Skutki uboczne zbyt drastycznego odchudzania

Skutki uboczne zbyt drastycznego odchudzania

Skutki uboczne zbyt drastycznego odchudzania

Osoby, które chcą zrzucić wagę, często decydują się na bardzo radykalne kroki. Zależy im, żeby osiągnąć zamierzony efekt w szybkim czasie, więc często głodzą się lub stosują wyniszczające dla swojego organizmu diety. 

Zrzucanie wagi to proces złożony, a niewłaściwe podejście do tego zagadnienia odbije się na naszym zdrowiu. Jakie mogą więc być konsekwencje zbyt drastycznego odchudzania?    

Utrata masy mięśniowej

Człowiek do właściwego funkcjonowania potrzebuje energii. Drastyczna dieta często prowadzi do tego, że organizm czerpie ją z mięśni, zamiast z tłuszczów. To skutkuje osłabieniem i gorszym samopoczuciem. Mięśnie nie są odpowiednio odżywione, więc zanikają – zwłaszcza w sytuacji, gdy ktoś jest dodatkowo aktywny fizycznie. Niedobory kaloryczne nie pozwolą na zbudowanie muskulatury. I tak zamiast wysportowanej oraz szczupłej sylwetki, dana osoba wygląda na wychudzoną.  

Serce

Drastyczne odchudzanie – w tym tzw. głodówki – mogą też niekorzystnie odbijać się na funkcjonowaniu pracy serca. Jeśli organizm musi pobierać energię z mięśni, to traci na tym również ten nasz najważniejszy organ. Kiedy zanika, staje się mniej wydajny i funkcjonuje niewłaściwie. Przy rygorystycznej diecie może też brakować odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów, bez których serce przestaje właściwie funkcjonować. W takich przypadkach często dochodzi do arytmii, a w najgorszym razie – nawet do śmierci wskutek zatrzymania pracy serca.

Składniki odżywcze

Witaminy, minerały, białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze to podstawowe składniki naszej diety. Pozwalają na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie tkanek oraz narządów. Dzięki tym substancjom odżywczym możemy wykonywać różne czynności, a mózg pracuje na właściwym poziomie. Niedobory składników odżywczych mogą skutkować stanami chorobowymi, nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów: smaku, węchu, wzroku, a także złym stanem kości, włosów, paznokci czy skóry. Często także występują zaburzenia snu oraz bolesność mięśni. Brak witamin może skutkować stanami depresyjnymi, problemami z koncentracją i skupieniem uwagi. Niedobory składników odżywczych prowadzą też do:

    • anemii,

    • zaburzenia pracy układu immunologicznego,

    • wolniejszego metabolizmu, zaburzeń hormonalnych,

    • niewłaściwego funkcjonowania układu pokarmowego, 

    • ciągłego przemęczenia,

    • problemy z płodnością.    

Funkcjonowanie narządów

Restrykcyjne diety są nastawione na szybki sukces, czyli zrzucenie danej liczby kilogramów w krótkim czasie. Stosując je, często rezygnuje się z podstawowych składników odżywczych. Ich brak lub niedobór może zaburzyć prawidłowe działanie układu pokarmowego. Pojawiają się więc zaparcia lub biegunki, a stany te następują po sobie naprzemiennie. Do tego dochodzi jeszcze bardzo nieprzyjemna bolesność żołądkowa. 

W przypadku stosowania np. diet wysokobiałkowych mogą pojawić się różne problemy zdrowotne. Istnieje ryzyko zwiększenia rozwoju raka. Często też następują zaburzenia prawidłowego działania nerek oraz redukcja masy kości (osteoporoza). Może także dojść do uszkodzenia wątroby.   

Głodówka

Wielu jest zwolenników głodówek. Twierdzą oni, że ta forma odchudzania skutecznie oczyszcza organizm z toksycznych substancji, a także pomaga w leczeniu niektórych schorzeń. Stosuje się ją od 1 do nawet 6 dni. Wielu specjalistów jednak zdecydowanie odradza głodówkę. Przede wszystkim może ona negatywnie wpływać na psychikę. Często występują: rozdrażnienie, a nawet agresja, przemęczenie, osłabienie, nieprzyjemne uczucie ssania w żołądku, gorsze funkcjonowanie umysłu. Uczucie przemęczenia skutkuje też niechęcią do podjęcia jakiegokolwiek działania. Głodzenie się może powodować bóle i zawroty głowy, kłopoty z krążeniem, zaburzenie rozwoju młodego organizmu, a także łamliwość paznokci, wypryski na skórze oraz nieprzyjemny zapach potu. Skutkiem nieprzyjmowania pokarmu często jest spowolniony metabolizm, a także efekt jo-jo, gdy po całej kuracji człowiek wręcz rzuca się na pożywienie. 
  

To warto wiedzieć

    • Jeśli mamy zamiar pozbyć się nadwagi, to najlepszym wyjściem będzie konsultacja u  dietetyka. Badania, które zleci, pomogą w prawidłowym ustaleniu właściwego kierunku odchudzania. 

    • Dieta odchudzająca powinna być dobrana indywidualnie do danej osoby. Ważnymi kwestiami przy jej określeniu są: wiek, płeć, masa ciała, wzrost, poziom tkanki tłuszczowej, a także uprawiana aktywność fizyczna. 

    • Restrykcyjna dieta może zaburzyć cykl menstruacyjny u kobiet. 

    • Kobiety w ciąży nie powinny stosować restrykcyjnych diet, a o wszelkich niepokojących objawach informować ginekologa. 

    • Szybki efekt diety może negatywnie odbić się na zdrowiu. 

    • Osoby z chorobami – w tym przewlekłymi – powinny przede wszystkim zadbać o wyzdrowienie, a dopiero później pomyśleć o odchudzaniu, oczywiście z pomocą dietetyka.