NMN PREMIUM – Resweratrol

NMN PREMIUM – Resweratrol

Na temat NMN pisałem obszernie w jednym z wcześniejszych artykułów. W sklepie „Zdrowia bez Leków” można nabyć preparat NMN, który doczekał się swojego następcy: NMN PREMIUM – Resweratrol. Jak sama nazwa wskazuje, nowy preparat wzbogacony został o RESWERATROL. Skąd taka zmiana i dlaczego resweratrol? Nie jest to kolejny zabieg marketingowy, a przemyślane działanie. Na wstępie kilka słów przypomnienia na temat właściwości NMN.

Mononukleotyd nikotynamidowy (NMN)

Jest to bioaktywna substancja, która powstaje naturalnie w naszym organizmie. W komórkach ludzkich NMN stanowi źródło energii i występuje również w małych ilościach w żywności. Wykazuje znaczące korzystne działanie farmakologiczne i może być potencjalną molekułą do stosowania jako środek terapeutyczny przy: chorobie Alzheimera, cukrzycy, chorobach sercowo-naczyniowych.

NMN może być strategiczną cząsteczką interwencyjną typu „wszystko w jednym”, otwierając nową erę podejścia terapeutycznego w naukach medycznych. Wykazał również obiecującą aktywność w leczeniu choroby Alzheimera.
 
Obecnie dostępne leki mają na celu jedynie leczenie objawowe. Ponadto powodują skutki uboczne, takie jak anoreksja i bradykardia, stąd NMN może odgrywać ważną rolę, ponieważ bezpośrednio wpływa na podłoże tej choroby. Poziom NMN w chorobie Alzheimera zmniejsza się, co w konsekwencji skutkuje niewydolnością mitochondriów mózgu. Mitochondria to unikalne struktury komórkowe pełniące funkcje elektrowni komórek. Przekształcają pożywienie w energię, z której korzystają wszystkie nasze komórki. NAD+ ma kluczowe znaczenie dla tego procesu. W rzeczywistości anomalie mitochondrialne spowodowane utratą NAD+ mają kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Badania naukowe wykazały, że suplementacja NMN uratowała niektóre funkcje mitochondrialne.  Cząsteczka (NMN) zwróciła uwagę ze względu na jej przeciwdziałający wpływ na pogorszenie metabolizmu i starzenie organizmu. Badanie kliniczne na ludziach wykazało, że NMN poprawia metabolizm w stanie przedcukrzycowym, usuwa insulinooporność, zwiększa aktywność genów zaangażowanych w strukturę i przebudowę mięśni. Odkrycia te wskazują, że NMN zwiększa wykorzystanie cukrów w tkance mięśniowej, poprawia jej wrażliwość na insulinę i metabolizm mięśni, stymuluje szlaki przebudowy mięśni, poprawia wytrzymałość i ich siłę – w tym mięśnia, który nigdy nie odpoczywa – mięśnia sercowego. W związku z tym komórki serca szczególnie potrzebują NMN.

Naprawa DNA

Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy NAD+ wytwarzany jest w organizmie z NMN. Aktywuje on grupę białek zwanych sirtuinami. Sirtuiny to rodzina enzymów biorących udział w komórkowych odpowiedziach na stres i w naprawie uszkodzeń. Sirtuiny, które są uważane za strażników zdrowia, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu integralności DNA. Za każdym razem, gdy nasze komórki się dzielą, DNA na samych końcach naszych chromosomów staje się odrobinę krótsze. Sirtuiny spowalniają ten proces, stabilizując te końce, zwane telomerami. Wraz z wiekiem spada poziom NAD i automatycznie aktywność sirtuin. Uważa się, że jest to główny powód rozwijających się z wiekiem chorób przewlekłych. Naturalne zwiększenie poziomów NAD+ poprzez dostarczenie organizmowi NMN może spowolnić lub odwrócić niektóre procesy starzenia. Resweratrol, o którym wspomniałem na samym początku, to polifenol występujący w skórce winogron i innych roślinach. Wiadomo, że resweratrol: wykazuje działanie przeciwutleniające, bierze udział w funkcji mitochondriów, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe i neuroprotekcyjne. Resweratrol ma działanie przeciwwirusowe przeciwko wirusowi Herpes simplex-1 (HSV1) i HSV2. Ma również biologiczne działanie przeciwnowotworowe i fitoestrogenne. Przedłuża życie wielu gatunków poprzez pośredniczenie w kilku funkcjach biochemicznych.

Jak wykazały badania, resweratrol ma interesującą właściwość: działanie aktywujące i ochraniające sirtuiny! Stała się ona wystarczającym powodem, aby „postawić” tę molekułę obok cząsteczki NMN i stworzyć duet: NMN PREMIUM – RESWERATROL™ RawForest®.

Opracował Michał Uroczyński

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej