Aloes – zielone superfood

Aloes – zielone superfood


Aloes jest szeroko stosowanym surowcem leczniczym i kosmetycznym na całym świecie. Ten jednoliścienny sukulent potrafiący egzystować na obszarach o małej dostępności wody, pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Występuje także we wschodniej Afryce, Półwyspie Arabskim, w Chinach oraz na Madagaskarze. W Polsce aloes uprawiany jest głównie w szklarniach i w domach jako roślina doniczkowa. Aloes wykorzystywany był w czasach starożytnych – już wtedy był znanym środkiem przeczyszczającym. W starożytnym Egipcie z aloesu wytwarzano żywicę (alonę), której używano do balsamowania zwłok.


Składniki aktywne aloesu


Choć roślina liczy ponad 300 gatunków, to jednak niewiele z nich wykorzystywanych jest w lecznictwie. Jednym z najbardziej cenionych gatunków jest aloes zwyczajny (Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Jego liście są niezwykle mięsiste, soczyste i o konsystencji galarety. Są zasobne w dużą ilość zmagazynowanej odżywczej wody (nawet do 99,5 proc.). Aloes jest bogaty w ponad 200 aktywnych biologicznie związków, dzięki którym Aloe vera zdecydowanie zasługuje na miano superfood.


Głównym składnikiem liści jest błonnik pokarmowy, oprócz niego w tkankach aloesu znajdują się: polisacharydy, oligosacharydy, glikoproteidy, antranoidy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu enzymatycznego aminokwasy, enzymy (aliaza, katalaza, lipaza, celulaza, amylaza i zasadowa fosfataza), białka, saponiny, alkohole cukrowe, fitosterole, trójterpeny, żywice i kwasy organiczne (bursztynowy, cynamonowy, salicylowy, cytrynowy, winowy, jabłkowy). Miąższ aloesu zawiera także znaczne ilości witamin z grupy: B, witamin: C oraz E i A, a także minerałów takich jak: sód, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, żelazo, mangan, miedź, kobalt, nikiel, molibden, stront i bar.


Właściwości lecznicze aloesu


Miąższ aloesu, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, stosuje się przy wielu dolegliwościach. Lecznicze działanie aloesu warto wykorzystać przy różnego typu infekcjach bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Jest on dobrym surowcem w leczeniu zaparć, gdyż działa jak łagodny środek rozwalniający. Likwiduje przewlekłe zaparcia, pomagając unormować rytm parć i zapewniając właściwą zawartość wody w kale.
Aloes jest także pomocny w innych schorzeniach układu pokarmowego – miąższ wpływa na regulację mikroflory jelitowej, stymulując probiotyczne szczepy bakterii mlekowych. Aloes jest pomocny w leczeniu wrzodów żołądka wywołanych najczęściej przez bakterię Helicobacter pylori. Łagodzi kolki, a jako naturalny środek żółciotwórczy i żółciopędny działa wspomagająco w zaburzeniach funkcji wątroby. Wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i poprawia metabolizm glukozy.


Ze względu na wiele jego zalet i właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące aloes wykorzystywany jest w kosmetologii i stomatologii. Roślina ta wzmacnia naturalną odporność organizmu i polecany jest w stanach jej obniżenia i zwiększenia podatności na zakażenia.


Sok aloesowy


Jeśli nie masz pod ręką aloesu w doniczce, a chcesz wesprzeć swoje zdrowie, warto rozważyć zakup gotowego, dobrego soku aloesowego.
Sok aloesowy HerbaSano, stabilizowany sokiem z granatu, to zmielony miąższ wewnątrz liści aloesu z gatunku Aloe vera. Liście aloesu zostały dokładnie wyfiletowane, aby do soku nie przedostały się w nadmiarze antraglikozydy o działaniu przeczyszczającym i drażniącym: aloina i emodyna. Zewnętrzna warstwa okrywy aloesu została starannie oddzielona od galaretowatej substancji wewnątrz liści.


Aloina i emodyna odpowiadają za gorzki smak wierzchniej warstwy liści, co ma na celu odstraszenie żerujących zwierząt. Producenci poddają suplementy z aloesu odpowiednim procesom technologicznym, aby nadmiar toksycznych substancji o działaniu silnie przeczyszczającym nie przedostawał się do soku. Choć aloina i emodyna są silnymi substancjami o właściwościach przeciwbakteryjnych, grzybobójczych i przeciwwirusowych, przyjmowanie ich w większych ilościach przez dłuższy czas będzie dla nas toksyczne.


Agata Majcher
 

Inne wpisy w tej kategorii

Suszone pomidory

2021-09-24

Suszone pomidory

Suszone owoce i warzywa cieszą się dużą popularnością. Można je dłużej przechowywać, niż świeże, jednak co ważniejsze posiadają zwiększoną ilość składników odżywczych, dzięki czemu mają silniejsz [...]

Czytaj dalej

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

2021-09-24

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się to każdego dnia i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Czasami jest to związane z jakimiś zmianami w naszym organizmie i po jak [...]

Czytaj dalej

Pistacje – źródło zdrowia (nie tylko) dla aktywnych

2021-09-21

Pistacje – źródło zdrowia (nie tylko) dla aktywnych

Pistacje, czyli orzechy pistacjowe, zawierają wiele cennych składników odżywczych. Są znane ze swych właściwości poprawiających zdrowie. Mimo sporej kaloryczności mogą je spożywać osoby, które si [...]

Czytaj dalej