Agata

Agata

Herbata z hibiskusa – dlaczego warto ją pić

Herbata z hibiskusa – dlaczego warto ją pić

Herbatka z hibiskusa - działanie, właściwości

Hibiskus jest jednorocznym krzewem uprawianym głównie ze względu na kwiaty, chociaż w celach leczniczych stosuje się także liście i nasiona. Zaliczany jest do rodziny ślazowatych (Malvaceae), a inne nazwy tej rośliny to: ketmia, róża chińska lub proświrnik. Najbardziej znanym gatunkiem jest ketmia szczawiowa – Hibiscus sabdariffa L. i ketmia róża chińska – Hibiscus rosa-sinensis.


Surowcem leczniczym ketmii są kwiaty (właściwa nazwa to: kielichy lub kieliszki), które są zbierane w czasie owocowania (już po przekwitnięciu), a następnie suszone. Mają słodko-kwaśny smak oraz słabo wyczuwalny zapach. Kielichy roślinne o pięknym, rubinowym kolorze dodaje się jako pigment do mieszanek herbacianych, galaretek, dżemów i napojów. Bardzo popularna jest właśnie herbatka z hibiskusa, którą można indywidualnie dosłodzić lub doprawić ulubionymi przyprawami. W celu przygotowania napoju zalewa się kwiaty gorącą wodą i pozostawia pod przykryciem na kilka minut.

Hibiskus jest powszechnie uprawiany w krajach o ciepłym klimacie: na Karaibach, Hawajach, Florydzie, Filipinach, w Ameryce Środkowej, Indiach, Afryce, Brazylii czy Australii, gdzie funkcjonuje jako roślina ogrodowa. Ketmia nie jest przystosowana do uprawy w klimacie umiarkowanym.

Niektóre gatunki tej rośliny osiągają wysokość nawet 3,5 metrów. W Polsce hibiskus nie przekracza wysokości 2,5 metra. Jego łodygi są gładkie, cylindryczne zazwyczaj ciemnozielone lub czerwone. Kielichy ketmii przypominające wyglądem spokrewnione z nimi malwy zaczynają rozwijać się dopiero późnym latem i w zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne oraz występować w różnych kolorach: białym, różowym, czerwonym, błękitnym, fioletowym (bywają też dwubarwne). Kielichy hibiskusa są duże, wyraziste, trąbkowate i zbudowane z pięciu płatków. Szerokość kwiatu hibiskusa wynosi od 4 do 15 centymetrów, a w samym jego środku znajduje się prętosłup. Dzięki pięknym kolorom i wyrazistemu, kwaśnemu smakowi hibiskus znalazł zastosowanie w branży spożywczej.

Hibiskus zawiera wiele cennych składników odżywczych, dzięki czemu ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i jest doskonałym środkiem zapobiegającym wielu chorobom. Poniższe tabele obrazują dokładniej skład hibiskusa.


Składniki fizykochemiczne świeżych kielichów i liści ketmii szczawiowej


Składniki kielichów i liści ketmii szczawiowej


Składniki fizykochemiczne w poszczególnych częściach ketmii


Składniki kielichów i liści ketmii szczawiowej
Ajurweda zaleca, by różne części rośliny wykorzystywać przy różnych dolegliwościach – szczególnie takich jak: nadciśnienie, gorączka czy zaburzenia pracy wątroby. Hibiskus stosuje się jako środek antyseptyczny, ściągający, żółciopędny oraz afrodyzjak. Herbata z hibiskusa wpływa wspomagająco na trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Oprócz tego wspomaga leczenie cukrzycy, działa odchudzająco. Jest też doskonała w profilaktyce grypy i przeziębień. Roślina zawiera bowiem witaminę C, łagodzi kaszel i obniża gorączkę.

Herbata z hibiskusa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi

Badania przeprowadzone na pacjentach z łagodnym lub umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym wykazały, że picie kilku filiżanek herbaty z hibiskusa dziennie znacznie obniża ciśnienie krwi oraz działa hamująco na rozwój schorzenia. Wyniki badań zamieszczone w magazynie „The Journal of Nutrition” dowiodły, że codzienne picie trzech filiżanek herbaty z hibiskusa pozwala obniżyć ciśnienie skurczowe na 7,2 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe o 3,1 mm Hg. Codzienne picie herbaty z hibiskusa jest także profilaktycznie zalecane dla osób z ryzykiem rozwoju nadciśnienia (hibiskus rozluźnia naczynia krwionośne oraz działa moczopędnie).

Odchudzające i wspierające wątrobę działanie ketmii

Hibiskus przyspiesza trawienie i przyczynia się do zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. Regularnie pita herbatka pomoże pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Obserwowany jest nie tylko spadek wagi, ale także zmniejszenie obwodu w talii i w biodrach. Roślina zawiera substancje hamujące wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za chęć na słodkie przekąski. Tym samym picie herbatek z hibiskusa pomaga stłumić apetyt.

Przeprowadzono doświadczenie na szczurach, u których zastosowano dietą wysokotłuszczową. Zwierzęta, którym wzbogacano karmę płatkami hibiskusa, znacznie zmniejszyły swoją wagę i miały mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości w przyszłości. Wyniki badań krwi potwierdziły, że wątroba gryzoni karmionych ketmią była o wiele mniej stłuszczona, a także poziom glukozy w ich organizmach był ustabilizowany. Podobne wyniki wyszły w eksperymencie na ludziach. Ochotników podzielono na dwie grupy, z których jedna przez 12 tygodni trzy razy dziennie otrzymywała tabletki z ekstraktów ketmii szczawiowej, a drugiej grupie podawano placebo. Po zmierzeniu obwodu talii i bioder na początku i na końcu eksperymentu okazało się, że u osób, które otrzymywały wyciąg z hibiskusa, zmniejszył się obwód talii i ilość tkanki tłuszczowej oraz wskaźnik talia–biodra.

Herbata z hibiskusa pomaga schudnąć, leczyć otyłość, a nawet bezalkoholowe stłuszczenie wątroby, jednak warto zachować umiar i pamięta, że ketmia zawiera kwas szczawiowy, a jego nadmiar może doprowadzić do pogorszenia pracy nerek.

Herbata z hibiskusa a nowotwory i antyoksydanty

Pojawia się wiele badań sugerujących przeciwnowotworowy wpływ hibiskusa. A to dlatego, że zawiera on wiele antyoksydantów, które usuwają z organizmu wolne rodniki. Dotychczas przeprowadzone badania wskazują na to, że hibiskus jest skuteczny w walce z rakiem żołądka i białaczką.

Hibiskus dla zdrowych włosów

Rzadko spotykany olej z nasion hibiskusa stymuluje porost włosów. Zawarte w nim aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz witaminy zapewniają włosom zdrowy wzrost i siłę. Ponadto olej pomaga w zachowaniu ich oraz skóry głowy dobrej kondycji – zapobiega przesuszeniu i łamliwości włosów. Z kolei płukanki z kwiatu ketmii stymulują odrastanie włosów z uśpionych mieszków włosowych, zagęszczając je i zwiększając objętość. Także liście hibiskusa wywierają pozytywny wpływ na pielęgnację, ponieważ pomagają zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, utrzymując włosy mocne, odżywione i nawilżone.

Przeciwskazania

Hibiskus, jak wiele innych naturalnych lekarstw, nie jest rośliną polecaną każdemu. Wysokie dawki hibiskusa przyczyniają się do obniżenia poziomu estrogenów we krwi – zatem osoby z zaburzeniami hormonalnymi nie powinny pić herbatek z tej rośliny. Regularne spożywanie większej ilości naparów z hibiskusa może mieć negatywny wpływ na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (ketmia może spowodować zaburzenia w procesie produkcji plemników).

Po preparaty z hibiskusa nie powinny sięgać również kobiety w ciąży, gdyż nie zostało potwierdzone, że roślina jest bezpieczna dla rozwijającego się płodu. Jak już wcześniej wspomniano, hibiskus obniża ciśnienie krwi, zatem osoby, które zazwyczaj mają je niskie, powinny zrezygnować z picia takich herbatek. Także ludzie z wrzodami żołądka powinni zachować ostrożność – kwasy zawarte w hibiskusie mogą nasilać podrażnienia.
 

Bogaty skład chemiczny kielichów kwiatowych warunkuje ich wielokierunkowe działanie, m.in. w takich schorzeniach jak wspomniane już nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, otyłość, a nawet nowotwory. Właściwości hepatoprotekcyjne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne oraz immunomodulujące umożliwiają stosowanie kwiatów hibiskusa nie tylko jako środka zapobiegawczego, ale i leczniczego.


Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Pistacje – źródło zdrowia (nie tylko) dla aktywnych

2021-09-21

Pistacje – źródło zdrowia (nie tylko) dla aktywnych

Pistacje, czyli orzechy pistacjowe, zawierają wiele cennych składników odżywczych. Są znane ze swych właściwości poprawiających zdrowie. Mimo sporej kaloryczności mogą je spożywać osoby, które si [...]

Czytaj dalej

Sposoby na reumatyzm

2021-09-21

Sposoby na reumatyzm

Często można usłyszeć, że komuś ,,strzyka w stawach”. Bóle w tych częściach ciała najczęściej związane są ze schorzeniami reumatoidalnymi, co popularnie określa się po prostu reumatyzmem. Dolegli [...]

Czytaj dalej

Naturalne produkty obniżające poziom cholestrolu

2021-09-21

Naturalne produkty obniżające poziom cholestrolu

Na temat cholesterolu i jego wpływie na nasze zdrowie można dziś znaleźć wiele – jakże sprzecznych ze sobą – opinii. Nie jestem naukowcem, więc nie zamierzam wdawać się w dywagacje na ten temat. [...]

Czytaj dalej

Czarny czosnek – słodsza alternatywa

2021-09-16

Czarny czosnek – słodsza alternatywa

Czosnek czarny to nic innego jak biały czosnek, który dobrze znamy. Uzyskuje się go ze świeżego czosnku (Allium sativum L.), który poddawany był przez dłuższy czas „fermentacji” w kontrolowanej w [...]

Czytaj dalej

Złogów mniej, wątrobie lżej

2021-09-14

Złogów mniej, wątrobie lżej

Wątroba odgrywa zasadniczą rolę w prawidłowym działaniu całego organizmu. Jej funkcje można podzielić na cztery główne kategorie: detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. Jest on [...]

Czytaj dalej

Zanurzyć się w żywicznym dymie

2021-09-13

Zanurzyć się w żywicznym dymie

Kadzidło żywiczne oczyszcza z negatywnych energii pomieszczenia, a ludzkiemu umysłowi pozwala odnaleźć równowagę i harmonię. Do okadzania najlepsze jest olibanum, czyli żywica drzew kadzidłowca [...]

Czytaj dalej