ASHOKA (Saraca indica)

ASHOKA (Saraca indica)

Ashoka to wiecznie zielone drzewo, o którym wspomina jedna z ksiąg mitologii hinduskiej.

Rzekomo pod tym drzewem urodził się Budda. Nazwa oznacza „bez smutku”, odnieść ją możemy do szczególnych właściwości kory, które pomagają utrzymać kobiety w zdrowiu i młodości. 


Według starych wierzeń kobiety modliły się przy tym drzewie o potomstwo i jest ono również symbolem miłości. Saraca rośnie na zachodnim wybrzeżu Indii, uprawiana jest również w ogrodach ze względu na swe piękne pomarańczowo-czerwone kwiaty oraz wiecznie zielone liście. Ashoka sięga 8 metrów wysokości i ma szarobrązową zwartą korę. Kwiaty przylegają ściśle do każdej gałązki. Młode kwiaty są zabarwienia żółtego – można je zobaczyć od lutego do kwietnia, później zmieniają swój kolor na czerwony. Liście tego drzewa są wąskie i lancetowate błyszczące o zabarwieniu ciemnozielonym.

Surowcem jest kora, która ma szerokie zastosowanie w leczeniu zaburzeń miesiączkowania, na przykład bólach i nadmiernym krwawieniu. Wpływa korzystnie na endometrium i tonizująco na mięśnie macicy. W ajurwedzie skutecznie stosowana jest do usuwania zatorów. Sprawdzi się również w klimakterium: zmniejsza uderzenia gorąca, kołatanie serca, uczucie mdłości. Wpływa również uspokajająco na wahania nastroju, smutek, przygnębienie. Daje poczucie równowagi i spokoju. Kora zawiera garbniki, katechol, sterol i organiczne związki wapnia, magnezu, sodu, potasu i żelaza.

Korę wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Oprócz kory stosuje się także: liście, kwiaty i nasiona. W użyciu są napary oraz soki z kwiatów. W przemyśle kosmetycznym stosuje się nasiona i kwiaty w postaci maści, masek, olejków eterycznych.

Inne nazwy: asoka, asioka, asoca, aśoka.

Opracowała Karina Powieśnik