Ajurwedyjskie sposoby na upały - część II

Ajurwedyjskie sposoby na upały - część II

To wszystko o czym napisałam w części pierwszej plus te proste wskazówki z części drugiej mogą sprawić, że nawet osoby o doszy pitta poczują się wspaniale, nawet w najbardziej gorące dni lata. Każdą porą roku ‘rządzi’ inny element i związana z nim dosza, a latem przeważa żywioł ognia i właśnie dosza pitta (ogień + woda). Objawami nierównowagi może być: poirytowanie, złość, zniecierpliwienie, ale też biegunka, zaczerwienienie skóry czy zgaga.. i właśnie osiągając stan równowagi możemy pozbyć się tych wszelkich dokuczliwych dolegliwości.

Co możemy robić jeszcze?

Aktywność fizyczna

Latem możemy odczuwać większą ochotę na ćwiczenia i jest to zupełnie naturalne, ale zdecydowanie zwolnijmy w tym czasie - nie oznacza to jednak, żebyśmy zrezygnowali z jakiejkolwiek formy aktywności. Odpuśćmy w tym czasie hardcorowe ćwiczenia fizyczne, sport działa bardzo mocno rozgrzewająco. Dobrze jest praktykować jogę, ale wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca, można spacerować i pływać, niemniej koniecznie by przetrwać upały z pożytkiem dla zdrowia, to potrzebujemy znaleźć też czas na odpoczynek, relaks i wyciszenie się. Niestety tak już jest, że w upalne dni szybciej się męczymy, zdecydowanie gorzej nam się pracuje i częściej się irytujemy – dlatego czas na codzienny odpoczynek i relaks jest niezbędny, to też jest dobra pora na wyjazd na wakacje.

A może wybierzmy wieczorny spacer, kiedy temperatura jest niższa i nie ‘leje się’ żar z nieba? Kojące w tym czasie jest również przebywanie nad wodą. Latem też zdecydowanie łatwiej wstaje nam się wcześniej, więc wykorzystajmy to, aby właśnie o poranku, kiedy powietrze jest świeże i orzeźwiające, poćwiczyć – to naprawdę najlepszy moment na aktywność fizyczną o tej porze roku.

Medytacja

Na pewno w tym gorącym okresie w osiągnięciu wewnętrznej harmonii, spokoju i równowagi bardzo pomoże medytacja – podobnie jak poranne praktyki jogi i pranajamy. Ważne jest też żeby praktykować ją systematycznie, a nie tylko w gorące dni, a jeżeli nigdy tego nie robiliście, to spróbujcie od 3-5 minut na początek. Potem możecie wydłużać czas. U mnie nie trwa to zazwyczaj dłużej niż 20-25 minut. Ważna jest systematyczność i regularność, a nie długość czasu trwania.

Ważnym aspektem medytacji jest oddech. Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy i traktujemy go jak coś, co po prostu jest, ale powinniśmy pamiętać, że z pierwszym oddechem się rodzimy, a z ostatnim umieramy i dlatego też powinniśmy o niego dbać. Podczas medytacji dobrze jest skupić się właśnie na nim. Długi i spokojny przeponowy oddech czyni cuda, a świadome jego pogłębianie likwiduje stres i napięcia. Najprostszą chyba techniką, zwłaszcza dla osób początkujących, jest wizualizacja. Wyobraź sobie, że np. wraz z głębokim wdechem nabierasz czystego i świeżego powietrza, a wraz z wydechem pozbywasz się ciemnego i brudnego powietrza, a z nim wszystkich negatywnych emocji. Po prostu wypuszczasz je z siebie. Medytacja ułatwia usuwanie emocjonalnych i mentalnych toksyn i nie stoi w sprzeczności z nakazami większości religii, ani nie wymaga żadnej wiary. Można ją traktować jako formę modlitwy lub ćwiczenie umysłu, choć medytacja nigdy nie będzie modlitwą, ale modlitwa może być medytacją.

Chłodząca pranajama

Sitali pranajama jest jogicznym ćwiczeniem oddechowym, które ma na celu uspokojenie umysłu i ochłodzenie ciała. Termin pochodzi z sanskrytu, sitali oznacza "chłodzenie" lub "kojący”. Aby praktykować sitali pranajamę, zwijamy język jak rulonik, a oddech jest wciągany przez język (zwinięty w rulonik), jak przez słomkę. Utrzymuj wdech przez 7/8 sekund z brodą przyciśniętą do klatki piersiowej. Wydychaj bardzo wolno przez lewą dziurkę od nosa zatykając prawą dziurkę. Powtórz 5-10 razy.

Sitali pranajama różni się od wielu innych rodzajów pranajamy, które mają rozgrzewać ciało. W jodze sitali pranajama może być używana do regulowania temperatury ciała i umysłu jeszcze po praktyce asan.

Korzyści z praktykowania Sitali pranajama:

 • jest szczególnie przydatna podczas upałów
 • jest również polecana przez praktykujących tradycyjną indyjską medycynę ajurwedy jako leczenie nierównowagi doszy pitta
 • zmniejsza nadmiar żółci, zmniejsza gorączkę, kontroluje głód i pragnienie, łagodzi stres
 • pomaga osobom, które miewają nadmiar potu.

Jest jeszcze jedna praktyka oddechowa o nazwie sitkari pranajama, która jest bardzo podobna i ma identyczne działanie jak sitali pranajama, ale jest przeznaczona dla osób, które mają trudności ze zwijaniem języka. Takie osoby mogą wówczas ćwiczyć pokrewną pranajamę o nazwie sitkari, w której oddech jest wciągany przez usta z zamkniętymi zębami.

Na co jeszcze pomaga sitali i sitkari pranajama?

Oprócz tego, że cudownie schładza organizm, to obniża ciśnienie krwi, uspokaja umysł, wzmacnia odporność i przepływ prany, wspomaga w przypadku nadkwasoty, łagodzi stany zapalne skóry – idealnie uspokaja pitte. Obie studzą nie tylko ciało, ale i umysł i emocje. Jedynie osoby z niskim ciśnieniem krwi oraz zaburzeniami oddychania (astma, zapalenie oskrzeli) powinny unikać tej techniki oddychania. Są to idealne techniki oddechowe na lato, a jeżeli ktoś by chciał zobaczyć jak wygląda ta praktyka, to zapraszam na mój kanał na youtube: HappyLife50plus (https://youtu.be/il5N1r6gdyY) – gdzie jest pokazana krok po kroku, a cały film trwa ok. 10-11 minut.

Ubiór

Ubierajmy w te dni odzież z przewiewnej, najlepiej naturalnej i oddychającej tkaniny, z bawełny, jedwabiu czy lnu, o jasnych lub chłodzących barwach, takich jak: biały, szary, błękitny, fioletowy czy zielony. Przed wyjściem z domu załóżmy kapelusz lub inne okrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Inne pomocne zabiegi podczas upałów

Nadmiar ognia w organizmie bardzo dobrze zrównoważy: olej słonecznikowy, oliwa z oliwek oraz olej kokosowy. Słuchanie ulubionej spokojnej muzyki wyciszy nasze zmysły.. tak samo jak krótka popołudniowa drzemka w upalne dni może okazać się dla nas bardzo korzystna.

A czego unikać?

 • Alkoholu
 • Ostrych przypraw
 • Octu winnego
 • Smażonych i ciężkostrawnych potraw
 • Czerwonego mięsa Lodów i lodu w napojach
 • Zbyt słonych produktów
 • Nadmiaru ćwiczeń/aktywności fizycznej

Kiedy to wszystko wiemy – to już niestraszne nam będą upały, duchota, czy gwałtowne letnie burze i nagłe zmiany pogody. Zastosujmy się do tych prostych wskazówek jak przetrwać upały, a sami zobaczycie na sobie jak łagodnie i lekko przejdziemy przez lato.. bo to, co się dzieje na zewnątrz, ma bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w nas, wewnątrz.

Jeżeli tylko zauważymy u siebie latem jakiekolwiek objawy nadmiaru czy podniesionej pitty, czyli: nerwowość, niepokój, drażliwość, nadkwasotę, niestrawność, podrażnienia skóry, stany zapalne, infekcje czy skłonność do wybuchów i gniewu – to spróbujmy zastosować się do powyższych wskazówek - by zbalansować ogień w sobie.

Lekkość, ciepło, ogień – to oznaki lata, ale każdy z nas jest inny i każdy będzie upalne dni odczuwał inaczej. Jeżeli ktoś naturalnie ma w sobie dużo ognia, ciepła i gorąca (osoby o konstytucji pitta) to będzie zdecydowanie lepiej się czuć w chłodnym klimacie, a latem może odczuwać większy dyskomfort, natomiast ktoś komu jest wiecznie zimno i prawie zawsze ma zimne dłonie i stopy w upały będzie odczuwać większą przyjemność i dlatego zachęcam wszystkich do poznania swojej konstytucji i życia w zgodzie z nią – efekty zauważycie bardzo szybko. Do tego życie wraz z płynącymi cyklami natury i zmieniającymi się porami roku (ritucharya) może nas cudownie wspierać w uzyskaniu wewnętrznej równowagi przez cały rok – już kilka prostych zmian, może spowodować ogromne efekty w jakości naszego życia.

A ja tymczasem życzę sobie i Wam wszystkim, abyśmy przetrwali te najcieplejsze dni w zdrowiu i równowadze, ale też aktywności, jednocześnie nie zapominając o znalezieniu czasu na regenerację, odpoczynek i wyciszenie.