Co to jest PQQ?

Co to jest PQQ?

Co to jest PQQ?

PQQ (pirolochinolinochinon) jest wszechobecny w naturalnym świecie. Znajduje się on we wszystkich gatunkach roślin, jednak ani ludzie, ani też bakterie, które kolonizują ludzki układ pokarmowy, nie mają zdolności do jego syntetyzowania. Doprowadziło to naukowców do sklasyfikowania PQQ jako istotnego mikroelementu.

Wykazano, że jest on potężnym czynnikiem wzrostu roślin, bakterii i organizmów wyższych. Przedkliniczne badania pokazały, że u zwierząt pozbawionych PQQ w diecie występuje zahamowany rozwój, osłabione funkcje odpornościowe i zdolności reprodukcyjne oraz – co najważniejsze – zmniejszona liczba mitochondriów w ich tkankach. W przypadku niedoboru PQQ znacznie maleje również współczynnik poczęcia, liczba potomków i wskaźnik przeżywalności u młodych zwierząt. Wykazano, że po wprowadzeniu z powrotem do diety PQQ nastąpiło cofnięcie tych skutków, przywrócenie funkcji ogólnoustrojowych oraz zwiększona liczba mitochondriów i efektywność energetyczna.Jak działa PQQ?

Dokładna funkcja PQQ nie jest jeszcze do końca poznana, ale wiadomo, że wykazuje bardzo silne działanie przeciwutleniające , bierze udział w różnych procesach komórkowych – w tym w ochronie komórek nerwowych przed uszkodzeniem. Co więcej, PQQ wspiera prawidłowe funkcjonowanie istniejących już mitochondriów i rozwój nowych.

Potencjalne korzyści z suplementów PQQ

Wysiłek fizyczny od dawna był stosowany jako jeden ze sposobów rozmnażania mitochondriów poprzez stymulowanie biogenezy, jednakże wyłania się nowy, kolejny potencjalny kandydat na wywołanie mechanizmów budujących nowe mitochondria – jest nim PQQ.

PQQ jest niezbędny dla zdrowia ludzkiego. Badania naukowe pokazują, że może on pomóc zmniejszyć stan zapalny i poprawić funkcje mitochondriów. Badania na zwierzętach udowodniły, że suplementacja PQQ w znacznym stopniu redukowała uszkodzenia tkanki mózgowej w przebiegu stanu zapalnego w porównaniu z grupą kontrolną 

Ostatnie badania nad PQQ w dużej mierze koncentrują się na mitochondriach. Mitochondria są odpowiedzialne za wytwarzanie energii potrzebnej komórkom do zachowania zdrowia i optymalnego funkcjonowania. Zły stan mitochondriów jest powiązany z różnymi typowymi stanami, w tym z: osłabieniem umysłowym, chorobami serca, cukrzycą i rakiem.

Mitochondria są często nazywane „elektrowniami komórkowymi”. W tych organellach odbywają się procesy, które wytwarzają energię w postaci trifosforanu adenozyny (ATP) poprzez fosforylację oksydacyjną z pożywienia. Jednak nie jest to jedyny sposób, w jaki mitochondria odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i chorobach człowieka. Uczestniczą również w regulacji cyklu komórkowego, apoptozie, homeostazie redoks i aktywności sygnalizacyjnej związanej z wapniem.

Liczba i stan mitochondriów wpływają na ogólny stan zdrowia, poziom energii, poziom zapalenia , stres oksydacyjny i nie tylko. Zaburzenia mitochondrialne potencjalnie odgrywają ważną rolę w wielu chorobach przewlekłych, w tym: otyłości, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych , chorób serca, posocznicy i innych związanych z wiekiem i zaburzeniami metabolicznymi . Znalezienie sposobów na poprawę biogenezy mitochondriów lub tworzenie nowych mitochondriów może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych i innych problemów związanych z dysfunkcją mitochondriów.

Jednym z potencjalnych stymulatorów biogenezy jest pirolochinolinochinon (PQQ), kofaktor redoks, który może działać zarówno jako prooksydant, jak i przeciwutleniacz, przywracając równowagę redoks. Badania wykazały, że niedobór PQQ może prowadzić do zmniejszenia liczby i rozmiaru mitochondriów o od 20 do 30 proc.

Suplemnetacja PQQ może zwiększyć biogenezę mitochondriów poprzez aktywację receptora (PGC-1α). 

PGC-1α jest głównym regulatorem transkrypcji i replikacji genów do tworzenia nowych mitochondriów.

W jednym z randomizowanych badań u mężczyzn, którzy przyjmowali PQQ (20 mg dziennie) przez sześć tygodni, zanotowano znaczny wzrost poziomu białka PGC-1α, co wiąże się ze wzrostem biogenezy mitochondriów. W grupie  badanych stwierdzono, że suplementacja PQQ prowadzi do zwiększenia potencjału przeciwutleniającego, zmniejszenia stanu zapalnego i markerów metabolitów w moczu, co sugeruje poprawę wydajności mitochondriów.

Podsumowanie

Zaburzenia mitochondrialne ostatecznie wiążą się ze wszystkimi śmiertelnymi chorobami połączonymi z procesem starzenia się – począwszy od choroby Alzheimera i cukrzycy typu 2, a na wadach serca kończąc.

Naukowcy znaleźli dowody potwierdzające fakt, że większe uszkodzenia mitochondrialne w komórkach mózgowych występują u ludzi będących powyżej 70. roku życia w porównaniu z tymi mającymi 40 lat. Zdrowie i funkcjonalność tych komórkowych generatorów energii obecnie uważa się za tak istotne, że wielu naukowców wierzy, iż długość życia mitochondriów określa ogólną długość życia.

Wykazano, że istotny koenzym pirolochinolinochinon (PQQ) uruchamia mitochondrialną biogenezę — wzrost nowych mitochondriów u starzejących się komórek!

Podczas gdy koenzym Q10 optymalizuje funkcje mitochondrialne, PQQ aktywuje geny, które kierują reprodukcją, ochroną i naprawą mitochondrialną. PQQ zapewnia również potężną kardioprotekcyjną i optymalną ochronę przed neuronową degeneracją.

PQQ – (pirolochinolinochinon)

    • Kofaktor enzymatyczny został odkryty po w 1964 r. Uważa się, że PQQ jest pierwszym odkrytym składnikiem odżywczym, który promuje wzrost nowych mitochondriów (mitochondriogenezy) w twoich komórkach.

    • Stymuluje wzrost nowych neuronów poprzez promowanie czynnika wzrostu nerwów w komórkach mózgowych.  

    • Skutkuje to lepszą pamięcią, koncentracją, poznawaniem i uczeniem się.

    • Pomoc w naprawie komórek mózgowych.

    • Zaangażowany w utrzymywanie neuroplastyczności.

    • PQQ jest silnym przeciwutleniaczem. 

    • Osoby przyjmujące PQQ stwierdzają, że zwiększa on poziom energii i wytrzymałość oraz zmniejsza zmęczenie.

    • Uważa się, że PQQ chroni przed demencją i chorobą Parkinsona.

    • Badania pokazują poprawę jakości i czasu trwania snu. 

    • PQQ ma działanie synergistyczne, gdy jest przyjmowany z koenzymem Q10.

Inne wpisy w tej kategorii

Fasolka mung

2021-07-20

Fasolka mung

Fasolka mung Fasolka mung w Chinach oraz w wielu krajach Azji Południowej jest bardzo popularną rośliną strączkową. Jej spożywanie dostarcza organizmowi dużej ilości białka, dlatego polecana jes [...]

Czytaj dalej

Molibden

2021-07-16

Molibden

Molibden Molibden we wszechświecie jest dość rzadko spotykanym pierwiastkiem, znajduje się dopiero na 50. miejscu wśród najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków występujących w skorupie ziems [...]

Czytaj dalej

Olejek tymiankowy – mistyczny i skuteczny

2021-07-14

Olejek tymiankowy – mistyczny i skuteczny

Olejek tymiankowy – mistyczny i skuteczny Liliann Kristinn Elmborg Tymianek pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego i jest jedną z najbardziej cenionych i popularnych przypraw kuche [...]

Czytaj dalej

Po co nam witamina D?

2021-07-12

Po co nam witamina D?

Po co nam witamina D? Witamina D pełni fundamentalną funkcję w organizmie młodego człowieka w okresie dojrzewania wspierając rozwój jego kości, a także zdrowie zębów. Stymuluje układ krwionośny [...]

Czytaj dalej

Sód

2021-07-05

Sód

Sód Sód jest szóstym wśród najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków występujących w skorupie ziemskiej. Większość przemysłowych związków sodu wyrabia się z chlorku sodu (NaCl), jego światowa [...]

Czytaj dalej

Potas

2021-07-02

Potas

Potas Potas jest makroelementem, głównym wewnątrzkomórkowym kationem i jednym z najważniejszych elektrolitów, występującym w większości tkanek ciała. Około 98% z całości potasu zawartego w ludzk [...]

Czytaj dalej