Kalistenika na poprawę ogólnej kondycji organizmu

Kalistenika na poprawę ogólnej kondycji organizmu

Kalistenika na poprawę ogólnej kondycji organizmu

Osoby, które chcą być szczupłe oraz mieć smukłą i wyrzeźbioną sylwetkę, powinny trenować kalistenikę. Dzięki temu ich ciało stanie się wysportowane, a co ważne – zyskają też mnóstwo siły. Poprawi się również ich zdrowie, a ogólna kondycja organizmu będzie na wyższym poziomie. Warto zatem kalistenikę wdrożyć do swojego systematycznego treningu. 

Od starożytności po teraźniejszość

Kalistenikę znano już w starożytnych Grecji i w Rzymie. Stosowali ją w swoim treningu legendarni wojownicy ze Sparty, a także gladiatorzy przygotowujący się do walk na arenie. Kallos po grecku oznacza „piękno”, a sthentos – „siłę”. 

Piękne ciało można uzyskać, wykonując systematyczne ćwiczenia z obciążeniem własnej masy ciała. Kalistenika jest dyscypliną kształtującą siłę i wytrzymałość. Wiele jej elementów wykonuje się podczas Street Workoutu, czyli aktywności wykorzystującej miejską infrastrukturę. Ćwiczy się więc na ławkach parkowych, schodach, poręczach itp. Stąd też duża popularność tzw. Street Work Parków, które są miejscami, gdzie wzmacnia się wszystkie partie mięśniowe. 

Trening można też wykonywać w dwie lub więcej osób. Jest to kalistenika kooperacyjna, gdzie partner pomaga drugiemu zwiększyć opór podczas ćwiczenia. 

Ćwiczenia

Kalistenika opiera się na znanych od dawna ćwiczeniach, które pomagają rozbudować mięśnie. Ważny jest jednak dobór właściwego obciążenia, zwiększanie liczby powtórzeń i stosowanie różnych wariantów treningowych. Chodzi o to, żeby angażować możliwie jak najwięcej partii mięśniowych. Przykładowe ćwiczenia, które stosuje się w ramach kalisteniki to:

    • Pompki – ćwiczenie w podporze przodem można wykonywać w różnych wariantach np. mając nogi lub ręce oparte na podwyższeniu oraz trzymając dłonie na specjalnych przyrządach do tego rodzaju ćwiczeń. Czasami wykorzystuje się w tym celu cegły lub piłki. Wprowadza się też wiele odmian polegających na ustawieniu dłoni szeroko, na wysokości barków lub w tzw. diament. 

    • Brzuszki – można wykonywać różne ich warianty, np.: brzuszki skośne, a także z naprzemiennym unoszeniem nóg.   

    • Przysiady – wykonuje się je klasycznie, jak też stojąc na jednej nodze lub robiąc tzw. półprzysiady. 

    • Podciąganie na drążku – stosując wiele wariantów, wykonujemy to ćwiczenie podchwytem lub nachwytem, a także chwytem neutralnym, wąskim, średnim i szerokim.

    • Wykroki i zakroki – można je wykonywać, również stosując te dwa elementy w jednym ćwiczeniu – robiąc przeskoki obunóż.

    • Dipy – są to unoszenia całego ciała, kiedy dłonie utrzymują się na równolegle do siebie ustawionych poręczach. 

    • Unoszenie nóg w zwisie – wykonujemy to ćwiczenie, unosząc nogi w wiszeniu na drążku. Można to robić, uginając kolana, jak też z wyprostowanymi kończynami dolnymi. 

    • Mostek – ćwiczenie wymaga wprawy i elastycznych mięśni. Na początku można wykonywać tzw. mały mostek, czyli pozostawać z głową opartą o podłoże. 

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zastosować ok. 10-minutową rozgrzewkę, wykonując np.: trucht w miejscu, pajacyki, wymachy rąk i nóg, skłony, skrętoskłony, krążenia głowy, ramion, bioder, stawów skokowych i kolanowych. Na początku ćwiczenia kalisteniczne mogą trwać ok. 30 minut. Liczba powtórzeń każdego elementu zależy od naszego wytrenowania. Po treningu właściwym należy wykonać rozciąganie wszystkich partii ciała.   
    

Zalety

Kalistenika opiera się na ćwiczeniach, które wymagają podjęcia trudu, jednak opłaca się to ze względu na wiele korzyści. Nie tylko poprawimy swój wygląd na bardziej sportowy, ale też wpłyniemy na lepszą jakość naszego zdrowia. Będziemy również tryskać energią, humorem oraz sprawniejszym mózgiem. Jakie są jeszcze zalety systematycznego stosowania ćwiczeń kalistenicznych?

    1. Wyszczuplają sylwetkę.

    2. Bardziej widoczne i zarysowane wszystkie partie mięśniowe.

    3. Zredukowanie fałdek i ,,oponki” na brzuchu.

    4. Pomagają pozbyć się dolegliwości kręgosłupa.

    5. Wpływają na lepszą koordynację ruchową. 

    6. Poprawiają krążenie.

    7. Człowiek regularnie ćwiczący staje się silniejszy fizycznie.

    8. Poprawia się wytrzymałość. 

    9. Ćwiczący ma bardziej wyprostowaną sylwetkę. 

    10. Poprawa zwinności i gibkości.

    11. Skóra staje się jędrniejsza.

    12. Redukcja cellulitu. 

    13. Ćwicząc z własnym ciężarem ciała, mniej się narażamy na urazy, dolegliwości i kontuzje. 

    14. Można trenować samemu – bez potrzeby chodzenia na siłownię.   

O czym należy pamiętać?

    • Trening najlepiej jest wykonywać pod okiem doświadczonego instruktora, przynajmniej na początku swojej przygody z kalisteniką. 

    • Podczas wykonywania ćwiczeń należy zwrócić uwagę na technikę, po to żeby nie doprowadzić do kontuzji. 

    • Poszczególne elementy lepiej jest wykonywać powoli, a dokładnie.    

    • Trening siłowy jest obciążający, dlatego należy spożyć posiłek co najmniej do pół godziny po ćwiczeniach. Nie może w nim zabraknąć produktów zawierających węglowodany, żeby odbudować zapasy glikogenu oraz białek na odżywienie mięśni. 

    • W trakcie ćwiczeń należy zwrócić uwagę na prawidłowe oddychanie.  

    • Podczas treningu trzeba na bieżąco uzupełniać płyny. 

    • Osiągnięcie postępów w ćwiczeniach zależy od wiedzy, dlatego warto czytać na ten temat lub konsultować się z trenerem.  

Inne wpisy w tej kategorii

Jesteś tym, co jesz, czyli o głodzie i sytości

2021-06-16

Jesteś tym, co jesz, czyli o głodzie i sytości

Jesteś tym, co jesz, czyli o głodzie i sytości To, czym się odżywiamy i karmimy, w dużej mierze wpływa na nasze zdrowie. Niestety jednak wciąż duża liczba chorób związana jest z nieprawidłową di [...]

Czytaj dalej

25 ciekawostek na temat miedzi

2021-06-15

25 ciekawostek na temat miedzi

25 ciekawostek na temat miedzi Miedź znajduje się na 26. miejscu listy najliczniej występujących w skorupie ziemskiej pierwiastków, jest trzecim najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem śla [...]

Czytaj dalej

Nawodnij organizm za pomocą butelek jonizujących I-water

2021-06-15

Nawodnij organizm za pomocą butelek jonizujących I-water

Nawodnij organizm za pomocą butelek jonizujących I-water Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Woda nie tylko wspomaga utrzymywanie prawidłowej [...]

Czytaj dalej

Jak zapobiegać otyłości?

2021-06-14

Jak zapobiegać otyłości?

Jak zapobiegać otyłości? Rozwój cywilizacji przynosi wiele pozytywnych rozwiązań dla ludzkości, jednak niesie także wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest otyłość. To choroba, która dotyka c [...]

Czytaj dalej

Witamina B3, PP (niacyna)

2021-06-10

Witamina B3, PP (niacyna)

Witamina B3, PP (niacyna) Witamina PP (B3) obejmuje swą nazwą dwa związki: kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. W ludzkim organizmie witaminę B3 wytwarzają bakterie jelitowe z aminokwasu e [...]

Czytaj dalej

Poranne bieganie – dlaczego warto?

2021-06-10

Poranne bieganie – dlaczego warto?

Poranne bieganie – dlaczego warto? Rozpoczęcie dnia od aktywności dla wielu osób jest lepsze niż kawa. Taka pobudka dodaje energii i chęci do efektywnego działania. Kto przyzwyczaił się do poran [...]

Czytaj dalej