Goździki i ich olbrzymi potencjał prozdrowotny


Goździki i ich olbrzymi potencjał prozdrowotny

Goździki, czyli kwiaty goździkowca to silny środek biobójczy, który dzięki swojemu niezwykłemu aromatowi są szeroko stosowane w kuchni. Swoje właściwości zawdzięczają głównie eugenolowi, substancji posiadającej tak silne działanie antyseptyczne, że przez długi okres czasu stosowana była w stomatologii do dezynfekcji kanałów zębowych. Wchodziła też w skład cementu dentystycznego zapewniając mu biobójcze działanie, dzięki czemu leczony ząb był zabezpieczony przed infekcją. Świadczy to o niezwykle silnym potencjale odkażającym eugenolu, a co za tym idzie - goździków. Dlatego też żucie goździków lub płukanka z nalewki goździkowej to jeden z najlepszych sposobów na doraźne znieczulenie, odkażenie i złagodzenie bólu zębów.

Żucie goździków znakomicie dusi w zarodku wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych, które najczęściej rozwijają się na błonach śluzowych gardła i przełyku. Przy okazji działanie takie znieczula gardło, a także dezynfekuje cały przewód pokarmowy. Zapobiega także procesom gnilnym i fermentacji w jelitach przyczyniając się do dobrej kondycji mikrobiomu.

Preparaty z goździków:

Nalewka goździkowa - 1 część goździków na 5 części 60 proc. alkoholu. Zalewamy goździki alkoholem i odstawiamy w ciemne miejsce codziennie mieszając. Po 10 dniach nalewka gotowa do spożycia. Przyjmujemy jej 30 kropli 3 razy dziennie podczas przeziębienia, kaszlu, zapalenia zatok. Już tylko 5 kropel 4 razy dziennie zniechęca palaczy do palenia tytoniu. Łagodzi też objawy choroby lokomocyjnej. Dezynfekuje jamę ustną i likwiduje nieprzyjemny zapach z ust.

Napar goździkowy - łyżkę stołową zmiażdżonych goździków zalewamy szklanką wrzątku. Pijemy 3 razy dziennie po 100 ml podczas przeziębień, infekcji oraz problemów trawiennych.

Olejek goździkowy rozcieńczony np. oliwą z oliwek w stosunku 1:1 jest świetnym środkiem odkażającym skórę i poprawiającym gojenie się ran. Działa także przeciwreumatycznie, przeciwbólowo i przeciwświądowo zabezpieczając skórę przed ugryzieniami pasożytniczych owadów.

Tłoczony na zimno olej z czarnuszki z 10 proc. zawartością olejku goździkowego jest znakomitym środkiem przeciwpasożytniczym likwidującym infekcje nużeńcami, pierwotniakami, Lamblią oraz drożdżami z gatunku Candida.

Preparaty z goździków działają także odkażająco na układ moczowy zabezpieczając go przed infekcjami również dzięki działaniu moczopędnemu.