Wspomnienie Lorda Vadera, czyli o związku flory jelitowej z bezdechem nocnym

Wspomnienie Lorda Vadera, czyli o związku flory jelitowej z bezdechem nocnym

Skrót CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), czyli „stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych” [metoda stosowana do wspomagania oddychania w czasie leczenia niewydolności oddechowej czy bezdechu nocnego – przyp. red.].

Lord Vader brzmi właśnie jak mężczyzna noszący XX-wieczne urządzenie do wykonywania CPAP, a jeśli kiedykolwiek zostaniesz uwięziony w windzie z grupą maniaków Gwiezdnych wojen, wyjaśnią, że strój Vadera rzeczywiście ma zapewnić CPAP, regulując ciśnienie powietrza i pomagając mu oddychać.


Darth Vader musiał używać urządzenia do CPAP, ponieważ jego płuca były zwęglone, kiedy wpadł do dołu z lawą na planecie Mustafar. To był niezwykły przypadek. Jednak większość ludzi używa urządzeń CPAP w celu złagodzenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), a ich liczba szybko rośnie, ponieważ ryzyko rozwoju OBS wzrasta wraz z masą ciała. Przyrost masy ciała o 10 proc. wiąże się z 6-krotnym wzrostem ryzyka OBS (1).


W związku z tym, że ludzie nadal się tuczą na diecie przemysłowej, liczba OBS rośnie (2, 3). Może ona obecnie osiągnąć nawet 13 proc. liczby populacji wszystkich dorosłych Amerykanów (3, 4) i przewiduje się, że będzie wzrastać.


W miarę rozszerzania się obwodu talii gromadzą się złogi tłuszczu w gardle i jamie brzusznej. Blokują one drogi oddechowe i zmniejszają objętość oddechową, co zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia się górnych dróg oddechowych podczas snu. Jeśli twój partner chrapie i od czasu do czasu krztusi się podczas snu, prawdopodobnie cierpi na bezdech senny. A jeśli budzisz się wyczerpany, przygnębiony i rozdrażniony, z bólem głowy i suchością w ustach i gardle, prawdopodobnie też to masz.


To poważna sprawa. Darth Vader zmarł na co innego, ale księżniczka Leia (Carrie Fisher) została zabita przez komplikacje związane z OBS oraz koktajl ulicznych narkotyków w Boeingu lecącym na LAX (5) [port lotniczy w Los Angeles – przyp. red.]. Bezdech senny jest niebezpieczny, ponieważ przyczynia się do wielu poważnych patologii.


OBS obniża poziom tlenu we krwi, podnosi poziom dwutlenku węgla i triadę: kortyzolu, insulinooporności oraz glukozy (6, 7). Zmiany te przyczyniają się do zwiększonego ryzyka: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, migotania przedsionków, udarów, zawałów serca i zastoinowej niewydolności serca. Podwyższony poziom kortyzolu (6, 7) pokazuje, że bezdech senny jest znaczącym stresorem, a na dłuższą metę zwiększa ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i pojawienia się demencji (8–13).


Istnieje również prawdopodobny związek OBS z rakiem.
OBS jest silnie powiązany z otyłością i starzeniem się, które same w sobie są istotnymi czynnikami ryzyka zachorowania na raka, a zatem zakłócają zmienne w wielu badaniach epidemiologicznych (14), które wskazują na związek między OBS a rakiem.

Nie ma bezpośredniego dowodu na to, że OBS wywołuje raka. Jednak: niedotlenienie, zapalenie, upośledzony nadzór immunologiczny, zaburzenia snu, dysbioza i utrata wrażliwości na insulinę wywołane przez OBS są uznawane za mechanizmy promujące raka (15–17). Zwiększają rakotwórczość, tempo wzrostu guza i inwazyjność komórek nowotworowych (18).
Coraz więcej dowodów sugeruje, że OBS rzeczywiście zwiększa ryzyko niektórych nowotworów klinicznych, w tym czerniaka (19). Niedawna i bardzo obszerna metaanaliza (20) wydaje się potwierdzać tę ideę. Trwają dalsze badania, ale argumenty przemawiające za CPAP są już bardzo mocne.


Noszenie aparatu CPAP w łóżku jest (moim zdaniem) głęboko niewygodne, ale zmniejsza ryzyko wielu z powyższych zagrożeń (21–24). Wszelkie subtelne zmiany w strukturze twarzy spowodowane długotrwałym nosowym CPAP (25, 26) – znane również jako „syndrom stłuczonej twarzy” – zostaną zniwelowane przez zmniejszenie oznak braku snu. A rano poczujesz się bardziej wypoczęty.


Dlatego aparat CPAP – który można uznać za połączenie człowieka, mopsa i odkurzacza (27) – to obecnie przemysł o wartości 10 mld dolarów. Aparat ten nie jest jednak kompletnym rozwiązaniem – jak można się spodziewać, odżywianie również odgrywa pewną rolę. Nie tylko w ramach pomocy pacjentom z OBS w utracie wagi. Stosunkowo nowe badania podkreślają znaczenie przewlekłego stanu zapalnego w OBS.


Nagłe nocne zmiany natlenienia powodują stres oksydacyjny, który nakłada się na stres zapalny (28). Poziomy różnych cytokin zapalnych we krwi dobrze korelują z ciężkością OBS (29–32) i uzasadnione jest scharakteryzowanie OBS jako zaburzenia z istotnym komponentem zapalnym. Wydaje się, że jest to szczególnie związane z uszkodzeniem hipokampu i kory mózgowej (8–13, 33) oraz dalszymi sercowo-naczyniowymi punktami końcowymi (22–24, 34).


Przewlekły stres zapalny może poprzedzać OBS (35), przy czym oba problemy wynikają głównie z otyłości (35), ale fakt, że użycie CPAP zmniejsza markery stanu zapalnego (36–38) pokazuje, że OBS rzeczywiście powoduje stan zapalny. To z kolei pomaga wyjaśnić, dlaczego CPAP zmniejsza śmiertelność (39), chociaż to zmniejszone ryzyko pojawia się dopiero po 6–7 latach użytkowania aparatu.


Pozytywne efekty biochemiczne i kliniczne (21–25) zwykle pojawiają się wcześniej, po ok. 4–6 miesiącach. Gdybyśmy mieli zastosować dodatkowe przeciwzapalne narzędzia żywieniowe, doświadczenie kliniczne w tym temacie każe mi spodziewać się zmian biomarkerów i poprawy objawowej w wielu przypadkach w ciągu 2–3 miesięcy. Ponadto ogólne korzyści zdrowotne powinny być znacznie większe.


Myślę, że warto byłoby to wypróbować. Jeśli w tym argumencie jest jakakolwiek podstawa, suplementacja HUFA omega-3 i polifenoli może być użyteczną, tanią interwencją na poziomie podstawowym – szczególnie dla tych, którzy nie lubią nosić urządzenia CPAP w łóżku.


Niewykluczone, że pojawią się również dodatkowe korzyści. Znaczna liczba przypadków nadciśnienia tętniczego opornego na leczenie ma współistniejący OBS (41–42), a ja widziałem, jak kombinacja HUFA omega-3 i polifenoli amfifilowych obniża ciśnienie u wielu pacjentów z nadciśnieniem pierwotnym. Ta podwójna odpowiedź potwierdzająca sprawia, że potencjalne zastosowanie CPAP i suplementacji w OBS jest jeszcze bardziej obiecujące. Istnieją dowody na to, że dieta przeciwzapalna zmniejsza ryzyko OBS (43), chociaż utrata masy ciała związana z tą dietą jest kolejnym prawdopodobnym mediatorem.
Wydaje się, że dysbioza jelitowa również ma wpływ na nadciśnienie związane z OBS i może być połączona z zapaleniem nerwów (44, 45). Mieszane włókna prebiotyczne stanowią zatem kolejne narzędzie farmako-odżywcze, które można wypróbować w takich przypadkach.


Istnieje bardziej ogólna i ważniejsza kwestia, którą przedstawiłem w poprzednich artykułach. OBS jest powiązany z: otyłością, przewlekłym stanem zapalnym, demencją, dysbiozą rakiem, i nadciśnieniem opornym (12, 13, 17-20, 42, 44, 46, 47). Tymczasem naukowcy na całym świecie próbują przeanalizować te powiązania – cóż, nie jest to najefektywniejsze wykorzystanie funduszy przeznaczonych na badania.

U ludzi żyjących współcześnie wszystkie te patologie wzajemnie na siebie oddziałują i wzmacniają się, ale są objawami tego samego złego samopoczucia. Są w dużej mierze napędzane przez te same czynniki dietetyczne i te związane ze stylem życia, które powodują: przewlekły stres zapalny, niedożywienie typu B, dysbiozę i niedopasowanie glikemii.


W szkole medycznej uczono mnie, aby w miarę możliwości zajmować się podstawowymi problemami pacjentów równolegle z leczeniem objawowym. Dlatego zalecam protokół zdrowotny jako część każdej strategii ograniczania ryzyka i zarządzania nim.

Ćwiczenia podniebienia, paski nosowe, stabilizatory języka, regulatory żuchwy, a nawet zabiegi chirurgiczne stanowią alternatywę dla CPAP (50), a ostatnio iNAP [wewnątrzustne ujemne ciśnienie w drogach oddechowych – przyp. tłum.] (49) został wprowadzony jako najnowsza i najlepsza alternatywa starzejącej się technologii. Te mechaniczne poprawki mogą przynieść ulgę w objawach, ale moim zdaniem nadal nie rozwiązują podstawowego problemu.

To, że lepiej jesz, może oznaczać, że „lepiej śpisz” (50). Na dłuższą metę prawdopodobnie będziesz też lepiej oddychać i lepiej żyć.

prof. Paul Clayton

Bibliografia na stronie autora: https://drpaulclayton.eu/blog/sleeping-with-darth/


Inne wpisy w tej kategorii

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

2023-06-07

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

Kiedy jest pochmurno, czy też pada deszcz, wtedy nie mamy ochoty na przebywanie poza własnym mieszkaniem. Natomiast gdy tylko słońce wyjdzie zza chmur, od razu poprawia się humor i wyjście na świ [...]

Czytaj dalej

Myśl jest początkiem wszystkiego…

2023-06-07

Myśl jest początkiem wszystkiego…

Czy starość musi być czasem smutku, samotności i zgorzknienia? Na przestrzeni wieków ludzie marzyli o nieśmiertelności i poszukiwali legendarnego eliksiru młodości. Obecnie tym zagadnieniem zajmu [...]

Czytaj dalej

Antybiotyczna żywność

2023-06-06

Antybiotyczna żywność

Natura od zarania dziejów pozwala nam czerpać garściami z jej bogatego menu, a człowiek – obserwując świat wokół niego – dostrzegł, co pomaga, a co szkodzi. Czy wiecie że… Już 7–9 tys. lat tem [...]

Czytaj dalej

Borowina – Limus – zastosowanie i działanie

2023-06-02

Borowina – Limus – zastosowanie i działanie

Borowina to naturalny produkt powstały wskutek powolnego beztlenowego butwienia szczątków roślinnych i zwierzęcych w warunkach dużej wilgotności będący odmianą torfu. Jednak w przeciwieństwie do [...]

Czytaj dalej