Epimedium – na pomoc mężczyznom

Epimedium – na pomoc mężczyznom

W tym artykule dotkniemy delikatnego tematu, a ponieważ dotyczy intymnej sfery człowieka, to jest często pomijany.

Problemów z potencją doświadcza wielu mężczyzn. Zaburzenia te uderzają w męską godność i obniżają poczucie własnej wartości. Przypadłości te nie tylko uniemożliwiają zaspokojenie potrzeb biologicznych i odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego, ale również są przyczyną dyskomfortu psychicznego, który dodatkowo nasila problem. Zaburzenia erekcji mogą mieć różne podłoże. Zazwyczaj związane są z niezdrowym trybem życia, zażywaniem używek, działaniem układu hormonalnego lub chorobami, np. układu naczyniowego. Niemniej jednak dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu męskiego organizmu i pojawianiu się wzwodu odgrywa psychika. Jakie zatem są przyczyny zaburzeń psychogennych? Jak leczyć ten rodzaj impotencji? Najbardziej rozpowszechnione są zaburzenia erekcji związane z niedomaganiem układu krążenia – przede wszystkim miażdżyca i nadciśnienie oraz wynikające z nich zmiany w naczyniach krwionośnych. Powodem zaburzeń mogą być także preparaty stosowane w leczeniu chorób serca. Kłopoty miewają również mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego lub cierpiący z powodu częstych infekcji układu moczowego.


Jak zatem leczyć impotencję? Jest to złożony problem, na który nie ma uniwersalnego lekarstwa. Poza leczeniem farmakologicznym zaordynowanym przez specjalistę niejednokrotnie potrzebna jest pomoc psychologiczna. Zanim jednak wdrożone zostanie odpowiednie leczenie, niezbędna jest prawidłowo postawiona diagnoza. Przy tym warto zadbać również o odpowiednią dietę i unikanie używek – zwłaszcza alkoholu i tytoniu. W szczególności piwo ze względu na zawarte w nim substancje występujące w chmielu nie wpływa pozytywnie na męskie libido…


Coraz większym zainteresowaniem firm farmaceutycznych cieszą się naturalne substancje występujące w niektórych roślinach stosowanych od wieków przez tzw. medycynę tradycyjną. Jedną z nich jest Epimedium, inaczej: Horny Goat Weed, Yin Yang Huo (Herba Epimedii), kozi chwast. To jedna z roślin, którą zaliczamy do bylin z rodziny Epimedium. Ogólnie obejmują one ponad sześćdziesiąt gatunków, a większość z nich rośnie w Chinach.

Poza Azją w mniejszej ilości roślinę spotkamy jeszcze w Europie Centralnej. W niektórych częściach Azji jest ona uznawana za zagrożoną. Przede wszystkim szkodzi jej popularność. Z drugiej strony świadczy to tylko o skuteczności rośliny, która pomaga na płaszczyźnie naprawdę ważnej, podnosząc męskie libido.

Jako ciekawostkę warto dodać, że legenda głosi, iż roślina ta została odkryta przez pasterza kóz. Zaobserwował on, że po jej zjedzeniu zwierzęta te są bardziej aktywne seksualnie. Zapewne wiąże się z tym sama nazwa tej rośliny: Horny Goat Weed.
    
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) Epimedium to roślina należąca do kategorii „zioła tonizujące na niedobór Yang” o ciepłym charakterze. Oznacza to, że mają one tendencję do pomagania ludziom, którzy mają zbyt dużo „zimna” w swoim ciele. Natura Epimedium jest: słodka, ostra, ciepła; oddziałuje na meridiany nerek i wątroby. Tonizuje nerki, wzmacnia ścięgna i kości, rozprasza wilgoć. W TCM Epimedium stosuje się między innymi: przy impotencji, niepłodności męskiej, niepłodności kobiecej, częstym oddawaniu moczu, w leczeniu osteoporozy i zapobieganiu jej.

Działanie

O działaniu Epimedium po części już wspomnieliśmy. Jest to roślina, która pomaga w podniesieniu męskiego libido oraz gwarantująca też ogólną poprawę w sferze seksualnej. Potwierdzone jest to naukowo przez badania. Warto pamiętać, że na podstawie badań przeprowadzonych w Państwie Środka można stwierdzić, że 70 proc. badanych odczuło wzrost libido i poprawę jakości stosunku.

Wszystko dzięki cząsteczce o nazwie „ikaryna“, która jest jedną z bioaktywnych substancji rośliny. To właśnie dzięki ikarynie Horny Goat Weed zawdzięcza swoje „męskie właściwości”.

Jak to działa?

Podczas stymulacji seksualnej płynące z mózgu sygnały powodują uwalnianie tlenku azotu (NO) w penisie. Niewielu zdaje sobie sprawę, że tlenek azotu bierze czynny udział w erekcji. To między innymi jego niski poziom jest powodem problemów z potencją i spadkiem libido. Następnie tlenek azotu jest transportowany do komórek mięśni gładkich, w których aktywuje enzym: cyklazę guanylową. Enzym ten produkuje substancję o nazwie „cGMP“ (cykliczny monofosforan guanozyny). W następstwie wzrostu stężenia cGMP naczynia tętnicze ulegają rozszerzeniu, wzrasta napływ krwi do ciał jamistych, gdzie gromadzi się ona – czego następstwem jest wzwód.

Po wytrysku do akcji wkracza inny enzym typu 5 (PDE5), który obniża stężenie cGMP i prącie staje się wiotkie. A więc wysoki poziom cGMP jest kluczowy dla utrzymania odpowiedniego ukrwienia ciał jamistych. Ponieważ za spadek poziomu cGMP odpowiada enzym typu PDE-5, logicznym jest, że zahamowanie jego aktywności będzie skutkowało wysokim poziomem cGMP, a tym samym – wzrostem ukrwienia ciał jamistych.

Ikaryna działa w dwojaki sposób:


•    jest inhibitorem enzymu PDE-5!,
•    zwiększa poziom tlenku azotu, a także poprawia ukrwienie w okolicach miednicy.

Uwolnienie tlenku azotu powoduje rozluźnienie mięśni gładkich ciał jamistych. W praktyce więc Horny Goat Weed działa podobnie jak osławiona niebieska pigułka. Oczywiście o mniejszej mocy, ale też z dużo mniejszą liczbą efektów ubocznych.

Na tym działanie Horny Goat Weed się nie kończy. Ekstrakty z tej rośliny podnoszą poziom testosteronu, opóźniają procesy starzenia organizmu, działają: przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a nawet zapobiegają rozprzestrzenianiu się komórek rakowych, jednocześnie je niszcząc. Mówi się, że pomaga ona też w spalaniu tkanki tłuszczowej. Szczególnie z okolic brzucha i klatki piersiowej. Pojawiające się dowody w ostatniej dekadzie wykazały, że ikaryna: ma wiele funkcji chroniących przed miażdżycą, tłumi uszkodzenia DNA, koryguje dysfunkcję śródbłonka, również zapobiega agregacji płytek krwi. Wszystkie te działania ochronne, w połączeniu z modulującym wpływem lipidów, przyczyniają się do szerokiego działania chroniącego przed miażdżycą.

Skutki uboczne

Preparaty z Epimedium są bezpieczne, gdy są stosowane krótkoterminowo w odpowiednich dawkach. Czasami mogą powodować zaburzenia żołądkowe. W rzadkich przypadkach Epimedium może się przyczynić do spadku ciśnienia i zaburzenia rytmu serca.

Przeciwwskazania dotyczące zażywania Horny Goat Weed dotyczą przede wszystkim osób zmagających się z problemami sercowo-naczyniowymi, którym się tej rośliny nie zaleca. Wszyscy pozostali mogą po Epimedium sięgać, choć należy wystrzegać się przedawkowania, które może powodować pobudzenie i rozszerzenie źrenic.

Zawsze należy porozmawiać ze swoim lekarzem przed zażyciem suplementów ziołowych zawierających ikarynę.


Opracował Michał Uroczyński

Inne wpisy w tej kategorii

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Co warto wiedzieć o cynku

2024-05-21

Co warto wiedzieć o cynku

Gdyby zrobić ranking składników pokarmowych najważniejszych dla zdrowia człowieka, to na szczycie tej listy znalazłby się cynk. Związek dość mało znany. Chcesz go poznać?

Czytaj dalej

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

2024-05-14

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

Leczenie alternatywne zdobywa ostatnimi laty coraz więcej zwolenników. Niezwykle dużą skutecznością w leczeniu poważnych chorób ma żywienie makrobiotyczne autorstwa Jewgienija Lebiediewa. Sprawdź.

Czytaj dalej