Soda oczyszczona – strażnik równowagi kwasowo-zasadowej

Soda oczyszczona – strażnik równowagi kwasowo-zasadowej

Soda oczyszczona

Nazwa chemiczna sody oczyszczonej to wodorowęglan sodu. Już w starożytnym Egipcie pozyskiwano ją przez odparowanie wód z jezior sodowych. Jednak dopiero w XVIII w. Henri Louis Duhamel du Monceau uzyskał czystą sodę, wykorzystując metodę rekrystalizacji. Kolejne odkrycia pozwoliły na pozyskiwanie sody w ilościach przemysłowych.

Soda oczyszczona stosowana jest w przemyśle medycznym i farmaceutycznym między innymi jako składnik antybiotyków, preparatów przeciwgruźlicznych i roztworów iniekcyjnych. Zewnętrznie można ją wykorzystać w przypadku ukąszenia komara i oparzenia pokrzywą, ponieważ, dzięki reakcji hydrolizy, neutralizuje ona nadmiar kwasu. Okazało się jednak, że soda, mimo swoich właściwości zobojętniających kwas, nie zaburza kwasowości żołądka, ale korzystnie wpływa na regulację bilansu kwasowo-zasadowego naszego organizmu. Wspomaga też system immunologiczny organizmu.

Każdy organ wymaga odpowiedniego środowiska kwasowo-zasadowego dla prawidłowej pracy. Na przykład odpowiednie pH żółci jest zasadowe i wynosi 7,5–8,5. Można więc przyjąć, że zasadowe środowisko jest bardziej korzystne dla naszego organizmu. Na szczęście mamy sprawny system regulujący poziom kwasowości. W celu obniżenia kwasowości krwi wytwarzamy więcej wodorowęglanu i mniej dwutlenku węgla. Zaburzenia tych mechanizmów regulujących kwasowość prowadzą do powstania kwasicy. 

Współczesna dieta, styl życia i ciężkie schorzenia przyczyniają się do niedoborów kationów potasu i nadmiaru sodu. Kwasica organizmu może być spowodowana także nadmiarem toksyn w naszym organizmie, przyjmowaniem leków, stresem, brakiem aktywności fizycznej oraz niewłaściwą dietą. Do zakwaszających produktów należą: mięso, cukier, biała mąka pszenna i produkty pochodne, a także: biały ryż, sery żółte, kawa, czarna herbata, kakao i czekolada.

W przypadku zakwaszenia organizmu dochodzi do zakłócenia energetycznych procesów biochemicznych, w tym obniżenia przyswajalności tlenu, co skutkuje pogorszeniem się ogólnego stanu zdrowia. Może to prowadzić do wielu poważnych chorób, na przykład: osteoporozy, zwyrodnienia stawów, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i chorób nerek.

Najprostszym i tanim sposobem na wspomaganie organizmu w obniżaniu kwasowości krwi jest właśnie stosowanie sody oczyszczonej.

Soda, jak stosować?

Sodę oczyszczoną pijemy zawsze na czczo, na pół godziny przed posiłkiem. Zaleca się wypijanie jednej szklanki wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Sodę rozpuszczamy w gorącej wodzie (70–80°C) i studzimy (do ok. 50°C). Możemy też nalać pół szklanki wrzątku, wsypać sodę, zamieszać i dolać zimnej wody. Gdy zdarzy nam się przesadzić z sodą, to nie ma powodu do zmartwień – jej nadmiar jest usuwany z organizmu samoczynnie.


Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Cudowne lekarstwo, byle nie za gorące

2021-01-14

Cudowne lekarstwo, byle nie za gorące

Yerba mate jest napojem, którego wszystkich tajemnic jeszcze nie odkryliśmy. Mało tego: jesteśmy dopiero na samym początku tej drogi, mimo że badań naukowych w najpopularniejszych bazach jest już [...]

Czytaj dalej

Kasza gryczana – numer jeden diety kwarantannowej

2020-10-22

Kasza gryczana – numer jeden diety kwarantannowej

Kasza gryczana, a także i inne kasze, wiodą prym wśród tzw. zdrowej żywności. Są produktem bardzo praktycznym, który może długo zalegać na kuchennych półkach. Warto zaopatrzyć się w kaszę gryczan [...]

Czytaj dalej

Recenzja książki Grzegorza Śleziaka - Jak pokonałem raka i boreliozę

2020-09-15

Recenzja książki Grzegorza Śleziaka - Jak pokonałem raka i boreliozę

Recenzja książki Grzegorza Śleziaka Jak pokonałem raka i boreliozę Oto recenzja autobiografii Grzegorza Śleziaka Białego Sai Baby. Autor w książce pt. Jak pokonałem raka i boreliozę zabiera [...]

Czytaj dalej

Zalety naczyń glinianych 

2020-06-15

Zalety naczyń glinianych 

Gliniane dzbany przez długie stulecia wykorzystywano do przechowywania wody, mleka, wina. Powoli zaczęto zastępować je metalowymi i szklanymi naczyniami, a w ostatnich latach szkodliwym plastikiem.

Czytaj dalej

Tajniki dobrego octu – rozmowa z Grzegorzem Śleziakiem

2020-06-04

Tajniki dobrego octu – rozmowa z Grzegorzem Śleziakiem

Co to znaczy „dobry ocet”? Jak można sobie nim pomóc w kłopotach zdrowotnych? Co dają dębowe beczki? O tym i o innych kwestiach opowie Grzegorz Śleziak, którego octy nie mają sobie równych.

Czytaj dalej

Kapusta kiszona w polskiej kuchni

2020-05-07

Kapusta kiszona w polskiej kuchni

Kapusta kiszona wygrałaby plebiscyt na jedno z najpopularniejszych polskich specjałów. Jest bardzo smaczna sama albo składnik innych potraw, to jeszcze ma bardzo dużo wartościowych składników.

Czytaj dalej