Izabela

Izabela

Problem opadających powiek

Problem opadających powiek


Coraz częściej spotyka się osoby z tzw. problemem opadających powiek. Jest to schorzenie skóry na górnej powiece wynikające z jej nadmiaru i zwiotczenia, co powoduje, że staje się ona zbyt ciężka, wskutek czego samoczynnie opada. Osoba z tą przypadłością sprawia wrażenie jakby miała przymknięte oko lub je zmrużyła. Oko jest wówczas na wpół otwarte, co stanowi utrudnienie widzenia dla chorego, ale też jest dyskomfortem wizerunkowym. Przypadłość ta dotyczy zazwyczaj osób po 55.–60. roku życia, ale może występować w każdym wieku, nawet u małych dzieci i objawia się na jednym lub obu oczach.
    
Opadanie powieki ogranicza pole widzenia, wskutek czego chorzy, aby lepiej widzieć, nienaturalnie odchylają głowę do tyłu lub unoszą brwi. Może być to szczególnie niebezpieczne u osób prowadzących pojazdy. Stopień opadania zmienia się bowiem w zależności od zmęczenia i może nastąpić raptownie, dlatego też nie należy lekceważyć tego schorzenia.

Opadające powieki - przyczyny

Główną przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry. Z upływem lat maleje produkcja kolagenu i elastyny, wskutek czego skóra traci swą jędrność i elastyczność, staje się wiotka i zwisająca. Skóra powieki jest delikatna, stąd bywa dużo bardziej narażona na tego typu przypadłości. Farmaceuci i lekarze polecają oczywiście tabletki na tego typu schorzenie, ale „Zdrowie bez Leków” nie jest właściwym medium, aby o tym pisać. Zajmiemy się więc naturalnymi metodami walki z opadającymi powiekami.

Jak podnieść opadające powieki?

Na pewno najbardziej radykalną metodą jest blefaroplastyka. Podczas tego zabiegu chirurgicznego usuwany jest nadmiar skóry i tłuszczu, a sama powieka jest od nowa formowana. Najlepszy efekt widoczny jest dopiero po dwóch tygodniach, a blizny po niewielkich nacięciach są w zasadzie niewidoczne. Powieka jest podniesiona, dzięki czemu zwiększa się w ten sposób pole widzenia i wizerunek osoby, a efekt widoczny jest nawet do 20 lat. Zabieg wykonywany jest przy miejscowym znieczuleniu, stąd nie każda osoba może być jemu poddana. Przeciwwskazaniami są: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca i tarczycy.

Mniej inwazyjną, w zasadzie bezbolesną i bezpieczniejszą, metodą jest zabieg z użyciem radiofrekwencji. Używane do tego celu urządzenie Attiva wytwarza łuk elektryczny, którym przegrzewa się miejscowo skórę, dzięki czemu zbędny nadmiar tkanki jest wyparowywany. Efekt widać niemal natychmiast, stąd metoda ta jest szczególnie zalecana.

Przy niewielkim stopniu opadania powieki zaleca się zabieg o nazwie Madonna Lift, który przeprowadza się laserem frakcyjnym. Emisja fal elektromagnetycznych o odpowiedniej długości i częstotliwości pozwala precyzyjnie oddziaływać na tkanki. To bardzo bezpieczna i skuteczna metoda, stosowana głównie na osobach z alergią. Laser niszczy jakoby zbędne tkanki, po czym dochodzi do podziałów komórek, w wyniku czego powstaje nowa tkanka, która jest jędrna i elastyczna.

Najczęściej zabieg Madonna Lift połączony jest z  wstrzyknięciem osocza bogatopłytkowego. To również bardzo bezpieczna i skuteczna metoda stanowiąca alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Osocze bogatopłytkowe to substancja zawierająca związki powodujące podziały komórkowe i powstawanie nowych tkanek. Przy jej zastosowaniu można pobudzić regenerację skóry, poprawić jej jędrność i elastyczność. Osocze zdobywa się z krwi pacjenta i jest ono bogate w płytki krwi (stąd nazwa).

Inną metodą jest bezbolesny lifting laserowy powiek. Wykonuje się go laserem erbowo-yagowym i jest skuteczny jedynie przy nieznacznym opadaniu powiek. Niewielki zakres rekonstrukcji powieki tą metodą zmusza do kilkakrotnych powtórzeń, stąd jest stosowany rzadziej. Dużo bardziej skuteczne są metody wyżej opisane.

Równie mało skuteczny, aczkolwiek często stosowany, jest botoks. Metoda ta jest bardziej polecana (choć nie przeze mnie) do szeroko pojętej chirurgii plastycznej, aniżeli do opadających powiek. Na pewien okres (3–5 miesięcy) można bowiem podnieść brwi, podciągając tym samym powieki, aczkolwiek przy dużym nadmiarze skóry nie da się właściwie tego zrobić. Osobiście nie zalecam tej metody na opadające powieki i generalnie również ją odradzam. Piękno człowieka tkwi w naturze, a nie w botoksie.

Sławomir Śmiełowski

Inne wpisy w tej kategorii

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

2021-09-24

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się to każdego dnia i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Czasami jest to związane z jakimiś zmianami w naszym organizmie i po jak [...]

Czytaj dalej

Gruszka – wszystkie (prawie) jej tajemnice

2021-09-14

Gruszka – wszystkie (prawie) jej tajemnice

Grusza była ceniona od wieków. Wzmianki w wielu pismach mówią o tym, że nawet dyktator Rzymu Gajusz Juliusz Cezar poświęcał swój czas na jej uprawę, doceniając walory tej rośliny. Owoce gruszy ma [...]

Czytaj dalej

Aloes – zielone superfood

2021-09-10

Aloes – zielone superfood

Aloes jest szeroko stosowanym surowcem leczniczym i kosmetycznym na całym świecie. Ten jednoliścienny sukulent potrafiący egzystować na obszarach o małej dostępności wody, pochodzi z krajów śródz [...]

Czytaj dalej

Recepta na długie i szczęśliwe życie

2021-09-08

Recepta na długie i szczęśliwe życie

Łatwo powiedzieć: „recepta na długie i szczęśliwe życie”, trudniej ją znaleźć. Jedni twierdzą, że wszystko mamy zapisane w genach, inni powiadają, że każdy człowiek ma swoje przeznaczenie ściśle [...]

Czytaj dalej

Domowe maseczki na poprawę urody

2021-09-06

Domowe maseczki na poprawę urody

Od zawsze ludzkość stosuje różne metody, które mają poprawić urodę i pomóc w zachowaniu młodości. W sklepach można znaleźć wiele kosmetyków, które właśnie temu służą. Jednak wcale nie trzeba kupo [...]

Czytaj dalej

Morele

2021-09-02

Morele

Morele ze względu na smak i konsystencję są cenionym i często spożywanym owocem. W ich składzie jest wiele cennych składników odżywczych, które wspomagają funkcjonowanie organizmu. Owoce te popra [...]

Czytaj dalej