Sposoby na pozbycie się toksyn z organizmu

Sposoby na pozbycie się toksyn z organizmu

Współczesny świat oraz związany z nim tryb życia to elementy, które mają wpływ na gromadzenie się toksyn w organizmie. Szkodliwe substancje pochodzą ze spożywanej wysokoprzetworzonej żywności oraz napojów alkoholowych, wdychania zanieczyszczonego powietrza znajdującego się w miastach, jak i okręgach przemysłowych, stosowania wyrobów tytoniowych, a także regularnego narażania się na sytuacje stresowe.  


Toksyny, które dostają się do organizmu, są przyczyną wielu negatywnych zjawisk. Jesteśmy bardzo często zmęczeni, chce nam się ciągle spać, mamy mało energii, pojawiają się problemy trawienne, a także występują skłonności do zachorowań. To efekty niekorzystnych substancji, które zatruwają nasze ciało. Czas wreszcie z tym skończyć! Są na to bardzo skuteczne sposoby.

Pożywienie

Ważne, żebyśmy dostarczali organizmowi dużo zdrowej żywności, a jak najmniej przetworzonej. Tę wysokoprzetworzoną należy po prostu całkowicie wykluczyć z naszego jadłospisu. Postarajmy się o produkty pochodzące wprost od rolników. Jedzmy sporo warzyw, takich jak: buraki, marchew, pomidory, brokuły, pietruszka i rośliny strączkowe. Dostarczajmy sobie dużo zieleniny: szczypiorku, natki pietruszki, kopru, szpinaku czy sałaty. Dobrze jest mieć w codziennej diecie czosnek i cebulę. Nie zapominajmy o owocach, które też przyczyniają się do oczyszczania organizmu z toksyn. Na deser lub jako przekąskę można zatem spożywać jabłka, jeżyny, jagody, wiśnie, winogrona, banany, grejpfruty, cytryny, limonki, a także maliny i arbuzy. Przyjmuje się, że codziennie powinniśmy jeść ok. 0,5 kg warzyw oraz co najmniej jedną lub nawet dwie porcje owoców. Warto raz lub 2 razy w tygodniu sięgać po ryby. Produkty, które zatruwają organizm to: alkohol, czerwone mięso, słodycze, nabiał z produkcji przemysłowej, napoje z dodatkiem substancji chemicznych oraz oczywiście żywność przetworzona.

Probiotyki

Dietetycy zalecają spożywanie probiotyków. Są to żywe kultury bakterii, a także drożdży. Ich celem jest korzystne oddziaływanie na przewód pokarmowy, a w szczególności jelita. Pozwalają na zachowanie odpowiedniej i prawidłowej flory fizjologicznej. Naturalne probiotyki znajdują się w kiszonej kapuście, kiszonych ogórkach, a także zakwasie buraczanym i kwasie chlebowym. Występują również w sfermentowanej, słodzonej herbacie, określanej jako kombucha. Jednym z najlepszych źródeł żywych kultur bakterii są produkty mleczne, które zostały poddane fermentacji.
Warto, aby żywność probiotyczna znalazła się w codziennej diecie, dzięki czemu nasze jelita będę pracowały efektywniej.

Odtoksycznianie organizmu

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to co jakiś czas można przeprowadzić dietę oczyszczającą, czyli warzywno-owocową. Powinna trwać od kilka dni do tygodnia, a stosować ją należy będąc całkowicie zdrowym. W tym czasie nie spożywajmy produktów przetworzonych, a także wpływających na przyrost wagi. Zrezygnujmy z: nabiału, mięsa, pieczywa, makaronów, kasz oraz cukru, a także alkoholu. Z owoców i warzyw warto robić koktajle, które nie tylko będą pożywne, ale również dodadzą energii. Pomiędzy posiłkami pijmy dużo wody, ale nie wysoko mineralizowanej. Po takim detoksie nie tylko waga spadnie, ale organizm właściwie się zregeneruje. Przede wszystkim wspomożemy wątrobę, która jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn.


Domowy detoks można też przeprowadzić raz na 3 miesiące. Takie oczyszczenie organizmu odbywa się poprzez zastosowanie np. kuracji ziołowej. Rośliny, które się do tego nadają, to np.: skrzyp polny, cykoria, koper włoski, pokrzywa, karczochy, kora brzozy, ostropest plamisty, aloes, nasienie czarnuszki, jeżówka, mniszek lekarski, krwawnik, a także koniczyna. Napary można wytwarzać na bazie pojedynczego ziela, jak też stosować mieszanki z wielu. Takie eliksiry należy pić raz lub 2 razy dziennie.
Na pozbycie się toksyn z organizmu można także wypijać wodę z cytryną lub zieloną herbatę. Nawet po takiej jednodniowej kuracji poczujemy się lepiej, a wiele przykrych dolegliwości żołądkowych może ustąpić.

Na co zwrócić uwagę?

Ważną kwestią jest też rezygnacja z palenia wyrobów tytoniowych, które zanieczyszczają organy wewnętrzne, powodują ich dysfunkcje i uszkodzenie. Mogą wywołać choroby płuc, astmę oskrzelową, podnieść poziom ,,złego” cholesterolu oraz przyczynić się do chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Często też są przyczyną schorzeń zębów, zaburzeń pamięci, zmiennych stanów emocjonalnych, a także ciągłego głodu nikotynowego.


Na zanieczyszczanie organizmu wpływ ma nie tylko to co spożywamy, czy też wdychamy. Ważna jest także sfera dotycząca naszej psychiki. Długotrwałe napięcie może zaburzać proces usuwania toksyn z organizmu. Te szkodliwe substancje zamiast zostać wydalone, przedostają się do krwiobiegu, a następnie wędrują do różnych narządów, zakłócając ich funkcjonowanie. Dlatego ważne jest zapewnienie sobie relaksu, wyciszenia, odetchnięcia od obowiązków i sytuacji stresowych. Świetną formą odpoczynku mogą być: sesja jogi, masaż relaksacyjny, a także wyjście do kina, teatru czy też czytanie książek.


Istotny jest także aktywny tryb życia, gdyż toksyny uwalniają się z organizmu wraz z wydalanym potem w trakcie wysiłku fizycznego. Dlatego warto uprawiać sport czy też rekreację ruchową. Ważne, żeby robić to systematycznie. Dzięki temu będziemy zdrowsi i szczęśliwsi.


Opracował Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

2023-11-30

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

Jak wesprzeć nasze zdrowie psychiczne w okresie jesienno - zimowym? Czym jest sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) a czym jesienna chandra? Jakie suplementy przyjmować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Zamienniki złego cukru - te zalecane i te niewskazane

2023-11-24

Zamienniki złego cukru - te zalecane i te niewskazane

Poznaj zamienniki cukru, zarówno te wskazane jak i te, które są niewskazane dla naszego organizmu.

Czytaj dalej

Jesienno-zimowe superfoods – odżywcze składniki, które wzmocnią twój organizm

2023-11-23

Jesienno-zimowe superfoods – odżywcze składniki, które wzmocnią twój organizm

W tym artykule skupimy się na prostych strategiach, jak za pomocą zdrowego pokarmu będziemy mogli nabrać energii i witalności, poprawiając samopoczucie, wzmacniając odporność i wspierając nasze ciało.

Czytaj dalej