Czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) to roślina z rodziny jaskrowatych. Jako przyprawa znana była już w starożytności w Azji (Irak) i Afryce (Egipt). Występuje dziko w regionach położonych wokół Morza Śródziemnego. Jest też uprawiana w wielu krajach globu – w tym również w Europie. 

Czarnuszkę siewną wykorzystuje się w kuchni jako przyprawę do pieczywa, potraw mięsnych, a także jako dodatek do kiszonek. Wytwarza się z niej również olej. W wielu ogrodach występuje jako roślina ozdobna. Ze względu na wiele cennych składników, które zawiera, doskonale sprawdza się w ziołolecznictwie.   

Skład 

Czarnuszka siewna zawiera wiele cennych składników odżywczych. Wśród nich są aminokwasy takie jak: leucyna, fenyloalanina, lizyna, treonina i walina. Oprócz białek występują także węglowodany oraz woda. Na zdrowotne właściwości rośliny wpływ mają witaminy: A, z grupy B, a także E. Nie brakuje również minerałów. W składzie zioła są: żelazo, wapń, sód, potas, magnez, fosfor, selen, cynk, miedź i mangan. Znajdują się też fitosterole, fosfolipidy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i olejek eteryczny, a w nim jeden z najważniejszych składników – tymochinon.   

Właściwości lecznicze

    • Czarnuszka zawiera substancje, które hamują szkodliwe działanie wolnych rodników – w ten sposób zwalczają rozwój komórek rakowych.

    • Spożywanie czarnuszki może łagodzić dolegliwości i bóle.

    • Roślinę warto przyjmować profilaktycznie jako zabezpieczenie przed stanami zapalnymi, które mogą rozwinąć się w organizmie, jak też w przypadku występujących już infekcji, przeziębienia czy chorób wirusowych. 

    • Ma wpływ na nieprzekraczanie niebezpiecznego poziomu glukozy we krwi oraz produkowanie większej ilości insuliny w trzustce, dzięki czemu może łagodzić powikłania cukrzycowe.

    • Czarnuszka siewna zabezpiecza przed rozwojem choroby wrzodowej i ma pozytywny wpływ na błonę śluzową żołądka. 

    • Poprawia jakość funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia miażdżycy tętnic wieńcowych. 

    • Pomaga w zastopowaniu symptomów astmy.  

    • Dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym świetnie sprawdza się na katar, infekcje górnych dróg oddechowych i przy zapaleniu oskrzeli. 

    • Pomaga w leczeniu objawów alergii. 

    • Dobrze sprawdza się przy leczeniu ran i przy problemach skórnych (łuszczyca, grzybica). 

    • Substancje zawarte w czarnuszce pomagają wzmocnić organizm w przypadku spadku jego odporności oraz osłabieniu i przemęczeniu. 

    • Spożywanie czarnuszki może wpływać na zmniejszenie dynamizmu rozwoju choroby Alzheimera.   

    • Zalecana przy występowaniu chorób autoimmunologicznych. 

    • Wpływa na poprawę nastroju i uspokojenie, jest stosowana przy leczeniu depresji.

    • Stymuluje pracę układu nerwowego.

    • Poprawia pamięć i funkcjonowanie mózgu.  

Inne wpisy w tej kategorii

Zielone herbaty – miłość od pierwszego łyku

2021-10-14

Zielone herbaty – miłość od pierwszego łyku

Zielona herbata zawiera witaminy: A, B, C i P i jest bogatym źródłem antyoksydantów. Wspomaga system immunologiczny, przyspiesza regenerację organizmu.

Czytaj dalej

Silne płuca – jak o nie dbać

2021-10-20

Silne płuca – jak o nie dbać

Liczne doniesienia naukowe potwierdzają działanie ekstraktów roślinnych w leczeniu zaburzeń układu oddechowego. Korzeń rozwaru kwiatowego – moc prosto z Azji Ekstrakt z korzenia rozwaru wielkokw [...]

Czytaj dalej

Probiotyki, czyli mikroorganizmy, które dbają o nasze  zdrowie

2021-10-20

Probiotyki, czyli mikroorganizmy, które dbają o nasze zdrowie

Formalna definicja probiotyków to: „żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach dają korzyść zdrowotną gospodarzowi”. Wiele uwagi w ostatnich latach poświęcono badaniom mikrobio [...]

Czytaj dalej

Cierpka wiśnia – najlepsze źródło antocyjanów

2021-10-20

Cierpka wiśnia – najlepsze źródło antocyjanów

Rośliny i zioła stanowią od wieków najlepsze źródło substancji pomocnych – zarówno w utrzymaniu zdrowia, jak i w procesie leczenia. Kategoria czerwonych owoców i warzyw charakteryzuje się bogactw [...]

Czytaj dalej

Wszechstronne działanie D3 + K2 + Mk7 + Q10

2021-10-20

Wszechstronne działanie D3 + K2 + Mk7 + Q10

Liczne badania pokazują uzupełniające się działanie witamin D3, K2 i koenzymu Q10 (CoQ10) na układ sercowo-naczyniowy we wspomaganiu wzrostu, gęstości kości, promowaniu dobrego samopoczucia oraz [...]

Czytaj dalej

Korzyści z suplementacji koenzymu Q10

2021-10-20

Korzyści z suplementacji koenzymu Q10

Koenzym Q10 (CoQ10) to rozpuszczalna w tłuszczach substancja naturalnie występująca w naszym organizmie (w najwyższych stężeniach w: sercu, wątrobie, nerkach i trzustce). CoQ10 jest niezbędnym el [...]

Czytaj dalej