Fikocyjanina – błękit zdrowia

Fikocyjanina – błękit zdrowia

W medycynie naturalnej coraz większą popularność jako suplement diety zyskuje spirulina. Jej niezwykle bogaty skład pozwala na uzupełnienie diety w zdrowe i wysoko przyswajalne białko oraz cenne makro- i mikroelementy. My jednak zajmiemy się jednym ze składników spiruliny, a mianowicie fikocyjaniną. Ten niebieskiego koloru pigment spiruliny niezwykle korzystnie wpływa na zdrowie oraz wygląd zewnętrzny. Stosowany jest również w kosmetyce.


Ciekawostka!


Spirulina jest do tego stopnia odżywcza, że NASA wyposaża w nią astronautów udających się w kosmos.


Zacznijmy od spiruliny


Jest to naturalna i bogata w składniki odżywcze alga pochodząca ze słonych wód. Odkryta została w Ameryce Południowej i Afryce w występujących tam alkalicznych jeziorach. Przez setki lat była składnikiem diety wielu narodów, ale dopiero w XX wieku stała się przedmiotem badań naukowych. Od lat 70. poprzedniego stulecia docenili ją mieszkańcy USA, którzy do dziś masowo ją stosują.


Dzięki licznym badaniom naukowym wiemy wiele więcej o prozdrowotnych walorach spiruliny. Około 1 proc.jej masy stanowi pigment zwany fikocyjaniną, który nadaje jej błękitną barwę, ale również samoistnie stanowi wyjątkową substancję.Fikocyjanina – „diament żywności“


Nie bez powodu tak właśnie eksperci nazwali ten specyfik. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka, co czyni go pożywną bombą białkową. Ponadto bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu białko aż w 85 proc. wchłaniane jest przez organizm. Jak wiemy, białko zapewnia nam poczucie sytości, stąd tak powszechne zastosowanie spiruliny i fikocyjaniny w dietetyce. Jej użycie może być wielorakie. Na rynku występuje w postaci proszku i tabletek. Można więc stosować ją jako suplement (rozpuszczając lub popijając wodą), choć często stanowi barwny i niezwykle odżywczy dodatek do koktajli, ciast, lodów czy mleka.


Ciekawostka!


Badania przeciwnowotworowe na zwierzętach wykazały, że zastosowanie fikocyjaniny może zmniejszyć wielkość guza.Nadzwyczajne właściwości prozdrowotne


Fikocyjanina to doskonały środek stosowany w profilaktyce zdrowotnej, któremu śmiało można na stałe ˆ„przylepić“ przydomek „przeciw''. Wykazuje on bowiem działania: przeciwutleniające, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Gdy dodamy do tego jeszcze udowodnione naukowo właściwości „anty“, czyli: antyoksydacyjne oraz antynowotworowe, to mamy niemal cały obraz tego wyjątkowego specyfiku.

Fikocyjanina jako doskonały przeciwutleniacz usuwa z organizmu toksyczne wolne rodniki. Gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy ilością wolnych rodników a przeciwutleniaczy dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego, który prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym przede wszystkim nowotworowych, ale też: miażdżycy, udaru, zawału serca czy choroby Parkinsona. Trudno więc przecenić ten niezwykły walor fikocyjaniny. Przeprowadzone badania wykazały także niezbicie, że fikocyjanina hamuje wzrost komórek rakowych, a gdy już zaatakują organizm – zabija je.


Inne walory prozdrowotne tego nadzwyczajnego specyfiku to między innymi:


•    chroni zdrowe bakterie jelit, wspomagając ich pracę,
•    obniża poziom glukozy we krwi, zapewniając kontrolę nad cukrzycą,
•    reguluje poziom cholesterolu,
•    obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym,
•    przyspiesza metabolizm,
•    wspiera sprawność fizyczną i psychiczną organizmu.,
•    poprawia funkcjonowanie jajników.

W dobie pandemii okazało się również, że fikocyjanina zapobiega powikłaniom po infekcjach wirusowych.

Gdzie szukać fikocyjaniny?


Specyfik ten dostępny jest na rynku, należy jednak zwracać uwagę na jego skład. Często produkty zawierają wiele dodatków, a samej fikocyjaniny jest w nich niewiele. Sklep „Zdrowia bez Leków“ oferuje Państwu fikocyjaninę w proszku – czysty wyciąg ze spiruliny.


W celach profilaktycznych zaleca się przyjęcie 1 miarki dziennie (500 mg), natomiast w przypadku wskazanych wyżej dolegliwości – 2 miarki, czyli 1000 mg.

Udowodnione zalety odżywczo-zdrowotne fikocyjaniny niezbicie przekonują do zastosowania jej w codziennej diecie jako suplementu.


Opracowanie Sławomir Śmiełowski
    
    

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej