ASHWAGANDHA na „końskie zdrowie”
ASHWAGANDHA na „końskie zdrowie”

Ashwagandha to sanskrycka (sanskryt –  język starożytnych Indii) nazwa żeń-szenia indyjskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „zapach konia”, co sugeruje końską siłę i tężyznę. Witania ospała (polska nazwa tego ziela) to roślina, która jest cennym lekiem tradycyjnego indyjskiego systemu medycyny ajurwedyjskiej. Ma niezwykłe właściwości lecznicze, a znana i stosowana jest przez Indusów (i nie tylko) od około 3000 lat. Doskonale łagodzi napięcia nerwowe oraz stres. Pomaga unormować psychikę, wspiera też mózg podnosząc koncentrację i procesy zapamiętywania. Indyjski żeń-szeń to też znany afrodyzjak i środek podnoszący libido.

Ciekawostka!


Potwierdzono naukowo antynowotworowe działanie żeń-szenia indyjskiego, stąd może wspomagać leczenie chłoniaka lub czerniaka

Przez wieki stwierdzono dużo więcej właściwości prozdrowotnych tej rewelacyjnej rośliny, o czym dalej. Jeśli więc, Drogi Czytelniku, szukasz wspaniałego preparatu na: polepszenie pamięci, poprawę nastroju, zwiększenie odporności czy podniesienie libido, koniecznie zapoznaj się z ofertą sprawdzonej firmy, której nie muszę nikomu przedstawiać, czyli RawForest.

Niebywały skład

Śpioszyn lekarski (bo i taka nazwa jest stosowana) wyróżnia niesamowity skład, dzięki któremu uznawany jest za adaptogen, czyli naturalną substancję adaptującą organizm w sytuacjach nadmiernego stresu oraz pomagającą w utrzymaniu homeostazy (równowagi) organizmu. Co ważne, nie wykazuje żadnych szkodliwych działań ubocznych.

Główne składniki ashwagandhy to biologicznie czynne związki chemiczne, takie jak: alkoloidy (witanina, somniferyna), saponiny, witanolidy (witaferyna A, witanolidy A-Y), flawonoidy, kumaryny czy sitoinozydy.

Witania ospała zawiera również aminokwasy (kwas asparaginowy, prolina, tyrozyna, alanina, glicyna, kwas glutaminowy, cystyna, tryptofan) oraz związki mineralne, jak np. żelazo.

Szerokie zastosowanie

Żeń-szeń indyjski to bardzo skuteczny i naturalny lek na liczne współczesne dolegliwości i choroby. Działa przede wszystkim: przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz antyoksydacyjnie.

Stosowany regularnie obniża poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) w osoczu krwi, a jednocześnie zwiększa produkcję dopaminy w mózgu, dzięki czemu stanowi doskonały środek w leczeniu chorób neurologicznych (choroba Parkinsona, Alzheimera czy depresji). Działa tym samym uspokajająco w stanach nerwowości oraz sytuacjach traumatycznych.Ważne!


Ashwagandha powoduje zwiększone wydzielanie hormonów tarczycy, dlatego osoby cierpiące na nadczynność tarczycy lub chorobę Hashimoto nie powinny jej stosować – ewentualnie pod ścisłą kontrolą lekarza.


Indusi od wieków stosują ashwagandhę jako afrodyzjak. Podnosi bowiem libido, ale równocześnie zwiększa produkcję i ruchliwość plemników, stąd ma zastosowanie w leczeniu męskiej niepłodności. Dodaje też męskości poprzez wzrost: siły fizycznej, wytrzymałości, energii i witalności. Zaleca się więc ten specyfik osobom: narażonym na permanentny stres, pracującym ciężko fizycznie (sportowcy, robotnicy) i umysłowo (studenci, pracownicy naukowi, szachiści), ale też ludziom osłabionym psychicznie, w stanach zobojętnienia, lęków i niepokojów.

Niektóre źródła podają też, że indyjski żen-szeń obniża poziom glukozy we krwi, a jego działanie uspokajające znacznie zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi oraz tętno.

Regularne stosowanie witanii ospałej zmniejsza także dolegliwości bólowe stawów oraz stany zapalne.

Niektóre źródła indyjskie podają, że ta niezwykła roślina łagodzi również objawy takich dolegliwości jak:

•    zaburzenia dwubiegunowe i obsesyjno-kompulsyjne,
•    wycieńczenie u osób leczonych onkologicznie,
•    wysoki poziom cholesterolu,
•    niedoczynność tarczycy,
•    reumatyzm.

Ekstrakt z witanii ospałej firmy RawForest

Osobom borykającym się z opisanymi powyżej dolegliwościami śmiało więc można zaproponować suplement znajdujący się w ofercie znanej Czytelnikom „Zdrowia bez Leków” firmy RawForest. To najwyższej jakości specyfik do codziennego stosowania. Jedna kapsułka zawiera 500 mg czystego ekstraktu Withania somnifera, w tym 10 mg cennych witanolidów. Zaleca się przyjęcie 1 kapsułki dziennie po posiłku.

Przeciwwskazania
    
Przede wszystkim preparatu nie powinny stosować osoby cierpiące na nadczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto. Niewskazane jest także stosowanie ashwagandy przez dzieci i młodzież, kobiety ciężarne oraz karmiące. Należy także odstawić przyjmowanie suplementu w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów (nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe).

Jak wspomniałem, ashwagandha obniża ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi. W związku z tym osoby borykające się z niedociśnieniem lub przyjmujące leki na nadciśnienie oraz przeciwcukrzycowe, stosując jednocześnie witanię ospałą, powinny kontrolować poziomy tych wartości.

Nie umniejsza to jednak faktowi, że ashwagandha to wielowiekowy, naturalny lek – szczególnie zalecany w dzisiejszych… szczególnie stresogennych czasach.


Opracowanie Sławomir Śmiełowski
    
 

Inne wpisy w tej kategorii

Pierzga – jeszcze więcej dobra od pszczół

2022-11-29

Pierzga – jeszcze więcej dobra od pszczół

Produktów pszczelich nie trzeba specjalnie reklamować. Warto jednak się dowiedzieć, co kryją w sobie te trochę mniej powszechne niż miód. Pierzga pszczela jest jednym z nich. Bardzo chciałbym zac [...]

Czytaj dalej

Dieta według ajurwedy (cz. 2)

2022-11-28

Dieta według ajurwedy (cz. 2)

W pierwszej części artykułu wspomniałem, czym są Wedy, co mówią te święte księgi na temat odżywiania, spożywanie jakich produktów nie jest wskazane, co to jest prasada i jak współczesna nauka odn [...]

Czytaj dalej

Piołun (bylica piołun) – zdrowotna moc goryczy

2022-11-25

Piołun (bylica piołun) – zdrowotna moc goryczy

Bylica piołun (Artemisia absinthium), czyli piołun, zwana jest także „psią rutą”, „wermutem” lub „absyntem”. Roślina ta rośnie dziko niemal w całej Europie, Afryce Północnej, w zachodniej części [...]

Czytaj dalej

Żyworódka pierzasta – zdrowie prosto z… parapetu

2022-11-23

Żyworódka pierzasta – zdrowie prosto z… parapetu

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata, choć popularna jest też żyworódka o nazwie Kalanchoe Daigermonta, której można używać tylko zewnętrznie ) ze względu na swoje prozdrowotne właściwości staw [...]

Czytaj dalej