Ewa

Ewa

Twój kalendarz pielęgnacyjny

Twój kalendarz pielęgnacyjny

Jak dbac o cere w ciagu roku

Gdybyś się zastanawiała, w jaki sposób zaplanować pielęgnację swojej cery, to może okazać się, że samodzielne okiełznanie tego tematu będzie nie lada wyzwaniem. Co brać pod uwagę w takiej sytuacji, skoro nasza skóra jest narażona na działanie dużej ilości czynników?

Spróbujmy zrobić zarys sezonowości zabiegów pielęgnacyjnych i różnych potrzeb skóry w ciągu roku. Zapewne nie wyczerpie on tematu, ale podpowie ci, czego w danym momencie może potrzebować twoja skóra.

Rodzaj cery

Najważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, jest rodzaj cery. Jeżeli masz cerę suchą, to odpowiednie będą dla ciebie zabiegi: nawilżające, odżywcze, regenerujące skórę po lecie, łagodzące podrażnienia. Często suchość skóry idzie w parze z cerą dojrzałą, więc tutaj zalecane będą zabiegi przeciwzmarszczkowe, czyli zarówno te regenerujące uszkodzenia w skórze, liftingujące, stymulujące skórę do pracy, jaki i rozjaśniające przebarwienia itp. Dla cery mieszanej, tłustej i trądzikowej wskazane są zabiegi normalizujące, zaś w ostatnim przypadku – także przeciwtrądzikowe oraz peelingi chemiczne i inne. Szczególne wymagania ma cera wrażliwa i naczyniowa, więc stawiamy na zabiegi łagodzące, nawilżające oraz regenerujące (w sensie uszczelniające barierę naskórkową), a także zamykające naczynia krwionośne. To tak w dużym skrócie.

Pora roku

W kosmetologii, tak jak i w innych obszarach życia, również mamy do czynienia z sezonowością zabiegów. Poza tym możemy też wykonywać zabiegi całoroczne, do wykonania których nie ma przeciwwskazań w żadnej z pór roku. Biorąc je pod uwagę, trzeba uwzględnić czynniki atmosferyczne lub środowiskowe, które w danym sezonie działają na naszą skórę. Zabiegi sezonowe, wykonywane zwykle jesienią i wiosną, to peelingi kwasowe i retinolowe, a także mikrodermabrazja, mezoterapia mikroigłowa i igłowa, zabiegi laserowe (epilacja owłosienia, rozjaśnianie przebarwień, zamykanie naczyń, fotoodmładzanie, usuwanie tatuażu) oraz zabiegi medycyny estetycznej (botoks, wypełniacze, peelingi medyczne). Można powiedzieć, że wiosna to czas, w którym korzystamy praktycznie ze wszystkich zabiegów, ponieważ aura jest zwykle bardziej przyjazna i mniej agresywna dla skóry. Podobnie sprawa wygląda jesienią, przy czym wiosną bardziej staramy się nawilżyć skórę po zimie i odtoksycznić oraz przygotować ją do kontaktu z pierwszymi, ciepłymi promieniami słońca przy pomocy zabiegów antyoksydacyjnych z „bombami” witaminowymi. Natomiast jesienią popularne są przede wszystkim zabiegi rozjaśniające przebarwienia posłoneczne, powstałe najczęściej po opalaniu, oraz przeciwtrądzikowe – ze względu na zaostrzanie się tego problemu u osób z cerą trądzikową wysuszoną letnim słońcem. Zimą zwracamy uwagę na nawilżanie, odżywienie skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej, z której ucieka woda w sezonie grzewczym i pod wpływem wiatru, mrozu i niskich temperatur. Pozostałe rodzaje cer wymagają tradycyjnej pielęgnacji kosmetycznej. Jeśli nie jesteśmy narciarzami, to zimą również możemy korzystać z peelingów chemicznych czy mezoterapii, chyba że na zewnątrz mamy dosyć niskie temperatury, w okolicach -10°C lub niższe.


Jak pielęgnować skórę w ciągu roku


Lato narzuca nam co prawda pewne ograniczenia ze względu na nasłonecznienie, za to bardzo popularne są w tym czasie zabiegi kosmetyki tradycyjnej: manicure, pedicure i depilacja owłosienia woskiem lub pastą cukrową. Dodatkowo możemy korzystać z delikatnych peelingów (laktobionowego, migdałowego i ferulowego) oraz płytkiej mezoterapii. Bezwzględnie zwracamy uwagę na ochronę przeciwsłoneczną skóry.
Natomiast zabiegi całoroczne to te wymienione na początku, czyli tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne twarzy bazujące na różnorodnych kosmetykach bez działania inwazyjnego czy uwrażliwiającego skórę na działanie promieni słonecznych, jak np.: zabiegi nawilżające, normalizujące, przeciwzmarszczkowe itp. Do tej grupy będą również należeć zabiegi bankietowe, które wykonuje się na tzw. „wielkie wyjście” (urodziny, wesele, sylwester itp.), traktując skórę łagodnie, a więc bez podrażnienia i zaczerwienienia, ale skutecznie, tzn. liftingująco i odświeżająco.

Specjalne okazje

W ciągu roku kalendarz wypełnia nam też masa świąt i okazji, kiedy chcemy wyglądać wyjątkowo, dlatego większą popularnością cieszą się wtedy zabiegi bankietowe, manicure, pedicure i makijaż.


Ewa Szmaj-Kupny

Inne wpisy w tej kategorii

Niezwykłe zalety bursztynu bałtyckiego

2020-06-15

Niezwykłe zalety bursztynu bałtyckiego

Bursztyn bałtycki zawiera niezwykłe bogactwo prozdrowotnych substancji, w tym „bursztyniany”, które aktywują procesy metaboliczne, stymulują układ trawienny, a także mają działanie przeciwzapalne.

Czytaj dalej

Czarnuszka – złoty środek na wiele chorób

2020-04-02

Czarnuszka – złoty środek na wiele chorób

Dobrej jakości czarnuszka dodawana do potraw potrafi zdziałać cuda. I to nie tylko, jeśli chodzi o smak jedzenia, ale przede wszystkim o to, że roślina ta jest bogata w składniki odżywcze.

Czytaj dalej

Ocet jabłkowy – skuteczny środek na chore zatoki

2020-03-31

Ocet jabłkowy – skuteczny środek na chore zatoki

Ocet jabłkowy z powodzeniem stosowany jest w leczeniu dolegliwości związanych z zatokami. Przedstawiamy kilka metod z jego zastosowaniem, dzięki którym poczujemy ulgę w przypadku zapalenia zatok.

Czytaj dalej

Kwas bursztynowy

2020-03-30

Kwas bursztynowy

Z powodzeniem stosowany jest przy dolegliwościach skórnych. Wspomaga oczyszczanie organizmu, poprawia kurczliwość serca, wspiera układ odpornościowy oraz reguluje procesy metaboliczne.

Czytaj dalej