Radosław

Radosław

Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa

Powstaje ona w wyniku obumierania glonów, których skorupka opada na dno zbiorników wodnych i z czasem, wraz z innymi skorupkami, tworzy skałę podobną do kredy. Kupując ziemię okrzemkową, musimy się upewnić, że nabywamy tę przeznaczoną do stosowania spożywczego, a nie przemysłowego. Ziemia okrzemkowa bogata jest w makroelementy. W skład jej wersji spożywczej wchodzą: krzem (30%), wapń (19%), sód (5%), magnez (3%) i żelazo (2%).

Lecznicze właściwości ziemi okrzemkowej

Ziemia okrzemkowa najczęściej stosowana jest jako środek oczyszczający organizm z toksyn, złogów, bakterii i pasożytów. Redukuje też nieprzyjemny zapach z ust. Często stosowana jest w celu poprawy kondycji włosów i paznokci, a także w profilaktyce osteoporozy i ogólnie dla wzmocnienia kości. Korzystnie wpływa też na poziom cholesterolu, wzmacnia serce, poprawia odporność i perystaltykę jelit. Ziemia okrzemkowa ma również pozytywny wpływ na przemianę materii – zapobiega biegunkom i zaparciom. Stosowana jest doustnie w postaci proszku lub tabletek.

Ziemia okrzemkowa – środki ostrożności

Zaleca się, aby udział ziemi okrzemkowej w dziennej diecie wynosił maksymalnie 1%. Należy także pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów podczas kuracji. Ziemię okrzemkową przyjmujemy według wskazówek producenta – na czczo lub dwie godziny po ostatnim posiłku. W przypadku wystąpienia objawów przypominających grypę lub rozstrój żołądka należy zmniejszyć dawkę, aż do całkowitego przerwania kuracji. Ziemi okrzemkowej nie mogą przyjmować kobiety w ciąży, karmiące piersią i dzieci poniżej 12 lat.


Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Recenzja książki Grzegorza Śleziaka - Jak pokonałem raka i boreliozę

2020-09-15

Recenzja książki Grzegorza Śleziaka - Jak pokonałem raka i boreliozę

Recenzja książki Grzegorza Śleziaka Jak pokonałem raka i boreliozę Oto recenzja autobiografii Grzegorza Śleziaka Białego Sai Baby. Autor w książce pt. Jak pokonałem raka i boreliozę zabiera [...]

Czytaj dalej

Zalety naczyń glinianych 

2020-06-15

Zalety naczyń glinianych 

Gliniane dzbany przez długie stulecia wykorzystywano do przechowywania wody, mleka, wina. Powoli zaczęto zastępować je metalowymi i szklanymi naczyniami, a w ostatnich latach szkodliwym plastikiem.

Czytaj dalej

Soda oczyszczona – strażnik równowagi kwasowo-zasadowej

2020-03-31

Soda oczyszczona – strażnik równowagi kwasowo-zasadowej

Soda oczyszczona to tani środek, który skutecznie pozwoli nam wyrównać bilans kwasowo-zasadowy. Dzięki temu poprawi się ogólny stan naszego organizmu.

Czytaj dalej

Jak pić wodę

2020-03-30

Jak pić wodę

Woda jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu i może się też stać cennym narzędziem w walce z nadwagą oraz szkodliwymi produktami przemiany materii.

Czytaj dalej

Rośliny przeciwpasożytnicze

2020-03-30

Rośliny przeciwpasożytnicze

Specjaliści od medycyny naturalnej zalecają przeprowadzenie przynajmniej raz w roku profilaktycznej terapii przeciwpasożytniczej. Bardzo pomocne są w tym rośliny.

Czytaj dalej