Cukrzyca typu 2 bez leków – to odkrycie zmieni życie milionów ludzi

Cukrzyca typu 2 bez leków – to odkrycie zmieni życie milionów ludzi

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, która diagnozowana jest u coraz większej liczby osób. Uznawana jest za przewlekłą i nieuleczalną. Jednak – na szczęście dla ogromnej rzeszy osób dotkniętych cukrzycą – nastąpił przełom w leczeniu i postrzeganiu tej choroby jako nieuleczalnej.

Leki doustne i iniekcje, które ochoczo proponowane są osobom chorującym na cukrzycę, jedynie maskują objawy choroby, co możliwe jest na drodze obniżania zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Nie dziwi zatem, że takie „leczenie” musi być kontynuowane.

Okazuje się jednak, że cukrzyca jest uleczalna i świadczą o tym wyniki badań klinicznych opublikowanych w 2021 roku przez światowej sławy diabetologa Roya Taylora. A co najważniejsze – aby wycofać cukrzycę, wystarczy zaledwie 56 dni.


Cukrzyca typu 2 nie jest nieuleczalna

Leczenie choroby wymaga określenia przyczyny i jej wyeliminowania. W przypadku cukrzycy wskazuje się głównie na otyłość, która inicjuje zaburzenia metaboliczne ewoluujące ostatecznie do cukrzycy typu 2. Zupełnie inne spojrzenie na chorobę zaproponował Taylor, wskazując na stłuszczenie wątroby i trzustki jako prawdziwą przyczynę. Oznacza to, że zredukowanie tłuszczu w obrębie tych dwóch narządów pozwoli na wyeliminowanie cukrzycy. I rzeczywiście tak się dzieje. A wszystko to możliwe jest dzięki odpowiedniej interwencji dietetycznej.

Profesor Taylor – poprzez swoje wieloletnie badania nad cukrzycą – wykazał, że chorobie towarzyszy jednoczesne stłuszczenie wątroby i trzustki. Narządy te połączone są tzw. cyklem bliźniaczym. Stłuszczeniu wątroby towarzyszy postępujące stłuszczenie trzustki, z kolei wyeliminowanie tłuszczu z miąższu wątroby umożliwia odtłuszczenie trzustki. To prowadzi do remisji cukrzycy, a dowody naukowe potwierdzające możliwość wyleczenia cukrzycy na drodze odtłuszczenia tych dwóch narządów nie pozostawiają miejsca na jakiekolwiek wątpliwości.

Efektem odpowiedniej interwencji dietetycznej, skutkującej wyeliminowaniem tłuszczu z wątroby i trzustki, jest możliwość remisji cukrzycy, co definiowane jest jako:

•    trwała redukcja nadmiernej masy ciała,
•    utrzymywanie się glukozy na czczo na poziomie poniżej 7 mmol/l lub hemoglobiny glikowanej poniżej 4,8 mmol/l,
•    utrzymywanie się wspomnianej glikemii bez konieczności stosowania jakichkolwiek terapii hipoglikemizujących.

Najlepsze efekty można uzyskać u osób, u których cukrzyca zdiagnozowana została nie później niż 10 lat temu. Im dłużej utrzymuje się stłuszczenie trzustki, tym większe ryzyko trwałego uszkodzenia komórek tego narządu – a to może wpłynąć na mniejszą skuteczność terapii.

56 dni do wyleczenia cukrzycy

W jaki sposób prof. Taylor uzyskał trwałą remisję cukrzycy typu 2? Postępowanie lecznicze obejmowało dwa etapy. W pierwszym z nich osoby z cukrzycą oraz zbyt wysokim BMI wskazującym na otyłość stosowały przez 8 tygodni niskokaloryczną dietę dostarczającą 800 kalorii dziennie.

Na tym etapie można zastosować różne modele żywienia, np. dietę śródziemnomorską czy niskowęglowodanową. Najważniejsze, aby zachować odpowiednią kaloryczność. Najlepiej jest powierzyć opracowanie takiej diety dietetykowi – zadba on o dostarczenie jak największej ilości związków odżywczych i błonnika zapewniającego uczucie sytości. Dzięki tej interwencji dochodzi do wycofania tłuszczu z wątroby i trzustki. Najpierw odtłuszczana jest wątroba – już po 8 dniach zaobserwować można obniżenie poziomu glikemii, co wskazuje na wyeliminowanie stłuszczenia narządu. Tak szybkie uzyskanie pierwszych efektów doskonale motywuje do kontynuowania diety, co ma na celu odtłuszczenie trzustki. A to – zgodnie z ideą cyklu bliźniaczego – możliwe jest dopiero po całkowitym odtłuszczeniu wątroby. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość i kontynuować pierwszy etap interwencji zgodnie z wytycznymi prof. Taylora. Na tym etapie duże znaczenie ma stopień redukcji masy ciała – jeśli waga spadnie o co najmniej 15 kg, wówczas szansa na remisję choroby jest największa. Natomiast zredukowanie mniejszej liczby kilogramów może rzutować na mniejszą efektywność leczenia.

Realizując dietę niskokaloryczną, warto pozostawać w kontakcie z lekarzem prowadzącym. Dostarczanie mniejszej liczby kalorii i węglowodanów może stwarzać ryzyko wystąpienia hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu glukozy we krwi poniżej prawidłowego poziomu. Aby zredukować to ryzyko, konieczne może być zmodyfikowanie dawek stosowanych leków i częstsze kontrolowanie poziomu glikemii. Dlatego wtedy bardzo wskazany jest stały kontakt ze specjalistą.

Drugi etap interwencji ma na celu utrzymanie uzyskanej masy ciała oraz wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Zalecenia dietetyczne na tym etapie nie odbiegają od tych ogólnie uznawanych za zdrowe. Mowa o stosowaniu normokalorycznej diety bazującej na jak najmniej przetworzonych produktach. Warto zadbać o jej różnorodność i zwrócić szczególną uwagę na wysokie spożycie warzyw. Jeśli uda się utrzymać masę ciała uzyskaną w pierwszym etapie interwencji, cukrzycę można uznać za wyleczoną.

U osób nieotyłych także zaobserwowano redukcję stłuszczenia wątroby i trzustki, co wykazano w kolejnej analizie prof. Taylora opublikowanej w 2022 roku. W przypadku osób z prawidłową wartością BMI wystarczyła niewielka redukcja masy ciała – wynosząca ok. 6–10 proc. wagi. Wskazuje to na rzeczywisty mechanizm rozwoju cukrzycy: nie jest nim otyłość sama w sobie, a towarzyszące jej stłuszczenie narządów kluczowych dla regulowania gospodarki węglowodanowo-insulinowej. Takie uzupełnienie opublikowanych wcześniej badań Taylora udowadnia, że każdy organizm ma indywidualny próg tłuszczu skumulowanego w organizmie. I to bardzo dobra wiadomość – metoda leczenia cukrzycy opracowana przez Taylora nie wyklucza żadnej osoby dotkniętej cukrzycą. Należy mieć jedynie na uwadze, że u jednej osoby do uzyskania remisji cukrzycy wystarczy redukcja kilku kilogramów, a u innej wymagane będzie zrzucenie kilkunastu nadmiarowych kilogramów. I nie ma znaczenia, czy po zakończeniu interwencji masa ciała nadal będzie zbyt wysoka, czy prawidłowa. Wszystko zależy od tego, kiedy uzyskany zostanie efekt odtłuszczenia wątroby i trzustki.

Co jakiś czas zaskakiwani jesteśmy przełomowymi odkryciami w dziedzinie medycyny. Bez wątpienia jednym z największych osiągnięć ostatnich lat jest możliwość wyleczenia cukrzycy – i to bez konieczności stosowania zaawansowanych metod terapeutycznych. Proponowana forma terapii jest dostępna absolutnie dla każdego i nie wiąże się z nakładami finansowymi. Wystarczy odpowiednia interwencja żywieniowa realizowana pod okiem lekarza i dietetyka. Efekty terapii zauważalne są bardzo szybko, stąd konieczność modyfikowania dawek stosowanych leków. Po zakończeniu całej terapii i uzyskaniu remisji chorób, nie będzie konieczne stosowanie jakichkolwiek leków. Cukrzyca zostanie wyleczona, a nie tylko sprytnie zamaskowana. A to daje milionom osób chorych na cukrzycę szansę na normalne życie.

dr Marek Skoczylas

Bibliografia:

1. Taylor R, Ramachandran A, Yancy WS Jr, Forouhi NG. Nutritional basis of type 2 diabetes remission. BMJ. 2021 Jul 7;374:n1449. doi: 10.1136/bmj.n1449. Erratum in: BMJ. 2021 Jul
9;374:n1752


2. Taylor R. , Irvine K., Barnes A., Kelly T., Clark L., Hollingsworth K.; 218-LB: Remission of Type 2 Diabetes after Weight Loss in "Normal" Weight People—The ReTUNE Study. Diabetes 1 June 2022; 71 (Supplement_1): 218–LB

Inne wpisy w tej kategorii

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

2023-11-30

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

Jak wesprzeć nasze zdrowie psychiczne w okresie jesienno - zimowym? Czym jest sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) a czym jesienna chandra? Jakie suplementy przyjmować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Zamienniki złego cukru - te zalecane i te niewskazane

2023-11-24

Zamienniki złego cukru - te zalecane i te niewskazane

Poznaj zamienniki cukru, zarówno te wskazane jak i te, które są niewskazane dla naszego organizmu.

Czytaj dalej

Jesienno-zimowe superfoods – odżywcze składniki, które wzmocnią twój organizm

2023-11-23

Jesienno-zimowe superfoods – odżywcze składniki, które wzmocnią twój organizm

W tym artykule skupimy się na prostych strategiach, jak za pomocą zdrowego pokarmu będziemy mogli nabrać energii i witalności, poprawiając samopoczucie, wzmacniając odporność i wspierając nasze ciało.

Czytaj dalej

Czym jest guggul?

2023-11-22

Czym jest guggul?

Guggul nie bez kozery cieszy się popularnością, bowiem żywica pozyskiwana z tego drzewa odznacza się niezwykłymi właściwościami. Poznaj je i wykorzystaj dla zdrowia.

Czytaj dalej