Kąpiel w soli – korzyści dla organizmu

Kąpiel w soli – korzyści dla organizmu

Sól już w czasach starożytnych była używana do poprawy zdrowia. Zawiera wiele cennych minerałów, które korzystnie wpływają na organizm ludzki. Może być wykorzystywana do  leczenia różnych chorób i schorzeń, a także profilaktycznie dla poprawy samopoczucia zarówno fizycznego, jaki i psychicznego.

Terapie solne są obecnie bardzo popularne i dają wiele korzyści. Oferują je kliniki lecznicze, gabinety zabiegowe oraz różnego rodzaju ośrodki SPA. Kąpiel z użyciem soli można też przeprowadzić w zaciszu domowym.


Różnorodność soli do kąpieli

Bardzo popularna sól stasowana do kąpieli to ta pochodząca z Morza Martwego. W jej składzie znajduje się wiele cennych minerałów, takich jak: chlorek magnezu, potasu, żelazo, miedź, wapń, mangan, siarka oraz cynk. Jest bogatym źródłem bromków (najwyższe stężenie ze wszystkich soli). Zawiera także jodki i węglany. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry i zwalczania wyprysków oraz trądziku. Wykazuje również działanie lecznicze. Wpływa na lepsze ukrwienie tkanek, przyspiesza krążenie oraz łagodzi dolegliwości bólowe.


Prozdrowotnie działająca na ludzki organizm jest sól himalajska, którą pozyskuje się w górskim rejonie Pakistanu. Zawiera 84 różnych związków organicznych. Wśród nich są: żelazo, wapń, fosfor, potas, magnez, sód oraz chlor. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza również takim składnikom jak: selen, cynk, chrom, bor, mangan, jod, miedź, molibden, a także fluor. Kąpiel w soli himalajskiej może wpływać na usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, niwelowanie cellulitu oraz obniżenie ciśnienia krwi.


Dobrym pomysłem jest też stosowanie do kąpieli soli Epsom, która swoje źródła ma w Wielkiej Brytanii. Zawiera ona: kwas siarkowy, siarczan magnezu, a także miedź. Bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca, łagodzi dolegliwości osteoporozy, a także niweluje zmęczenie i pozwala na rozluźnienie mięśni po wysiłku.


Inne sole, które można wykorzystać do odżywczej i relaksującej kąpieli, to: sól z Morza Śródziemnego, sól z Bali, a także sól szara z Guerande we Francji. Zawierają wiele cennych minerałów i również działają prozdrowotnie oraz regenerująco na ciało.  


Jak przygotować kąpiel?

Woda do kąpieli powinna być bardzo ciepła. Najlepiej, jeśli jej temperatura będzie wynosiła powyżej 37 stopni Celsjusza. Należy w niej przebywać od 20 minut do pół godziny. Czas kąpieli zależy jednak od indywidualnego podejścia i własnego komfortu.  


Zbawienne działanie kąpieli solnych na psychikę

Podczas kąpieli w soli wdychanie unoszących się oparów powoduje uspokojenie. Oddech jest miarowy, co poprawia samopoczucie. Człowiek rozluźnia się psychicznie. Błogi nastrój wpływa na ukojenie nerwów i poprawę nastroju. Przenikające przez skórę do krwiobiegu minerały docierają do wielu narządów, takich jak serce i mózg. Kiedy ciało zaczyna odczuwać fizycznie dobroczynne skutki zabiegu, wtedy następuje psychiczne odprężenie. Można się przyjemnie zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. Taka kąpiel obniża poziom stresu oraz hamuje uczucie niepokoju. Jest też stosowana jako jedna z metod leczenia depresji oraz stanów nerwicowych. Pod tym względem skuteczne są zwłaszcza kąpiele w soli z Morza Martwego.


Oczyszczanie organizmu z toksyn

Kąpiele solne wpływają regenerująco na całe ciało dzięki zawartych w nich składnikom odżywczym. Jednym z nich jest siarka, która usuwa z organizmu metale ciężkie i szkodliwe substancje, które człowiek przyjmuje w pożywieniu oraz wdycha wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Sól doskonale też dezynfekuje rany, zapobiegając zakażeniu i pozwalając na ich lepsze gojenie się.


Sól regeneruje komórki skóry

Pod wpływem gorącej wody minerały zawarte w soli głęboko wnikają w skórę. Regenerują ich komórki i oczyszczają z bakterii. Kąpiel solankowa poprawia ukrwienie i pomaga zwalczać schorzenia skórne, takie jak: łuszczyca, wypryski i trądzik. Zaleca się ją kobietom z cellulitem. Pomaga również niwelować efekt starzenia się organizmu poprzez zmniejszanie zmarszczek. Skóra po takich zabiegach staje się bardziej jędrna, elastyczniejsza i lepiej wygląda. Można ją też poddać peelingowi celem złuszczenia naskórka. Odżywcze działanie soli pozytywnie wpływa również na włosy, wzmacniając ich strukturę oraz nadając blasku. Może też pomóc w zwalczaniu łupieżu.


Kąpiele solne na lepsze zdrowie

Podczas kąpieli solankowych odbywa się swoista inhalacja dzięki wdychaniu unoszących się oparów. Pozwala to na udrożnienie i stymulowanie dróg oddechowych. Poprawia się ich jakość i funkcjonowanie. Z takich zabiegów powinny korzystać osoby mające problem z zatokami oraz alergicy. Kąpiele solne pomagają łagodzić dolegliwości stawów, uelastyczniają mięśnie i chronią je przed skurczami. Substancje zawarte w soli pod wpływem gorącej wody zwalczją bakterie oraz niwelują stany zapalne. Korzystnie wpływają również na układ trawienny.


Kąpiele solne pomagają na bóle i choroby reumatyczne. Mogą też skutecznie wpłynąć na lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego i uregulowanie ciśnienia krwi. Warto je stosować jako dodatkowy element wspomagający odchudzanie.


Doskonała regeneracja po wysiłku

Kąpiele solankowe zapewniają właściwą odnowę biologiczną. Często z takich sesji korzystają sportowcy zarówno profesjonalni, jak też amatorscy. Zabiegi tego typu pozwalają na regenerację powysiłkową zmęczonych mięśni. Zawarte w soli minerały nie tylko odżywiają komórki. Łagodzą też dolegliwości powstałe po intensywnym treningu, minimalizując skutki tzw. zakwasów oraz uśmierzają ból. Łatwiej jest ciału się odbudować i odpocząć, a do następnego treningu można już przystąpić w komforcie.


Kąpiele solne warto sobie aplikować w zaciszu domowym po dniu ciężkiej pracy, aktywności ruchowej i zmęczeniu umysłowym. Odprężenie będzie na poziomie fizycznym, jak też psychicznym. Po takim zabiegu łatwiej będzie spokojnie zasnąć.


To warto wiedzieć

Zbyt częste i długotrwałe korzystanie z kąpieli solnych może wysuszać skórę.
Z tego typu zabiegów nie powinny korzystać osoby z chorobą wieńcową, nowotworową, psychiczną oraz gruźlicą. Niewskazane są także dla ludzi, u których zaostrzyły się symptomy przewlekłych chorób, a także cierpiących na niewydolność krążenia i nadczynność tarczycy.

Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

2023-11-30

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

Jak wesprzeć nasze zdrowie psychiczne w okresie jesienno - zimowym? Czym jest sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) a czym jesienna chandra? Jakie suplementy przyjmować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Zamienniki złego cukru - te zalecane i te niewskazane

2023-11-24

Zamienniki złego cukru - te zalecane i te niewskazane

Poznaj zamienniki cukru, zarówno te wskazane jak i te, które są niewskazane dla naszego organizmu.

Czytaj dalej

Jesienno-zimowe superfoods – odżywcze składniki, które wzmocnią twój organizm

2023-11-23

Jesienno-zimowe superfoods – odżywcze składniki, które wzmocnią twój organizm

W tym artykule skupimy się na prostych strategiach, jak za pomocą zdrowego pokarmu będziemy mogli nabrać energii i witalności, poprawiając samopoczucie, wzmacniając odporność i wspierając nasze ciało.

Czytaj dalej

Listopadowe sałatki – inspiracje na zdrowe przekąski na chłodniejsze dni

2023-11-16

Listopadowe sałatki – inspiracje na zdrowe przekąski na chłodniejsze dni

Właśnie teraz, gdy apetyt na coś „na szybko” staje się coraz bardziej wyostrzony, warto pomyśleć nad zaplanowaniem zdrowszych dań. Listopadowe sałatki mogą być kolorową i pełną smaku alternatywą

Czytaj dalej

TVP 3 Kraków patronem medialnym IX Sympozjum i Targów Zielarskich

2023-11-14

TVP 3 Kraków patronem medialnym IX Sympozjum i Targów Zielarskich

IX Sympozjum Zielarskim pod hasłem "Zapomnij o zapominaniu" odbędzie się w dniach 17-19 listopada br. w hotelu Premier w Krakowie. Patronat nad imprezą objęła TVP 3 Kraków.

Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja  i co dalej?

2023-11-10

Sztuczna inteligencja i co dalej?

Obserwując dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w ostatnich latach, widać wyraźnie rosnącą aktywność sztucznej inteligencji, która małymi krokami wkracza w nasze codzienne życie. Czym jest ai?

Czytaj dalej