Postępujmy tak ciągle, jeśli przez długi czas utrzymujemy pozycję stojącą.


•    W pozycji stojącej nawet podczas wykonywania jakiejś pracy zróbmy wspięcie na palcach obu nóg, wytrzymajmy 2–3 sekundy i opuśćmy pięty na podłoże. Wykonujmy 15 takich ćwiczeń 5–6 razy w ciągu dnia, zwłaszcza gdy pracujemy w pozycji stojącej.


•    Podczas każdej rozmowy przez telefon komórkowy – w pracy czy w domu – cały czas chodźmy tak, żeby ten nawyk stał się dla nas czymś normalnym. To powoli nam rozruszać stawy, a także poprawi krążenie i pobudzi nieco serce do zwiększonej pracy.  


Zaprezentowane wyżej ćwiczenia na krążenie w nogach powinniśmy stosować codziennie. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które w pracy przebywają przez długie godziny w pozycji siedzącej lub stojącej. Dobrą metodą jest wyznaczenie sobie, że wykonujemy je np. co 20 czy 30 minut, żeby stało się to już naszą tradycją. Tylko systematyczne ćwiczenia zapobiegną groźnym schorzeniom, poprawią krążenie i wpłyną na nasze lepsze samopoczucie oraz przypływ energii.    


Domowe sposoby na uczucie ciężkich nóg


* Ból nóg po pracy może sprawić, że nasz czas wolny nie będzie przyjemnie spędzany, a poza tym uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Jednym ze sposobów na dolegliwości i obrzęki kończyn dolnych jest leżenie z nogami opartymi o ścianę. Pozycja ta jest zaczerpnięta z ćwiczeń jogi, a określa się ją jako viparita karani, co oznacza pozycję nóg uniesionych na ścianie. Kładziemy się na macie na plecach bardzo blisko ściany – tak, żeby oprzeć na niej obydwie nogi wyprostowane w kolanach. Kończyny dolne względem tułowia powinny być ułożone pod kątem 90°. Oddychajmy swobodnie, miarowo. Na początku wytrzymajmy w tej pozycji 5 minut. Wykonując to ćwiczenie codziennie, starajmy się wydłużać czas jego trwania aż do 20 minut. Dzięki temu zapewnimy ulgę swoim zmęczonym nogom, wpłyniemy też na ich rozciąganie i zniwelujemy bóle. Stosowanie pozycji viparita karani wspomaga leczenie żylaków.

* Innym sposobem na poprawę krążenia i na ciężkość nóg jest ich schładzanie. Taka domowa krioterapia polega na tym, że stosujemy zimne okłady z kostek lodu, które owijamy w ręcznik i przykładamy do kończyn dolnych na kilkanaście minut, nawet kilka razy dziennie.


* Zmęczone nogi warto polewać zimną wodą, korzystając z prysznica.


* Skutecznym sposobem, który stosowały nasze prababcie, jest moczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli. Dzięki temu możemy zniwelować obrzęki, zlikwidować stany zapalne i pomóc w regeneracji komórek. Szczególnie dobrze sprawdzą się takie rodzaje soli jak: kłodawska, bocheńska, himalajska czy też z Morza Martwego. W przypadku ich braku możemy też wykorzystać zwykłą sól kuchenną. Warto stosować takie moczenie stóp lub nogi np. do wysokości kolan przez ok. 10 minut codziennie lub przynajmniej co drugi dzień. Zabiegi te mogą też być stosowane w przypadku gdy doskwiera nam uczucie zakwasów w nogach np. po ciężkim treningu czy też rekreacyjnej aktywności fizycznej.


* Ważną kwestią jest jedzenie takich produktów żywieniowych, które posiadają  wiele cennych substancji organicznych wpływających pozytywnie na organizm, a w konsekwencji będą zapobiegać niewydolności żylnej i przyczynią się do poprawy krążenia. Wśród nich są: błonnik, flawonoidy, polifenole, witamina C i E, a także tłuszcze omega-3.Opracowanie Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej