Witamina B3, PP (niacyna)

Witamina B3, PP (niacyna)

Witamina PP (B3) obejmuje swą nazwą dwa związki: kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. W ludzkim organizmie witaminę B3 wytwarzają bakterie jelitowe z aminokwasu egzogennego – tryptofanu. Niacyna stanowi aktywną postać koenzymów – dinukleotydu nikotynamidoadeninowego i fosforanu dinukleotydu nikotynamidoadeninowego – odgrywających rolę w reakcjach oddechowych oraz w ponad 200 procesach oksydacyjnych (dehydrogenazy).

Funkcje niacyny

Witamina B3 uczestniczy w procesie spalania węglowodanów, tłuszczów i białek, a także utrzymuje we właściwym stanie nabłonek skóry, nabłonek przewodu pokarmowego oraz układ nerwowy. Chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, regeneruje utleniony glutation. 

Usprawnia metabolizm lipidów i cholesterolu, powoduje wzrost HDL, a zmniejsza poziom LDL i trójglicerydów.

Replikuje i naprawia DNA oraz reguluje poziom glukozy.

Komu grozi niedobór

Braki niacyny mogą wynikać z niedoboru aminokwasu – tryptofanu.

Zwiększone ryzyko niedoboru witaminy B3 występuje u kobiet w ciąży, karmiących piersią, a także u osób bardzo aktywnych fizycznie (np. sportowców). Nadużywanie alkoholu zaburza wchłanianie niacyny, robią to również niektóre choroby czy zaburzenia: HIV/AIDS, nieswoiste zapalenie jelit, choroba Hartnupów, zespół rakowiaka z przerzutami, hemodializy, nowotwory, zaburzenia wchłaniania pokarmu (np. uszkodzenie wątroby, biegunka).

Objawy niedoboru

  • utrata apetytu,
  • depresja,
  • zawroty i bóle głowy,
  • zaburzenia pamięci,
  • zmęczenie,
  • bezsenność,
  • drażliwość,
  • psychozy,
  • bolesne obrzmienie języka,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • zapalenie błony śluzowej przełyku i żołądka,
  • pękanie warg,
  • zapalenie jelit,
  • biegunka,
  • zaczerwienienie skóry, 
  • pękanie, łuszczenie się skóry – szczególnie na łokciach i kolanach,
  • pelagra, czyli tzw. szorstka skóra – zapalenie skóry, biegunka i demencja,
  • spadek odporności.

Niedobory witaminy PP powodują chorobę zwaną pelagrą. Skrót PP pochodzi od pierwotnej anglojęzycznej nazwy Pellagra-Preventing factor. Jej niedobory są powodem stanów zapalnych skóry, biegunek, osłabienia mięśniowego, ogólnego zmęczenia, zaburzeń psychicznych, a w skrajnych przypadkach – paraliżu kończyn i otępienia. Niedobór witaminy B3 często jest rozpoznawany jako stan schizofreniczny.

Źródła niacyny w pożywieniu

Gotowanie niektórych produktów spożywczych, np. kukurydzy w roztworze zasadowym (np. tlenku wapnia) zwiększa biodostępność niacyny. W tym celu można też przed gotowaniem moczyć kukurydzę w roztworze tlenku wapnia. Witamina jest odporna na działanie światła, tlenu, środowiska kwaśnego i zasadowego.

Nadmiar spożywanego cukru i produktów zawierających jego dużą ilość niszczy niacynę.

Produkt spożywczy 100g

Niacyna (mg)

wątroba wieprzowa

16,70

orzechy arachidowe

14,20

wątroba wołowa

13,70

mięso z piersi kurczaka

12,44

polędwica z piersi kurczaka

11,32

tuńczyk w oleju

10,80

otręby pszenne

8,89

słonecznik, nasiona

6,97

morele suszone

4,85

ryż brązowy

4,70

Niacynowe BHP

Jedną z form niacyny jest kwas nikotynowy, który podany w większych dawkach (100–200 mg) wywołuje nagłe zaczerwienienie skóry. Wyższe dawki (powyżej 1500 g na dzień) mogą wywołać niedociśnienie tętnicze, podwyższenie poziomu homocysteiny i kwasu moczowego we krwi. Rzadko występują: zaburzenia funkcji wątroby, upośledzenie tolerancji glukozy, ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, podwyższenie stężenia bilirubiny w surowicy.

Opracowała Agata Majcher

Bibliografia

Dietetyka – żywienie zdrowego i chorego człowieka, H. Ciborowska, A. Rudnicka, Warszawa 2019.

Mikroskładniki odżywcze, U. Gröber, Wrocław 2010.

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej