Sławomir

Sławomir

Problem opadających powiek
Problem opadających powiek


Coraz częściej spotyka się osoby z tzw. problemem opadających powiek. Jest to schorzenie skóry na górnej powiece wynikające z jej nadmiaru i zwiotczenia, co powoduje, że staje się ona zbyt ciężka, wskutek czego samoczynnie opada. Osoba z tą przypadłością sprawia wrażenie jakby miała przymknięte oko lub je zmrużyła. Oko jest wówczas na wpół otwarte, co stanowi utrudnienie widzenia dla chorego, ale też jest dyskomfortem wizerunkowym. Przypadłość ta dotyczy zazwyczaj osób po 55.–60. roku życia, ale może występować w każdym wieku, nawet u małych dzieci i objawia się na jednym lub obu oczach.
    
Opadanie powieki ogranicza pole widzenia, wskutek czego chorzy, aby lepiej widzieć, nienaturalnie odchylają głowę do tyłu lub unoszą brwi. Może być to szczególnie niebezpieczne u osób prowadzących pojazdy. Stopień opadania zmienia się bowiem w zależności od zmęczenia i może nastąpić raptownie, dlatego też nie należy lekceważyć tego schorzenia.

Opadające powieki - przyczyny

Główną przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry. Z upływem lat maleje produkcja kolagenu i elastyny, wskutek czego skóra traci swą jędrność i elastyczność, staje się wiotka i zwisająca. Skóra powieki jest delikatna, stąd bywa dużo bardziej narażona na tego typu przypadłości. Farmaceuci i lekarze polecają oczywiście tabletki na tego typu schorzenie, ale „Zdrowie bez Leków” nie jest właściwym medium, aby o tym pisać. Zajmiemy się więc naturalnymi metodami walki z opadającymi powiekami.

Jak podnieść opadające powieki?

Na pewno najbardziej radykalną metodą jest blefaroplastyka. Podczas tego zabiegu chirurgicznego usuwany jest nadmiar skóry i tłuszczu, a sama powieka jest od nowa formowana. Najlepszy efekt widoczny jest dopiero po dwóch tygodniach, a blizny po niewielkich nacięciach są w zasadzie niewidoczne. Powieka jest podniesiona, dzięki czemu zwiększa się w ten sposób pole widzenia i wizerunek osoby, a efekt widoczny jest nawet do 20 lat. Zabieg wykonywany jest przy miejscowym znieczuleniu, stąd nie każda osoba może być jemu poddana. Przeciwwskazaniami są: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca i tarczycy.


Mniej inwazyjną, w zasadzie bezbolesną i bezpieczniejszą, metodą jest zabieg z użyciem radiofrekwencji. Używane do tego celu urządzenie Attiva wytwarza łuk elektryczny, którym przegrzewa się miejscowo skórę, dzięki czemu zbędny nadmiar tkanki jest wyparowywany. Efekt widać niemal natychmiast, stąd metoda ta jest szczególnie zalecana.


Przy niewielkim stopniu opadania powieki zaleca się zabieg o nazwie Madonna Lift, który przeprowadza się laserem frakcyjnym. Emisja fal elektromagnetycznych o odpowiedniej długości i częstotliwości pozwala precyzyjnie oddziaływać na tkanki. To bardzo bezpieczna i skuteczna metoda, stosowana głównie na osobach z alergią. Laser niszczy jakoby zbędne tkanki, po czym dochodzi do podziałów komórek, w wyniku czego powstaje nowa tkanka, która jest jędrna i elastyczna.


Najczęściej zabieg Madonna Lift połączony jest z  wstrzyknięciem osocza bogatopłytkowego. To również bardzo bezpieczna i skuteczna metoda stanowiąca alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Osocze bogatopłytkowe to substancja zawierająca związki powodujące podziały komórkowe i powstawanie nowych tkanek. Przy jej zastosowaniu można pobudzić regenerację skóry, poprawić jej jędrność i elastyczność. Osocze zdobywa się z krwi pacjenta i jest ono bogate w płytki krwi (stąd nazwa).


Inną metodą jest bezbolesny lifting laserowy powiek. Wykonuje się go laserem erbowo-yagowym i jest skuteczny jedynie przy nieznacznym opadaniu powiek. Niewielki zakres rekonstrukcji powieki tą metodą zmusza do kilkakrotnych powtórzeń, stąd jest stosowany rzadziej. Dużo bardziej skuteczne są metody wyżej opisane.


Równie mało skuteczny, aczkolwiek często stosowany, jest botoks. Metoda ta jest bardziej polecana (choć nie przeze mnie) do szeroko pojętej chirurgii plastycznej, aniżeli do opadających powiek. Na pewien okres (3–5 miesięcy) można bowiem podnieść brwi, podciągając tym samym powieki, aczkolwiek przy dużym nadmiarze skóry nie da się właściwie tego zrobić. Osobiście nie zalecam tej metody na opadające powieki i generalnie również ją odradzam. Piękno człowieka tkwi w naturze, a nie w botoksie.


Opracował Sławomir Śmiełowski

Sławomir

Sławomir

Inne wpisy w tej kategorii

Pietruszka – korzeń

2022-07-25

Pietruszka – korzeń

Pietruszka to jedno  z najpopularniejszych warzyw, które wchodzi w skład włoszczyzny. Ma stałe i poczesne miejsce w kuchni. Jest składnikiem zup, potraw jarzynowych, a także wysoko witami [...]

Czytaj dalej

Glistnik jaskółcze ziele – naturalny środek na kurzajki i nie tylko

2022-07-08

Glistnik jaskółcze ziele – naturalny środek na kurzajki i nie tylko

Medycyna ludowa to prawdziwa skarbnica wykorzystująca wiedzę na temat właściwości ziół rosnących dziko w środowisku przyrodniczym. Niejednokrotnie przechodząc przez łąki, pola i lasy, mijamy rośl [...]

Czytaj dalej

Sole i inne minerały

2022-07-08

Sole i inne minerały

  Jaka jest sól – to każdy wie. Obecnie sól jest tak powszechna i dostępna i nikt się nie zastanawia, skąd się bierze, jakie ma właściwości i czy jest nam potrzebna. Sole to – upraszczając – zwi [...]

Czytaj dalej

Glinki w zielarstwie kosmetycznym

2022-06-29

Glinki w zielarstwie kosmetycznym

Glinka (łac. bolus) – sterylny sproszkowany minerał ilasty o właściwościach bakteriobójczych, mineralizujących oraz zabliźniających. Zawiera w swoim składzie tritlenek diglinu, związki wapnia, di [...]

Czytaj dalej

  Olej z drzewa, które samo wybiera, gdzie chce rosnąć

2022-06-23

Olej z drzewa, które samo wybiera, gdzie chce rosnąć

Olej arganowy zaliczany jest do najdroższych na świecie ze względu na jego właściwości oraz ograniczoną dostępność. Drzewo Argania spinosa jest endemitem rosnącym i owocującym tylko w jednym miej [...]

Czytaj dalej

Truskawka czyni nas piękniejszymi ludźmi

2022-06-20

Truskawka czyni nas piękniejszymi ludźmi

Piszę ten artykuł przy utworze Beatlesów: Strawberry Fields Forever („Truskawkowe pola na zawsze“). Tak naprawdę Strawberry Field to nazwa liverpoolskiego sierocińca, w pobliżu którego wychowywał [...]

Czytaj dalej