Radosław

Radosław

Mangan

Mangan

Mangan - najlepsze źródła

Wpływ manganu na organizm nie jest jeszcze dobrze poznany. Wiadomo, że bierze udział w wielu procesach metabolicznych. W przypadku niewystarczającej ilości mangan zastępowany jest magnezem, więc jego niedobory są bardzo rzadkie, a u osób dorosłych – prawie nie występują.

Mangan zapobiega osteoporozie i chroni przed zapaleniem kości oraz stawów. Jest ich ważnym składnikiem. Ma istotny wpływ na rozwój i wzrost człowieka. To składnik wielu enzymów o działaniu wolnorodnikowym. Co ważne, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Przyjmuje się, że optymalną dawką dzienną są 2-5 mg dla osoby dorosłej. Mangan jest wrażliwy na wilgoć, światło i mrożenie. Powinien być przechowywany w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Pierwiastek ten brał istotny udział w początkach tworzenia atmosfery ziemskiej, ponieważ był niezbędny do rozszczepienia wody przez bakterie, w którym to procesie uwalnia się tlen.

Mangan – zwiększone zapotrzebowanie

Większe zapotrzebowanie dotyczy osób żywionych pozajelitowo, czyli kroplówką. Suplementacji manganem mogą potrzebować kobiety przyjmujące leki antykoncepcyjne oraz osoby spożywające duże dawki wapnia, fosforu i magnezu.

Mangan – skutki niedoborów i nadmiaru

Niedobór manganu w przypadku kobiet w ciąży może skutkować uszkodzeniem błędnika u dziecka, co przyczynia się do zaburzenia koordynacji ruchu. Niedobór manganu u dziecka wpływa negatywnie na rozwój. W przypadku dorosłych skutki niedoboru nie są znane. Nadmiar manganu może się objawiać bezsennością, impotencją i depresją. U osób narażonych na ciągły kontakt z manganem może dojść do pojawienia się choroby Parkinsona.

Mangan – najlepsze źródła

Ziarna zbóż, suche nasiona roślin strączkowych oraz orzechy to najlepsze źródła manganu. W przypadku warzyw i owoców zawartość tego pierwiastka zależy od właściwości gleby, na których one rosną. Dobrym źródłem manganu jest również mleko.


Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Recepta na zdrowie

2021-01-13

Recepta na zdrowie

Najczęstsze pytanie, które mi zadajecie brzmi: Panie doktorze, co robić, aby nie chorować?. Każda osoba o zdrowych zmysłach powinna zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedź nie będzie jednoznacz [...]

Czytaj dalej

Witamina B12

2020-03-31

Witamina B12

Witamina B12 szczególnie popularna jest wśród sportowców. Wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i znajduje się prawie wyłącznie w pokarmach odzwierzęcych.

Czytaj dalej

Selen

2020-03-31

Selen

Selen zapobiega: zapaleniu stawów, chorobie wieńcowej, marskości wątroby oraz nowotworom. Zawartość tego pierwiastka w pokarmie zależy od jego zawartości w glebie.

Czytaj dalej

Witamina B6

2020-03-31

Witamina B6

Jest składnikiem wielu enzymów biorących udział w metabolizmie aminokwasów i tłuszczów. Jej niedobory prowadzą do wielu dolegliwości. Także tych, które dotyczą układu nerwowego.

Czytaj dalej

Cynk

2020-03-31

Cynk

Cynk jest niezbędny dla funkcjonowania około 200 enzymów – w tym enzymów biorących udział w przenoszeniu informacji genetycznej. Jego najlepszymi źródłami są owoce morza.

Czytaj dalej

Jod

2020-03-30

Jod

Tarczyca potrzebuje jodu do produkcji hormonów, a gdy go brakuje – gruczoł ten się powiększa. Niedobory dotyczą głównie osób zamieszkujących rejony górskie.

Czytaj dalej