Ozon i jego moc

Ozon i jego moc

Ozon i jego moc

Ozon od lat jest szeroko stosowany do dezynfekcji, usuwania nieprzyjemnych zapachów, a nawet uzdatniania wody. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym jest ozon, jak powstaje i dlaczego jest skuteczny.

Czym jest ozon i jak powstaje?

Najbardziej znany jest ozon powstały w sposób naturalny w stratosferze pod wpływem działania promieni słonecznych UV, który chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym (warstwa ozonowa). Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki ozon powstaje w naturze. Po deszczu lub burzy często czujemy charakterystyczny świeży zapach spowodowany przez intensywne wytwarzania się ozonu, np. po uderzeniu pioruna.

Ozon może być wytworzony nie tylko w sposób naturalny, ale też sztucznie za pomocą światła UV (np. lampy kwarcowe) lub przy użyciu wyładowań koronowych (ozonatory). Specjalne urządzenie rozszczepia tlen na pojedyncze atomy, które łączą się z innymi cząsteczkami O2, w wyniku czego powstaje ozon (O3).

Jakie właściwości ma ozon?

Ozon jest gazem wysoko reaktywnym, czyli łatwo wchodzącym w reakcje chemiczne, dzięki czemu ma silne właściwości utleniające i dezynfekujące. Ozon jest w stanie utlenić DNA i RNA wirusów osłonkowych i bezosłonkowych, a także zniszczyć ścianę komórkową oraz DNA bakterii. Ozon jest również efektywny w walce z grzybem i pleśnią, a nawet w utlenianiu pestycydów w owocach i warzywach oraz antybiotyków w mięsie. Ozonowanie żywności przedłuża jej świeżość, usuwa mikroorganizmy, a także inne zanieczyszczenia, ograniczając namnażanie się bakterii.

Do czego stosuje się ozonator domowy?

Domowy ozonator to sprzęt generujący ozon. Zazwyczaj ma on wydajność około 400–1000 mg/h. Za pomocą takiego urządzenia możemy odświeżyć lub zdezynfekować pomieszczenia nie tylko w domu, ale też w biurze, gabinecie, żłobku lub salonie kosmetycznym. Oprócz tego ozonator domowy może być stosowany do oczyszczania: owoców, warzyw, mięsa, drobiu, jaj, ryb i owoców morza, ryżu, kasz, grochu, fasoli itp. Ozonator sprawdza się również w dezynfekcji desek do krojenia, naczyń kuchennych i sztućców, usuwa nieprzyjemne zapachy, a także dezynfekuje buty, ubrania, pościel, szafy, lodówki, pralki, zabawki dla dzieci, wnętrza, układ klimatyzacji samochodu oraz pomieszczenia dla zwierząt. Woda ozonowana świetnie nadaje się do kąpieli i mycia zębów, gdyż ozon dotlenia skórę, wspiera walkę z chorobami grzybiczymi oraz usuwa bakterie obecne w jamie ustnej.

Szkodliwość ozonu

Ze względu na silne właściwości utleniające ozonu przy dużym stężeniu jest on gazem niebezpiecznym dla żywych organizmów, dlatego podczas ozonowania powietrza należy opuścić pomieszczenie, wyprowadzić z niego zwierzęta i wynieść rośliny.

Ozonatory domowe często mają wbudowany programator czasu pracy, a po zakończeniu procesu ozonowania wyłączają się automatycznie. Taka funkcja pozwala na bezpieczne korzystanie z ozonatora, gdyż możemy wejść do pomieszczenia dopiero po przeprowadzeniu procesu ozonowania. Ozonowanie jest więc bezpieczne wyłącznie przy zachowaniu środków ostrożności oraz gdy przestrzegamy instrukcji obsługi generatora ozonu.

Jak wybrać ozonator?

Ozonatorów jest na rynku bardzo dużo. Są to modele profesjonalne służące wyłącznie do ozonowania pomieszczeń, a także bardziej uniwersalne – domowe. Modele profesjonalne mają bardzo dużą wydajność, są niezwykle efektywne, ale niestety też dosyć niebezpieczne, dlatego kupując ozonator do mieszkania, warto się zastanowić nad modelami do użytku domowego. Wybierając ozonator, należy zwrócić uwagę na jego żywotność, maksymalną powierzchnię ozonowania, obecność zegara odmierzającego czas pracy, jego maksymalny programowalny czas pracy, a także na dodatkowe funkcje i akcesoria. Wśród obecnych na rynku polskim ozonatorów domowych najbardziej wydajny jest model polskiej firmy Wenon – MF-308. Wenon jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów domowych i profesjonalnych generatorów ozonu, a także innych sprzętów do dezynfekcji, np. lamp UV oraz oczyszczaczy powietrza. Stylowy i nowoczesny Wenon MF-308 jest najnowszym produktem wyżej wymienionej marki, który łączy w sobie dwa urządzenia: generator ozonu oraz jonizator. Jego wydajność – aż 1000 mg/h – pozwala na szybkie i skuteczne ozonowanie pomieszczeń, a dzięki dodatkowym akcesoriom (przewody silikonowe i dyfuzory do wody) jest to również świetny sprzęt do ozonowania wody i żywności. Dodatkowa funkcja jonizacji polega na nasyceniu powietrza jonami ujemnymi, które neutralizują tzw. elektrosmog, czyli szkodliwe jony dodatnie powstałe w wyniku działania urządzeń elektrycznych.

Ozonatory mają mnóstwo zastosowań bezpośrednio wpływających na nasze zdrowie. Wszystkie te korzyści: oddychanie czystszym powietrzem, pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, alergenów i szkodliwych związków chemicznych z wody, powietrza i żywności przekonują coraz więcej zwolenników zdrowego trybu życia do zakupu dobrej jakości ozonatora domowego.

Inne wpisy w tej kategorii

Wentylacja mechaniczna płuc

2021-05-14

Wentylacja mechaniczna płuc

Wentylacja mechaniczna płuc  Wentylacja mechaniczna płuc oznacza zastąpienie lub wspomaganie oddychania przez respirator. Celem sztucznego wspomagania oddechu jest umożliwienie oddychania osob [...]

Czytaj dalej

Które zioła na wiosnę?

2021-05-12

Które zioła na wiosnę?

Które zioła na wiosnę? Wiosna jest bodaj najbardziej oczekiwaną porą roku, ponieważ po długich, ciemnych godzinach zimy jesteśmy spragnieni słońca i świeżego powietrza, a tym bardziej w obecnych [...]

Czytaj dalej

Acerola

2021-05-07

Acerola

Acerola Owoce aceroli wyglądem przypominają czereśnie oraz wiśnie. Roślina ta należy do rodziny malpigiowatych. Występuje w Ameryce Północnej, głównie na obszarze Teksasu i Meksyku oraz w Ameryc [...]

Czytaj dalej

Kalistenika na poprawę ogólnej kondycji organizmu

2021-05-06

Kalistenika na poprawę ogólnej kondycji organizmu

Kalistenika na poprawę ogólnej kondycji organizmu Osoby, które chcą być szczupłe oraz mieć smukłą i wyrzeźbioną sylwetkę, powinny trenować kalistenikę. Dzięki temu ich ciało stanie się wysportow [...]

Czytaj dalej

Rozkosze ziołowej kąpieli

2021-05-05

Rozkosze ziołowej kąpieli

Rozkosze ziołowej kąpieli Liliann Kristinn Elmborg Z różnych powodów żyjemy dziś w coraz większym stresie. Coraz bardziej zmęczeni, coraz bardziej spięci. Może warto znaleźć trochę czasu dl [...]

Czytaj dalej

Rośliny strączkowe w kuchni

2021-04-19

Rośliny strączkowe w kuchni

Fasolka, cieciorka, bób, a może soczewica lub soja? Rośliny strączkowe, bo o nich mowa, są przez nas mocno ignorowane. Wynika to z niewiedzy na temat, co z nimi zrobić, oraz z lęku przed proble [...]

Czytaj dalej