Ewa

Ewa

Twój kalendarz pielęgnacyjny

Twój kalendarz pielęgnacyjny

Jak dbac o cere w ciagu roku

Gdybyś się zastanawiała, w jaki sposób zaplanować pielęgnację swojej cery, to może okazać się, że samodzielne okiełznanie tego tematu będzie nie lada wyzwaniem. Co brać pod uwagę w takiej sytuacji, skoro nasza skóra jest narażona na działanie dużej ilości czynników?

Spróbujmy zrobić zarys sezonowości zabiegów pielęgnacyjnych i różnych potrzeb skóry w ciągu roku. Zapewne nie wyczerpie on tematu, ale podpowie ci, czego w danym momencie może potrzebować twoja skóra.

Rodzaj cery

Najważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, jest rodzaj cery. Jeżeli masz cerę suchą, to odpowiednie będą dla ciebie zabiegi: nawilżające, odżywcze, regenerujące skórę po lecie, łagodzące podrażnienia. Często suchość skóry idzie w parze z cerą dojrzałą, więc tutaj zalecane będą zabiegi przeciwzmarszczkowe, czyli zarówno te regenerujące uszkodzenia w skórze, liftingujące, stymulujące skórę do pracy, jaki i rozjaśniające przebarwienia itp. Dla cery mieszanej, tłustej i trądzikowej wskazane są zabiegi normalizujące, zaś w ostatnim przypadku – także przeciwtrądzikowe oraz peelingi chemiczne i inne. Szczególne wymagania ma cera wrażliwa i naczyniowa, więc stawiamy na zabiegi łagodzące, nawilżające oraz regenerujące (w sensie uszczelniające barierę naskórkową), a także zamykające naczynia krwionośne. To tak w dużym skrócie.

Pora roku

W kosmetologii, tak jak i w innych obszarach życia, również mamy do czynienia z sezonowością zabiegów. Poza tym możemy też wykonywać zabiegi całoroczne, do wykonania których nie ma przeciwwskazań w żadnej z pór roku. Biorąc je pod uwagę, trzeba uwzględnić czynniki atmosferyczne lub środowiskowe, które w danym sezonie działają na naszą skórę. Zabiegi sezonowe, wykonywane zwykle jesienią i wiosną, to peelingi kwasowe i retinolowe, a także mikrodermabrazja, mezoterapia mikroigłowa i igłowa, zabiegi laserowe (epilacja owłosienia, rozjaśnianie przebarwień, zamykanie naczyń, fotoodmładzanie, usuwanie tatuażu) oraz zabiegi medycyny estetycznej (botoks, wypełniacze, peelingi medyczne). Można powiedzieć, że wiosna to czas, w którym korzystamy praktycznie ze wszystkich zabiegów, ponieważ aura jest zwykle bardziej przyjazna i mniej agresywna dla skóry. Podobnie sprawa wygląda jesienią, przy czym wiosną bardziej staramy się nawilżyć skórę po zimie i odtoksycznić oraz przygotować ją do kontaktu z pierwszymi, ciepłymi promieniami słońca przy pomocy zabiegów antyoksydacyjnych z „bombami” witaminowymi. Natomiast jesienią popularne są przede wszystkim zabiegi rozjaśniające przebarwienia posłoneczne, powstałe najczęściej po opalaniu, oraz przeciwtrądzikowe – ze względu na zaostrzanie się tego problemu u osób z cerą trądzikową wysuszoną letnim słońcem. Zimą zwracamy uwagę na nawilżanie, odżywienie skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej, z której ucieka woda w sezonie grzewczym i pod wpływem wiatru, mrozu i niskich temperatur. Pozostałe rodzaje cer wymagają tradycyjnej pielęgnacji kosmetycznej. Jeśli nie jesteśmy narciarzami, to zimą również możemy korzystać z peelingów chemicznych czy mezoterapii, chyba że na zewnątrz mamy dosyć niskie temperatury, w okolicach -10°C lub niższe.


Jak pielęgnować skórę w ciągu roku


Lato narzuca nam co prawda pewne ograniczenia ze względu na nasłonecznienie, za to bardzo popularne są w tym czasie zabiegi kosmetyki tradycyjnej: manicure, pedicure i depilacja owłosienia woskiem lub pastą cukrową. Dodatkowo możemy korzystać z delikatnych peelingów (laktobionowego, migdałowego i ferulowego) oraz płytkiej mezoterapii. Bezwzględnie zwracamy uwagę na ochronę przeciwsłoneczną skóry.
Natomiast zabiegi całoroczne to te wymienione na początku, czyli tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne twarzy bazujące na różnorodnych kosmetykach bez działania inwazyjnego czy uwrażliwiającego skórę na działanie promieni słonecznych, jak np.: zabiegi nawilżające, normalizujące, przeciwzmarszczkowe itp. Do tej grupy będą również należeć zabiegi bankietowe, które wykonuje się na tzw. „wielkie wyjście” (urodziny, wesele, sylwester itp.), traktując skórę łagodnie, a więc bez podrażnienia i zaczerwienienia, ale skutecznie, tzn. liftingująco i odświeżająco.

Specjalne okazje

W ciągu roku kalendarz wypełnia nam też masa świąt i okazji, kiedy chcemy wyglądać wyjątkowo, dlatego większą popularnością cieszą się wtedy zabiegi bankietowe, manicure, pedicure i makijaż.


Ewa Szmaj-Kupny

Inne wpisy w tej kategorii

Ślimak, ślimak, pokaż… co masz w sobie

2021-05-19

Ślimak, ślimak, pokaż… co masz w sobie

dr Ewa Szmaj-Kupny - doktor nauk o zdrowiu, kosmetolog, wykładowca akademicki. Pasjonatka pielęgnacji holistycznej i spersonalizowanej. Prowadzi konsultacje kosmetologiczne online oraz szkolenia [...]

Czytaj dalej

Rozkosze ziołowej kąpieli

2021-05-05

Rozkosze ziołowej kąpieli

Rozkosze ziołowej kąpieli Liliann Kristinn Elmborg Z różnych powodów żyjemy dziś w coraz większym stresie. Coraz bardziej zmęczeni, coraz bardziej spięci. Może warto znaleźć trochę czasu dl [...]

Czytaj dalej

Zrób sobie sam olejki eteryczne

2021-03-01

Zrób sobie sam olejki eteryczne

Roślina produkuje olejki eteryczne dla własnych potrzeb. Są we wszystkich częściach roślin, w: owocach, liściach i organach podziemnych, a nawet w pniu drzew (np. sosny, kamforowca).

Czytaj dalej

Kwasy w pielęgnacji skóry – co powinniśmy o nich wiedzieć

2021-02-26

Kwasy w pielęgnacji skóry – co powinniśmy o nich wiedzieć

Lista zalet każdego poszczególnego kwasu jest długa i obiecująca, jednak przed wyborem, dobrze jest przestudiować kompendium wiedzy, jakie właśnie dostaliśmy.

Czytaj dalej

Hialuronowy rynek

2021-02-24

Hialuronowy rynek

Sam kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny występujący zarówno u ssaków, jak i u bakterii.

Czytaj dalej

Mydła potasowe – pierwsze mydła pielęgnacyjne i prozdrowotne!

2021-02-23

Mydła potasowe – pierwsze mydła pielęgnacyjne i prozdrowotne!

Mydła potasowe – pierwsze mydła pielęgnacyjne i prozdrowotne! Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję, mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące! – śpiewał dla dzieci piosenkarz w ubiegłym st [...]

Czytaj dalej