Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji
Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Karnozyna

Wiele substancji jest reklamowanych, jako cudowne preparaty, które działają jak eliksir młodości, gwarantujący na co dzień siłę, witalność i dobre samopoczucie. Chyba jednak żadna z nich nie działa tak kompleksowo jak karnozyna. W ofercie naszego sklepu znajdziesz karnozynę farmaceutycznej jakości, którą możesz bez obaw włączyć do swojej diety. Przeczytaj, dlaczego ten związek chemiczny jest tak ważny dla naszego organizmu i czy ukuta dla niego nazwa „witamina młodości” używana jest słusznie?

Czym jest karnozyna?

Karnozyna to dipeptyd, który składa się w tylko z dwóch składników – histydyny oraz beta-alaniny. Jest bardzo dobrze przebadany i powszechnie uznany za bezpieczny dla zdrowia. Witamina młodości jest wchłaniana bezpośrednio z przewodu pokarmowego i w wyniku procesów zachodzących w organizmie ulega rozłożeniu na swoje dwie składowe.

Część suplementu, która zostanie wchłonięta, trafia w przeważającej części do mięśni oraz komórek mózgu, gdzie uzupełnia niedobory tego składnika lub zwiększa jego stężenie. Niewielka część jest wydalana z organizmu.

Sam związek chemiczny został odkryty dosyć dawno temu, jeszcze na początku XX wieku przez rosyjskiego naukowca Vladimira Gulewicha, ale jako stały element suplementacji został rozpropagowany niedawno, kiedy koncerny farmaceutyczne wykazały, że ten eliksir młodości nie tylko opóźnia procesy starzenia, ale wywiera także wiele innych pożytecznych dla organizmu skutków.

Karnozyna to jeden z kluczowych składników budulcowych mięśni (nie tylko u człowieka!). Wraz z wiekiem spada jednak jego stężenie, dlatego warto poszukać sposobu na odnowienie zasobów wartościowej substancji.

W naturalnych warunkach dostarczenie wystarczająco wysokiej dawki karnozyny nie jest bardzo skomplikowane i polega na spożywaniu regularnie czerwonego mięsa. Niestety nie zawsze będzie to możliwe ze względów zdrowotnych lub etycznych.

Eliksir młodości – poznaj jego właściwości

Karnozyna jest odpowiedzialna za wiele procesów protekcyjnych i trudno przecenić jej regularną suplementację. O czym powinieneś pamiętać, kiedy planujesz kupić ten eliksir młodości?

Karnozyna opóźnia procesy starzeniowe

Nie bez powodu karnozyna jest określana jako witamina młodości. Wykazuje bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że likwiduje wolne rodniki, które wytwarza nasz organizm i niweluje wyrządzone przez nie negatywne skutki.

Powszechnie wiadomo, że krążące w ustroju wolne rodniki doprowadzą do uszkodzenia DNA, RNA, a także niszczy błony komórkowe i kolagenowe. Suplementacja karnozyną pomaga zahamować ten proces i spowolnić procesy odpowiedzialne za starzenie się oraz przyspieszyć regenerację np. po wyczerpującym treningu.

Karnozyna działa jako czynnik antyglikacyjny

Okazuje się, że wolne rodniki same w sobie są szkodliwe, ale nie tylko one same w sobie powodują zniszczenia struktur komórkowych. Równie groźne są metabolity, które powstają wskutek krążenia oksydantów.

Zaburzają one stan równowagi komórkowej, a także powodują mikro stany zapalne, które – jeżeli utrzymują się zbyt długo i pojawiają często – będą prowadziły do powstawania i rozwoju chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy oraz rozwoju związanej z nią powikłań. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:

  • retinopatię – zaburzenia widzenia spowodowane niedokrwieniem i zaburzonym krążeniem w obrębie siatkówki. Rozwój choroby będzie z biegiem czasu powodował pogorszenie ostrości widzenia, pogorszenie widzenia w ciemności, a w krańcowych przypadkach, także postępowanie procesów nowotworowych w obrębie oka.
  • nefropatię – zaburzenie pracy nerek wynikające z przewlekle zawyżonego poziomu glukozy we krwi. Jej typowe objawy to szybkie męczenie się, osłabienie organizmu, obrzęki dłoni i stóp, a także podwyższone ciśnienie tętnicze.
  • angiopatię – zespół problemów na tle układu sercowo-naczyniowego. Zazwyczaj chorzy na cukrzycę odczuwają angiopatię jako drętwienie kończyn, narastające uczucie zimna, gęsia skórka, drgawki i osłabienie mięśni nóg.

Jeżeli wiesz, że chorujesz na cukrzycę, zadbaj o właściwy poziom karnozyny w swojej diecie. Stosując eliksir młodości, możesz opóźnić lub nawet zatrzymać rozwój choroby, kiedy cierpisz na cukrzycę typu I i II.

Wsparcie w detoksykacji organizmu

Regularne spożywanie karnozyny reguluje także gospodarkę organizmu poprzez ograniczenie negatywnego wpływu metali ciężkich na nasz organizm. Pierwiastki takie jak żelazo, kobalt, cynk i miedź w nadmiarze mogą nam szkodzić, ale po zetknięciu się z karnozyną ulegają chelatacji, a ich stężenie we krwi maleje.

Suplementacja dipeptydem może okazać się skuteczna, jeżeli np. wiesz, że spożywasz warzywa lub owoce pochodzące z terenów o wysokim poziomie zanieczyszczenia, industrialnych lub położonych przy trasie szybkiego ruchu.

Witamina młodości dla osób starszych

Karnozyna wykazuje również silne działanie neuroprotekcyjne. Zmniejsza występowanie negatywnych objawów przy takich chorobach jak stwardnienie rozsiane, zespół Parkinsona, czy autyzm. Wspiera naturalną regenerację neuronów oraz przewodnictwo nerwowe, co może przełożyć się na większą swobodę przemieszczania się i formułowania myśli.

Może być także wykorzystywana do ograniczenia skutków udarów oraz urazów na tle neurologicznym.

Karnozyna działa bakteriostatycznie

Niewiele osób wie, że suplementacja dipeptydem karnozyny przyspiesza regenerację przewodu pokarmowego, a także wspiera w walce z helikobakterą.

To jedna ze skuteczniejszych terapii przy występowaniu choroby wrzodowej, która zapobiega ponownemu występowaniu bolesnych objawów, pogłębianiu się nadżerek błony przewodu pokarmowego oraz przykremu uczuciu pieczenia w żołądku.

Karnozyna wspiera Twoje serce

Nieważne, czy jesteś sportowcem, czy nie przekonałeś się do aktywności fizycznej, stosowanie karnozyny zmniejszy ryzyko wystąpienia zawału serca i spowolni zmiany miażdżycowe. Dzięki zwiększeniu siły skurczu serca będzie ono pracowało efektywniej i bardziej wydajnie, a jego rytm stanie się bardziej elastyczny.

Kiedy karnozyna powinna stanowić część Twojej suplementacji?

Choć karnozynę można dostarczyć wraz z pożywieniem, warto pamiętać, że znajduje się ona głównie w czerwonym mięsie. Aktualne wytyczne dotyczące zasad zdrowego odżywiania wskazują, że jedzenie zbyt dużych ilości czerwonego mięsa może doprowadzić do powstania i rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, czy zaburzenia frakcji cholesterolu.

Dlatego, aby uniknąć ryzyka związanego ze zbyt wysokim spożyciem mięsa, witamina młodości może być dostarczana w formie łatwo przyswajalnych kapsułek, zawierających starannie wyselekcjonowane i oczyszczone składniki.

Na suplementację karnozyną powinny zwrócić uwagę także te osoby, które nie jedzą mięsa, jak wegetarianie, czy weganie. Dla nich dostarczanie karnozyny może być niezbędne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania wszystkich funkcji organizmu, a w przypadku osób aktywnych fizycznie – dla poprawy osiągów w sporcie.

Należy wskazać, że wiele produktów spożywanych przez wegetarian, jak np. ryby, zawiera pochodną karnozyny. To anseryna i nie działa ona równie efektywnie.

Dlaczego karnozyna dla sportowców to dobry wybór?

Karnozyna działa jako bufor w mięśniach poprzecznie-prążkowanych (ze względu na zawartą w niej beta-alaninę). Z punktu widzenia fizjologii wysiłku fizycznego suplementacja tym preparatem pozwala zwiększyć siłę skurczu mięśni, a także oddalić narastające uczucie zmęczenia dzięki skutecznemu buforowaniu kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych.

Z dobrodziejstwa karnozyny skorzystają przede wszystkim sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych, jak bieganie, pływanie, czy kolarstwo. Nieco rzadziej używają jej kulturyści, choć i w tym przypadku można liczyć na poprawę efektywności treningowej.

Karnozyna to uniwersalny suplement, który wesprze Twój organizm na wielu płaszczyznach. Jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne, a terapie z użyciem karnozyny wdraża się bez względu na wiek pacjenta. Jeżeli szukasz prawdziwego eliksiru młodości, który sprawi, że poczujesz się lepiej, sprawdź naszą ofertę.

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące stosowania suplementu? Skontaktuj się z nami, chętnie Ci pomożemy!