Olej z alg – idealny dla wegetarian i nie tylko

Olej z alg – idealny dla wegetarian i nie tylko

Glony morskie od wieków są ważnym źródłem pożywienia, ale – niestety – przede wszystkim w Azji. Również tamtejsze tradycyjne systemy medyczne korzystały, i robią to do dziś, z prozdrowotnych właściwości alg morskich. W najstarszych cywilizacjach, czyli Starożytnych Indiach czy Starożytnym Rzymie, algi podawano na ucztach, ale też stanowiły składnik codziennego menu. W Europie Środkowej, w tym w Polsce, nie jest to jeszcze popularny element pożywienia, choć coraz częściej sięgamy po wielowiekowe zdobycze kuchni i medycyny Wschodu. Nie inaczej jest z algami, które stanowią bogate źródło odżywczych makroskładników oraz cennych mikroskładników (witaminy, minerały).

WAŻNE!


Olej z alg Schizochytrium to doskonałe uzupełnienie diety wegan i wegetarian, w celu zapewnienia organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych


Dla wegan i wegetarian – algi morskie Schizochytrium
   

Spośród wielu gatunków alg morskich to właśnie odmiana Schizochytrium wyróżnia się bogactwem niezbędnych dla organizmu składników, w tym przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3, ale – co istotniejsze – cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych: dokozaheksaenowy (DHA) oraz eikozapentaenowy (EPA).


To właśnie algi z gatunku Schizochytrium są bazą do produkcji oleju proponowanego przez uznaną firmę RawForest.


Weganie i wegetarianie z uwagi na pewne niedobory wynikające z diety sięgają często po suplementy. Są to jednak zazwyczaj preparaty na bazie produktów odzwierzęcych (ryby, owoce morza), które nie mieszczą się w założeniach i filozofii diety wege. Idealnym więc uzupełnieniem diety roślinnej jest olej z alg Schizochytrium spełniający kryteria tego sposobu żywienia, zarówno pod względem odżywczym, jak i ideologicznym.

Właściwości

Jak już wspomniałem, kwasy DHA i EPA występujące w algach to najdoskonalsza alternatywa dla osób, które z różnych względów nie spożywają ryb.


CIEKAWOSTKA!


Badania wykazały, że suplementacja olejem z alg zapewnia  istotną równowagę pomiędzy podażą kwasów omega-3 i omega-6.

Dobra pamięć i koncentracja

Kwasy te utrzymują w doskonałej kondycji mózg oraz cały układ nerwowy, będąc doskonałym środkiem profilaktycznym przeciw chorobom układu nerwowego (Parkinson, Alzheimer, demencja, czy depresja). Związki DHA i EPA znacznie poprawiają pamięć i koncentrację, stąd zalecane są osobom wykonującym czynności intelektualne. Badania wykazują, że wspomniane kwasy tłuszczowe łagodzą też nadaktywność psychoruchową, czyli Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). Algi wskazane są więc dla dzieci z tą przypadłością.

Kwasy omega-3 dla kobiet w ciąży
    

Wspomniałem już o znaczeniu kwasów omega-3 w diecie bezmięsnej, ale nabiera to szczególnego znaczenia u kobiet – wegetarianek w ciąży. Aby zapewnić właściwy rozwój układu nerwowego noszonego dziecka, konieczne jest dostarczenie tychże kwasów. Idealnym więc rozwiązaniem dla ciężarnych kobiet stroniących od mięsa jest olej z alg, a najlepiej z gatunku  Schizochytrium. Przyjmowanie  DHA i EPA ma również wpływ na doskonałe funkcjonowanie układu krążenia oraz wzroku, zarówno przyszłej mamy, jak i noszonego w łonie dziecka.Wspomniana równowaga pomiędzy podażą kwasów omega-3 i omega-6 ma również istotne znaczenie dla prawidłowej masy urodzeniowej dziecka oraz terminowości porodu.

Dlaczego olej z alg firmy RawForest?


W żywych algach Schizochytrium zawartość kwasów tłuszczowych wynosi około 18 proc. Aby jednak zapewnić sobie odpowiednią ilość DHA i EPA, należałoby codziennie spożywać wielkie ich ilości, co jest nierealne. Z pomocą jednak przychodzi jak zwykle firma RawForest, która oferuje w najczystszej postaci olej z alg tego nadzwyczajnego gatunku. Jego skład w 40 proc. stanowi DHA – jakże cenny dla naszego organizmu kwas, o którego właściwościach wspomniałem powyżej.


Ponadto algi te zawierają bardzo duże ilości jodu, które w nadmiarze mogą rozregulować system hormonalny – w tym działanie tarczycy. Natomiast uzyskany olej nie zawiera już tego pierwiastka, a jedynie kwasy tłuszczowe standaryzowane w najkorzystniejszych proporcjach.

Producent zaleca dzienną dawkę oleju w ilości 2,5 ml. Jest to miara zapewniająca korzystne działanie na organizm.


Produkt ten poleca się w szczególności weganom i wegetarianom (przede wszystkim kobietom w ciąży), ale też wszystkim osobom dbającym o dostarczenie organizmowi właściwej ilości zdrowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasz układ nerwowy także nam za to podziękuje!

Opracowanie Sławomir Śmiełowski
    
Inne wpisy w tej kategorii

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

2024-04-02

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

Wielu przypadkom nowotworów można zapobiec, gdyby tylko w odpowiednim momencie życia chorzy wdrożyli odpowiednie, prozdrowotne nawyki do swojego codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej