Radosław

Radosław

Witamina B6

Witamina B6

Najlepsze źródła witaminy B6

Witamina B6 to w rzeczywistości kilka składników, z których najbardziej znana to pirydoksyna. Pirydoksyna jest syntetyzowana przez bakterie przewodu pokarmowego człowieka, ale organizm ludzki i organizmy zwierzęce nie są zdolne do samodzielnego syntetyzowania tej witaminy.

Witamina ta to składnik wielu enzymów biorących udział w: metabolizmie aminokwasów, tłuszczów, hormonów sterydowych oraz syntezie hemoglobiny. Ma ona zasadnicze znaczenie w utrzymaniu zdrowej skóry. Działa wspomagająco na układ nerwowy – zmniejsza drżenie kończyn i nadmierne napięcie mięśniowe. Do niedawna witamina B6 była nadużywana w celu łagodzenia napięcia przedmiesiączkowego.

Witamina B6 jest mało odporna na mrożenie. Również proces obróbki cieplnej, taki jak gotowanie, sprawia, że jej duże ilości wylewamy wraz z wodą. Witaminie B6 szkodzi również światło słoneczne. Mleko wystawione w przeźroczystych butelkach na działanie słońca traci 50% witaminy B6. Z uwagi na swoje zdolności do spalania tłuszczu witamina B6 jest popularnym składnikiem diet odchudzających. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 dla osoby dorosłej to 2,5–30 mg.

Witamina B6 – zwiększone zapotrzebowanie

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B6 dotyczy kobiet w okresie wzmożonej produkcji hormonów płciowych (estrogenu), czyli: w ciąży, w drugiej połowie cyklu oraz w przypadku stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tradycyjnie zwiększone zapotrzebowanie dotyczy osób starszych i chorych przyjmujących leki ograniczające wchłanianie witaminy B6.

Witamina B6 – skutki niedoborów i nadmiaru

Objawy niedoboru witaminy B6 trudno rozpoznać, bo są podobne do objawów typowych dla innych witamin. Początkowe objawy to: alergia pokarmowa, stany depresyjne, osłabienie, nudności. Mogą pojawić się też: anemia, zapalenia skóry (zajady czy zapalenie ust oraz języka), a także objawy ze strony układu nerwowego: skurcze mięśni kończyn, drgawki. Zbyt duże dawki witaminy B6 powodują takie objawy neurologiczne jak na przykład zaburzenia czucia. Dawki dzienne rzędu 2-7 g prowadzą do uszkodzenia nerwów. W przypadku choroby Parkinsona nadmiar witaminy B6 może hamować działanie stosowanej podczas tej choroby lewodopy.

Witamina B6 – najlepsze źródła

Najlepszymi źródłami witaminy B6 są: wątroba, nerki, sardynki, mięso, jaja, ryby, mleko, wyroby pełnoziarniste, warzywa strączkowe, ziemniaki. Bogate w witaminę B6 są również owoce (szczególnie banany), orzechy i nasiona słonecznika.

Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Recepta na zdrowie

2021-01-13

Recepta na zdrowie

Najczęstsze pytanie, które mi zadajecie brzmi: Panie doktorze, co robić, aby nie chorować?. Każda osoba o zdrowych zmysłach powinna zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedź nie będzie jednoznacz [...]

Czytaj dalej

Witamina B12

2020-03-31

Witamina B12

Witamina B12 szczególnie popularna jest wśród sportowców. Wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i znajduje się prawie wyłącznie w pokarmach odzwierzęcych.

Czytaj dalej

Selen

2020-03-31

Selen

Selen zapobiega: zapaleniu stawów, chorobie wieńcowej, marskości wątroby oraz nowotworom. Zawartość tego pierwiastka w pokarmie zależy od jego zawartości w glebie.

Czytaj dalej

Mangan

2020-03-31

Mangan

Zapobiega osteoporozie i chroni przed zapaleniem kości oraz stawów. Jest szczególnie istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zawartość tego pierwiastka w naszej diecie zależy od zawartości w glebie.

Czytaj dalej

Cynk

2020-03-31

Cynk

Cynk jest niezbędny dla funkcjonowania około 200 enzymów – w tym enzymów biorących udział w przenoszeniu informacji genetycznej. Jego najlepszymi źródłami są owoce morza.

Czytaj dalej

Jod

2020-03-30

Jod

Tarczyca potrzebuje jodu do produkcji hormonów, a gdy go brakuje – gruczoł ten się powiększa. Niedobory dotyczą głównie osób zamieszkujących rejony górskie.

Czytaj dalej