Problem opadających powiek

Problem opadających powiek


Coraz częściej spotyka się osoby z tzw. problemem opadających powiek. Jest to schorzenie skóry na górnej powiece wynikające z jej nadmiaru i zwiotczenia, co powoduje, że staje się ona zbyt ciężka, wskutek czego samoczynnie opada. Osoba z tą przypadłością sprawia wrażenie jakby miała przymknięte oko lub je zmrużyła. Oko jest wówczas na wpół otwarte, co stanowi utrudnienie widzenia dla chorego, ale też jest dyskomfortem wizerunkowym. Przypadłość ta dotyczy zazwyczaj osób po 55.–60. roku życia, ale może występować w każdym wieku, nawet u małych dzieci i objawia się na jednym lub obu oczach.
    
Opadanie powieki ogranicza pole widzenia, wskutek czego chorzy, aby lepiej widzieć, nienaturalnie odchylają głowę do tyłu lub unoszą brwi. Może być to szczególnie niebezpieczne u osób prowadzących pojazdy. Stopień opadania zmienia się bowiem w zależności od zmęczenia i może nastąpić raptownie, dlatego też nie należy lekceważyć tego schorzenia.

Opadające powieki - przyczyny

Główną przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry. Z upływem lat maleje produkcja kolagenu i elastyny, wskutek czego skóra traci swą jędrność i elastyczność, staje się wiotka i zwisająca. Skóra powieki jest delikatna, stąd bywa dużo bardziej narażona na tego typu przypadłości. Farmaceuci i lekarze polecają oczywiście tabletki na tego typu schorzenie, ale „Zdrowie bez Leków” nie jest właściwym medium, aby o tym pisać. Zajmiemy się więc naturalnymi metodami walki z opadającymi powiekami.

Jak podnieść opadające powieki?

Na pewno najbardziej radykalną metodą jest blefaroplastyka. Podczas tego zabiegu chirurgicznego usuwany jest nadmiar skóry i tłuszczu, a sama powieka jest od nowa formowana. Najlepszy efekt widoczny jest dopiero po dwóch tygodniach, a blizny po niewielkich nacięciach są w zasadzie niewidoczne. Powieka jest podniesiona, dzięki czemu zwiększa się w ten sposób pole widzenia i wizerunek osoby, a efekt widoczny jest nawet do 20 lat. Zabieg wykonywany jest przy miejscowym znieczuleniu, stąd nie każda osoba może być jemu poddana. Przeciwwskazaniami są: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca i tarczycy.


Mniej inwazyjną, w zasadzie bezbolesną i bezpieczniejszą, metodą jest zabieg z użyciem radiofrekwencji. Używane do tego celu urządzenie Attiva wytwarza łuk elektryczny, którym przegrzewa się miejscowo skórę, dzięki czemu zbędny nadmiar tkanki jest wyparowywany. Efekt widać niemal natychmiast, stąd metoda ta jest szczególnie zalecana.


Przy niewielkim stopniu opadania powieki zaleca się zabieg o nazwie Madonna Lift, który przeprowadza się laserem frakcyjnym. Emisja fal elektromagnetycznych o odpowiedniej długości i częstotliwości pozwala precyzyjnie oddziaływać na tkanki. To bardzo bezpieczna i skuteczna metoda, stosowana głównie na osobach z alergią. Laser niszczy jakoby zbędne tkanki, po czym dochodzi do podziałów komórek, w wyniku czego powstaje nowa tkanka, która jest jędrna i elastyczna.


Najczęściej zabieg Madonna Lift połączony jest z  wstrzyknięciem osocza bogatopłytkowego. To również bardzo bezpieczna i skuteczna metoda stanowiąca alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Osocze bogatopłytkowe to substancja zawierająca związki powodujące podziały komórkowe i powstawanie nowych tkanek. Przy jej zastosowaniu można pobudzić regenerację skóry, poprawić jej jędrność i elastyczność. Osocze zdobywa się z krwi pacjenta i jest ono bogate w płytki krwi (stąd nazwa).


Inną metodą jest bezbolesny lifting laserowy powiek. Wykonuje się go laserem erbowo-yagowym i jest skuteczny jedynie przy nieznacznym opadaniu powiek. Niewielki zakres rekonstrukcji powieki tą metodą zmusza do kilkakrotnych powtórzeń, stąd jest stosowany rzadziej. Dużo bardziej skuteczne są metody wyżej opisane.


Równie mało skuteczny, aczkolwiek często stosowany, jest botoks. Metoda ta jest bardziej polecana (choć nie przeze mnie) do szeroko pojętej chirurgii plastycznej, aniżeli do opadających powiek. Na pewien okres (3–5 miesięcy) można bowiem podnieść brwi, podciągając tym samym powieki, aczkolwiek przy dużym nadmiarze skóry nie da się właściwie tego zrobić. Osobiście nie zalecam tej metody na opadające powieki i generalnie również ją odradzam. Piękno człowieka tkwi w naturze, a nie w botoksie.


Opracował Sławomir Śmiełowski

Inne wpisy w tej kategorii

Olejek arganowy – drogocenny pod każdym względem

2023-01-09

Olejek arganowy – drogocenny pod każdym względem

To jeden z najcenniejszych olejów świata – pozyskiwany z drzewa arganowego, które rośnie wyłącznie na południu Maroka. Proces produkcji oleju arganowego opiera się na ręcznej pracy. Jest dość sko [...]

Czytaj dalej

Z czego zbudowana jest nasza skóra

2022-12-27

Z czego zbudowana jest nasza skóra

Skórę można porównać do perfekcyjnie dopasowanego, skrojonego na miarę kombinezonu – pasującego na każdego, niezależnie od sylwetki czy masy ciała. Ten kombinezon jest elastyczny, nie trzeba go p [...]

Czytaj dalej

Żyworódka pierzasta – zdrowie prosto z… parapetu

2022-11-23

Żyworódka pierzasta – zdrowie prosto z… parapetu

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata, choć popularna jest też żyworódka o nazwie Kalanchoe Daigermonta, której można używać tylko zewnętrznie ) ze względu na swoje prozdrowotne właściwości staw [...]

Czytaj dalej

Zmysłowość w płynie – wody kwiatowe firmy Medi-Flowery

2022-11-22

Zmysłowość w płynie – wody kwiatowe firmy Medi-Flowery

Wody kwiatowe firmy Medi-FloweryProponujemy eteryczne wody kwiatowe bazujące na naturalnych olejkach o wielu zapachach i o różnym działaniu.Zapachy wiążą się z intensywnością przeżyć, sposobem po [...]

Czytaj dalej

Pomysły na zdrowe przekąski

2022-10-19

Pomysły na zdrowe przekąski

Po przekąski sięgamy, gdy głód daje o sobie znać, a do kolejnego posiłku jest jeszcze sporo czasu. Warto jednak uważać, co spożywamy, zwłaszcza jeśli zrzucamy wagę i zależy nam na redukcji masy c [...]

Czytaj dalej

Pietruszka – korzeń

2022-07-25

Pietruszka – korzeń

Pietruszka to jedno  z najpopularniejszych warzyw, które wchodzi w skład włoszczyzny. Ma stałe i poczesne miejsce w kuchni. Jest składnikiem zup, potraw jarzynowych, a także wysoko witami [...]

Czytaj dalej