Turmalin oczyszcza wodę

Turmalin oczyszcza wodę

Turmalin to piękny minerał, który posiada ciekawy zestaw właściwości fizycznych, chemicznych i energetycznych. Nie tylko stanowi wyjątkową ozdobę w biżuterii, ale jest też wykorzystywany w różnych dziedzinach, w tym również w oczyszczaniu wody do picia. Z czego słynie turmalin i gdzie znalazł zastosowanie? Jak wpływa on na proces oczyszczania wody? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w niniejszym artykule.

Właściwości i zastosowanie turmalinu

Turmalin jest minerałem zróżnicowanym pod względem wizualnym, a jego zastosowania mogą się różnić w zależności od właściwości chemicznych i fizycznych.

Turmalin to tak naprawdę nazwa grupy minerałów należących do rodziny krzemianów. Jego ogólny wzór chemiczny jest skomplikowany, ponieważ w jego składzie mogą występować różne pierwiastki. Te mogą obejmować: wapń, sód, potas, magnez, lit, aluminium, mangan, chrom, wanad, żelazo, krzem, bor i beryl. W rodzinie minerałów turmalinu można wyróżnić wiele odmian, takie jak: drawit, uwit, szerlit i elbait.

Różnorodność kolorów

Turmalin występuje w wielu różnych kolorach, co czyni go jednym z najbardziej zróżnicowanych minerałów pod względem barw. Może występować w odcieniach od różowego i czerwonego przez zielony, niebieski, żółty, brązowy, aż do czarnego. Jednak niektóre z tych kolorów, takie jak turkusowy i różowy turmalin, są szczególnie pożądane i cenione.

Właściwości piezoelektryczne

Turmalin jest jednym z nielicznych minerałów, który wykazuje właściwości piezoelektryczne. To oznacza, że może generować ładunki elektryczne w odpowiedzi na nacisk, odkształcenie oraz zwiększoną temperaturę. Ze względu na tę zdolność turmalin znalazł zastosowanie w różnych technologiach, takich jak mikrofony, generatory sygnałów elektrycznych czy także jako część instrumentów pomiarowych.

Pirolityczność

Generowanie ładunku elektrycznego przez turmaliny pod wpływem temperatury niesie za sobą kolejny efekt przyczyniający się do jego właściwości oczyszczających. Efekt ten nazywany jest pirolitycznym i powoduje, że minerał przyciąga drobne cząsteczki, jak pyłki i pyły w powietrzu czy osady w wodzie. Ta właśnie cecha jest jedną z kluczowych w wykorzystaniu turmalinu do oczyszczania wody, jak również powietrza.

Zastosowanie w biżuterii

Turmalin jest popularnym kamieniem szlachetnym wykorzystywanym w biżuterii. Ze względu na swoje piękne kolory i różnorodność jest ceniony przez jubilerów. Kamienie turmalinu są przecinane i osadzane w pierścieniach, naszyjnikach, kolczykach i bransoletkach.

Wzmacnianie optyki

Niektóre odmiany turmalinu, zwłaszcza te optycznie jednoosiowe, wykazują właściwość zwaną pleochroizmem. Oznacza to, że mają różne kolory w zależności od kierunku, z którego są oglądane. Ta cecha jest wykorzystywana w niektórych optycznych instrumentach pomiarowych, takich jak polarymetry i spektroskopy.

Zastosowanie w technologii mikrofalowej

Niektóre kryształy turmalinu, w szczególności odmiana przezroczysta, mają zdolność do zmiany polaryzacji światła mikrofalowego. Dlatego są używane w niektórych urządzeniach mikrofalowych, takich jak filtry i przekształtniki falowe.

Właściwości energetyczne

W branży alternatywnej turmalin uważany jest za kamień o szczególnych właściwościach energetycznych i zdrowotnych. Twierdzi się, że może pomagać w zwiększeniu poziomu energii, równowadze emocjonalnej i ochronie przed negatywną energią. Dlatego też jest chętnie wybieranym elementem biżuterii energetycznej.

Zastosowania prozdrowotne w leczeniu alternatywnym

Emitowanie cząsteczek elektrycznych naładowanych ujemnie (czyli anionów) znalazło też zastosowanie jako metoda lecznicza medycyny alternatywnej. Aniony bowiem wpływają pozytywnie na funkcjonowanie komórek, w tym m.in. przyspieszają gojenie się ran i procesy oczyszczania.

Niektórzy uważają też, że turmalin może pomóc w redukcji stresu, lęku i depresji. Twierdzi się, że kamień ten może wpływać na równowagę emocjonalną i pomagać w osiągnięciu spokoju umysłu.

W niektórych przypadkach turmalin jest stosowany w alternatywnej terapii do łagodzenia bólu i poprawy krążenia krwi. Jest używany w bransoletkach, pasach lub plastrach, które mają być noszone na ciele w obszarach dotkniętych bólem.

Turmalin jest kamieniem, który pomaga też w detoksykacji organizmu poprzez usuwanie toksyn. Wskazuje się na zdolność przyciągania negatywnie naładowanych cząsteczek i energii, co pomaga oczyścić ciało.

Turmalin może pomóc poprawić jakość snu poprzez stworzenie korzystnego pola energetycznego wokół osoby śpiącej. W tym celu kamień powinien zostać umieszczony pod poduszką lub materacem.

Wpływ turmalinu na poprawę jakości wody do picia

Powyżej opisane właściwości turmalinu sprawiają, że znalazł on zastosowanie w mineralno-oczyszczającym filtrze wody i-water.

Oczyszczanie

Turmalin, ze względu na swoje właściwości pirolityczne i pyroelektryczne, może pomóc w redukcji zanieczyszczeń w wodzie. Drobne cząstki, bakterie i wirusy mogą być przyciągane do powierzchni turmalinu, co pozwala na ich efektywne usunięcie z wody.

Podniesienie pH wody

Turmalin może również wpływać na pH wody, pomagając zwiększyć jej alkaliczność. Woda o zwiększonym pH może mieć korzystny wpływ na organizm, neutralizując nadmiar kwasów i wspomagając równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Dodatkowa mineralizacja

Turmalin może wzbogacać wodę w dodatek korzystnych dla zdrowia minerałów, takich jak żelazo, magnez czy potas. Picie wody z dodatkiem turmalinu może być więc środkiem zapobiegającym występowaniu niedoborów mikroelementów.

Podsumowanie informacji o turmalinie

Jak widać, turmalin jest kamieniem o wielu fascynujących właściwościach, które sprawiają, że jest on wykorzystywany w różnych dziedzinach. Wyjątkowo użyteczną z punktu widzenia prozdrowotnego właściwością jest jego zastosowanie w oczyszczaniu wody do picia. Jego zdolność przyciągania drobnych zanieczyszczeń i bakterii oraz możliwość podniesienia pH wody sprawiają, że dodatek kulek z turmalinu został użyty w starannie opracowanym filtrze butelek i dzbanków i-water. Stanowi to interesującą opcję dla tych, którzy pragną cieszyć się czystą i dobrze zmineralizowaną wodą zawsze pod ręką, jednocześnie dbając o środowisko.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA