Rodzynki - rodzynki właściwości

Rodzynki - rodzynki właściwości

Rodzynki to popularna przekąska, a także składnik porannych posiłków, dodatek do ciast oraz potraw rybnych. Są smaczne, a przede wszystkim dodają energii, kiedy przychodzi znużenie i zmęczenie. Mają też wiele właściwości zdrowotnych. Wpływają na zminimalizowanie ryzyka cukrzycy, pozytywnie działają na układ trawienny, wzmacniają odporność i dostarczają organizmowi sporej dawki żelaza. Jakie jeszcze korzyści wynikają ze spożywania rodzynek?

Rodzynki to bakalie, czyli suszone owoce, w tym przypadku – winogrona. Można je spożywać na surowo, jak też dodawać do ciast i innych potraw. Największymi ich producentami są: Turcja, Stany Zjednoczone, Iran, a w Europie – Grecja. Wyróżnia się kilka rodzajów rodzynek w zależności od typu winogron:

  • smyrneńskie, z podziałem na rodzynki: sułtańskie, damasceńskie oraz sułtanki perskie,
  • korynckie, określane też jako „koryntki”,
  • cybeby,
  • włoskie.

Rodzynki mogą być dodatkiem do wielu wyrobów: ciast, serników, makowców, pieczywa, bułek, mazurków, keksów, naleśników, koktajli, chłodników, pieczonych kurczaków i innych mięs, ryb, a także owsianki. Mogą być też bazą nalewek oraz prozdrowotnej wody.

Rodzynki wartości odżywcze

Rodzynki cenione są nie tylko ze względu na smak, ale również właściwości zdrowotne oraz lecznicze. Ich wartość energetyczna wynosi 299 kcal. W 100 g tych bakalii znajduje się, aż 79,18 g węglowodanów, z czego 59,19 g to cukry proste (w większości fruktoza oraz dekstroza), co decyduje o ich słodkim smaku. W składzie rodzynek jest także błonnik pokarmowy. Nie brakuje również witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9), a także witamin C, E oraz K. Spożywając je, organizm otrzymuje również spore ilości: potasu, miedzi, fosforu, wapnia, boru, magnezu, sodu, żelaza, a także cynku. Rodzynki to również bogate źródło: fenoli, polifenoli oraz kwasów oleanolowego, linolowego i linolenowego.

Z rodzynek wytwarza się wodę, która ma wiele właściwości leczniczych

Jedną paczkę rodzynek należy najpierw dokładnie przemyć ciepłą wodą. Wybieramy ekologiczne, bez dwutlenku siarki ani żadnych dodatków. Najlepiej nadadzą się te o ciemnym zabarwieniu. Następnie w garnku trzeba zagotować ok. 400 ml wody. Kiedy zacznie wrzeć, wrzucamy do niej rodzynki. Naczynie przykrywamy i gotujemy przez ok. 20 min. Później garnek wraz z rodzynkami należy odstawić na ponad 12 godzin. Po tym czasie trzeba odcedzić wodę, a owoce można spożywać na surowo lub dodając do różnych potraw.

Jakie właściwości ma wywar z rodzynek?

Przede wszystkim wodę po bakaliach wykorzystuje się jako środek do odtoksycznienia wątroby. Usuwa się z niej w ten sposób szkodliwe substancje i dodatkowo zabija niepożądane bakterie. Takie działanie zwalcza również wolne rodniki i wzmacnia układ immunologiczny organizmu. Doskonale wpływa na trawienie. Poprawia przemianę materii, chroni przed zaburzeniami jelitowymi, wzdęciami, a także zaparciami. Taka woda jest zalecana przy niedoczynności tarczycy, a także zapobiega wzrostowi cholesterolu LDL.
Wodę można przechowywać w lodówce przez kilka dni. Warto wypijać ją rano, co pozwoli oczyścić organizm z toksyn i wpłynie na lepsze samopoczucie oraz poprawę zdrowia. Dobrze jest stosować takie kuracje co jakiś czas.

To warto wiedzieć o rodzynkach

Przeciwwskazaniami do spożywania rodzynek jest zespół jelita drażliwego, a także choroba wrzodowa. Niektóre aminy biogenne mogą intensyfikować symptomy migreny, dlatego osoby zmagające się z nią nie powinny jeść tych bakalii.

Rodzynki mają korzystny wpływ na jakość zębów i kości

W składzie rodzynek znajdują się różne kwasy, w tym: oleanolowy, a także linolowy. Niszczą one bakterie, które powodują uszkodzenia zębów. Mają też pozytywny wpływ na dziąsła, utrzymując je w dobrym stanie. Takie właściwości wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców w 2009 roku. Ponadto dowodzi ono, że zawarte w rodzynkach cukry proste, czyli fruktoza i glukoza, nie wywołują w jamie ustnej szkodliwych spustoszeń.

W składzie rodzynek znajduje się też wapń, który pełni rolę budulca zębów oraz kości. Chroni ich tkanki, zabezpieczając np. przed osteoporozą, a także wzmacnia strukturę stawów. Zatem bakalie te powinny spożywać zarówno dzieci, młodzież, jak też osoby dorosłe.

Rodzynki są doskonałą przekąską dla sportowców

Osoby, które ćwiczą, są aktywne ruchowo, uprawiają różne dyscypliny sportowe, a także ciężko pracują fizycznie, potrzebują sporej ilości energii. Dawka ,,mocy” w postaci garści rodzynek potrafi dodać sił. Zmęczenie przechodzi i znów można podołać wyzwaniom. Bakalie te często spożywa się także po wysiłku jako uzupełnienie glikogenu. Nie tylko przywracają siły, ale również dostarczają wielu cennych składników odżywczych wpływających na poprawę zdrowia. Wzmacniają osłabiony po wysiłku organizm, zapobiegając infekcjom i złemu samopoczuciu. Rodzynki zawierają też spore ilości żelaza. Pełni ono ważną funkcję w organizmie, wpływając na nasycenie hemoglobiny we krwi. Niedobór tego pierwiastka skutkuje dużo słabszą wydolnością oraz szybkim osłabieniem organizmu. Warto zatem włączyć rodzynki do swojej diety, zwłaszcza jeśli jest się człowiekiem aktywnym. W odróżnieniu od popularnych energetyków nie zawierają one sztucznych związków chemicznych, barwników, substancji smakowych oraz cukru.

Regularne jedzenie rodzynek poprawia zdrowie i zapobiega wielu chorobom

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to warto spożywać rodzynki systematycznie, nawet kilka razy dziennie. Zawarty w nich potas korzystnie wpływa na jakość krwi. Skutecznie obniża jej ciśnienie, co zapobiega wielu chorobom, zaburzeniom pracy serca, a także chroni przed udarem mózgu. Rodzynki oddziałują na regulację poziomu cholesterolu LDL, co zapobiega miażdżycy oraz wpływa na lepsze funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Jak wynika z badań, które trwały przez ćwierć wieku w Wielkiej Brytanii, rodzynki aż o 12 proc. zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Inny eksperyment przeprowadzony w USA pokazał, że spożywanie tych bakalii tylko raz w ciągu dnia przez okres trzech miesięcy wpływa na zmniejszenie poziomu glukozy o 16 proc.

Zawarte w rodzynkach składniki, takie jak witamina C czy fosfor skutecznie wpływają na wzmocnienie układu immunologicznego. Błonnik natomiast pozytywnie działa na trawienie, niwelując zaparcia i wzdęcia, a także poprawiając funkcjonowanie jelit. Substancja ta powoduje również uczucie sytości, dlatego po te bakalie mogą sięgać osoby, które chcą zrzucić wagę. Rodzynki pomogą także w pozbyciu się z organizmu szkodliwych substancji, które powodują wiele zaburzeń oraz chorób. Takie właściwości wykazują biopierwiastki magnez oraz potas. Bakalie te również skutecznie odkwaszają organizm.

Zawarty w rodzynkach bor wpływa na lepszą pracę mózgu oraz kondycję układu nerwowego. Poprawia się pamięć, zdolność psychomotoryczna, zwiększa koncentracja, a także czujność.

Badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że systematyczne jedzenie rodzynek przez kobiety będące w ciąży może zapobiegać zbyt wczesnemu porodowi.Dzięki zawartości żelaza oraz miedzi, które biorą udział w produkcji czerwonych krwinek po suszone winogrona powinny sięgać także osoby zmagające się z anemią.

Opracował Jarosław Cieśla