Kasza gryczana – numer jeden diety kwarantannowej

Kasza gryczana – numer jeden diety kwarantannowej

Kasza gryczana, a także i inne kasze, wiodą prym wśród tzw. zdrowej żywności. Są produktem bardzo praktycznym, który może długo zalegać na kuchennych półkach. Warto zaopatrzyć się w kaszę gryczaną, która jest przykładem suchego i zdrowego prowiantu, po który można sięgnąć w każdej chwili i z którego można w kilka minut wyczarować banalnie proste danie.


Kasza gryczana, podsmażona na tłuszczu cebulka z czosnkiem, do tego kapusta kiszona i zsiadłe mleko. Jest to prosty i zdrowy pokarm, którym posilali się nasi dziadowie. Pamiętając, że kasza kaszy nierówna, podpowiadam, czym warto się kierować, kupując ten oto produkt.

Kasza gryczana prażona a niepalona 

Myśląc o kaszy gryczanej, z pewnością większość z nas wyobraża sobie ciemnobrązowe nasiona gryki. W miejscach wyżywienia zbiorowego także prędzej zostanie nam podana kasza prażona niż jej odpowiednik niepoddany takiej obróbce. Technologia prażenia ma na celu podniesienie smaku, aromatu i koloru kaszy, co doceniają smakosze. W procesie prażenia wykorzystuje się działanie wysokiej temperatury, w wyniku czego dochodzi do strat białka, witamin i przeciwutleniaczy. Całkowita zdolność antyoksydacyjna spada nawet czterokrotnie, a zawartość rutyny – trzykrotnie. 100g kaszy niepalonej dostarcza o 4 g więcej białka niż kasza palona. Dodatkowo, podczas prażenia dochodzi do obniżenia zawartości witamin z grupy B w kaszy. Dlatego lepszym źródłem związków fenolowych jest kasza niepalona.

Jednak gdy nie mamy pod ręką kaszy niepalonej, to wcale nie musimy rezygnować z jedzenia kaszy prażonej. Zarówno jedna, jak i druga są świetnym źródłem: magnezu, białka, tłuszczu, witamin, przeciwutleniaczy oraz błonnika. Kasza prażona ma bardziej zdecydowany, gorzkawy smak, podczas gdy kasza niepalona jest delikatniejsza i ma mniej intensywny, neutralny aromat. Jest to świetna okazja do rozpoczęcia romansu z kaszą dla osób, które nie lubią tego produktu ze względu na ten dominujący, goryczkowy smak. Dla tych wszystkich osób przeznaczona jest kasza niepalona.

Kasze w woreczkach a pakowane luzem

Gotowanie kasz lub ryżów w woreczkach, wbrew pozorom nie jest szybszym czy łatwiejszym sposobem od gotowania luźnych ziaren. Wręcz przeciwnie – czas gotowania znacznie się wydłuża. Świetnym sposobem na przygotowanie kaszy jest przepłukanie jej i kilkugodzinne namaczanie. Wówczas wystarczy 2–3-minutowy czas gotowania i tym sposobem nie traci się tylu cennych składników. Kupowanie kaszy luzem jest ekonomicznie bardziej opłacalne, ale najważniejszy powód, z jakiego nie powinno się gotować kaszy w woreczkach, to zawartość toksycznego składnika w tych woreczkach, czyli Bisfenolu A (BPA). Związek ten może znajdować się w torebkach do gotowania kaszy i ryżu. 

Pod wpływem wysokiej temperatury BPA jest uwalniany z woreczków, w których znajduje się kasza lub ryż, a co za tym idzie – przedostaje się on do naszego układu pokarmowego. Bisfenol A z łatwością pokonuje barierę łożyskową oraz barierę krew–mózg. Związek ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Podawanie niemowlętom mleka, a starszym dzieciom innych napojów z butelek zawierających BPA (a nawet bawienie się przez dzieci zabawkami wykonanymi z tworzyw sztucznych z BPA), zaburza prawidłowe działanie układu nerwowego dzieci. Bisfenol A stanowi zagrożenie dla rozwoju i funkcjonowania ludzkiego mózgu oraz może się przyczyniać do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Kupując kasze i ryże, lepiej decydować się na wybór produktów sypkich w kartonikach lub papierowych torebkach.

Kasza gryczana – receptura naszych babć na gotowanie

Pamiętam, gdy jeszcze na początku lat 80. ubiegłego wieku moja babcia chowała na kilka godzin pod pierzyną garnek z ugotowanym ryżem. W ten sposób ryż (oczywiście kasza też) miał właściwą strukturę, a całość nie przypominała nieapetycznej brei. Ten sposób polega na tym, że kaszę lub ryż należy zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, ale nie mieszać. Gdy poziom wody zrówna się z ziarnem, należy zdjąć garnek z palnika, do środka dodać masło, garnek owinąć ręcznikiem i włożyć na kilka godzin pod kołdrę. Jeśli jednak brakuje nam czasu, sprawdzi się sposób z namaczaniem ziaren, który wcześniej omówiłam.

Kasze gryczane – glifosat

Glifosat stosowany w środkach ochrony roślin jest jednym z najbardziej popularnych herbicydów na świecie. Poprawia wydajność plonów, lecz niestety zwiększa ryzyko chorób nowotworowych wśród ludzi. Negatywnie wpływa na układ pokarmowy, zaburza gospodarkę hormonalną, wywołuje choroby układu nerwowego (autyzm, chorobę Alzheimera, depresję lub chorobę Parkinsona). Glifosat, oprócz redukcji chwastów, przyczynia się także do redukcji naszych dobroczynnych bakterii jelitowych.


Środek ten został wprowadzony na rynek w roku 1974 przez firmę Monsanto jako składnik herbicydu Roundup (przykłady innych produktów zawierających glifosat to: Avans Premium 360 SL, Glifocyd 360 SL, Klinik 360 SL, Kosmik 360 SL, Taifun 360 SL). Herbicyd powoduje obumieranie większości roślin. Glifosat służy nie tylko do niszczenia niechcianej roślinności, ale również do dosuszania zboża, takiego jak na przykład kasza gryczana.


W 2019 roku przedstawiono wyniki niezależnego raportu ujawniającego, które kasze gryczane na rynku mają najmniej i najwięcej glifosatu.


Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Dwie łyżki octu jabłkowego dziennie skutecznie obniżą glukozę

2023-03-17

Dwie łyżki octu jabłkowego dziennie skutecznie obniżą glukozę

Osoby dotknięte cukrzycą typu 2 starają się wprowadzić rozmaite strategie ułatwiające normalizację poziomu glukozy we krwi. Niekiedy wystarczy zastosować bardzo proste rozwiązania, które zaskakuj [...]

Czytaj dalej

Owoc i liść jabłoni w fitoterapii jako źródło flawonoidów i polifenoli

2023-03-14

Owoc i liść jabłoni w fitoterapii jako źródło flawonoidów i polifenoli

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Przysłowie to niezwykle trafnie charakteryzuje poszukiwanie przez wiele osób cudownych, zamorskich preparatów na odchudzanie, regulację wypróżnień, oczysz [...]

Czytaj dalej

Dlaczego często bolą nas kolana?

2023-03-08

Dlaczego często bolą nas kolana?

Miłośnicy filmu fabularnego Irishmen z 2019 roku wciąż się zastanawiają, gdzie może być szef związku, Jimmy Hoffa [amerykański działacz związkowy, przewodniczący związku Teamsters, który był znan [...]

Czytaj dalej

Babka jajowata i babka płesznik

2023-03-06

Babka jajowata i babka płesznik

W sprzedaży możemy spotkać wiele różnych preparatów, których przeznaczeniem jest wspomożenie naszego zdrowia. Są to zarówno produkty sztuczne, jak i naturalnego pochodzenia. Niestety w przypadku [...]

Czytaj dalej

OPC – źródło silnych antyoksydantów dla twojego zdrowia

2023-03-03

OPC – źródło silnych antyoksydantów dla twojego zdrowia

OPC to skrót od słowa oligomeric proanthocyanidin complexes (oligomeryczne proantocyjanidyny) – są to bardziej złożone formy flawonoidów. Pestki winogron odmiany Vitis vinifera uważane są za najb [...]

Czytaj dalej

Odżywcze i antyodżywcze składniki owoców i warzyw spożywane w nadmiarze

2023-03-02

Odżywcze i antyodżywcze składniki owoców i warzyw spożywane w nadmiarze

Od zawsze słyszymy, że owoce i warzywa powinny stanowić w piramidzie żywieniowej istotne miejsce. Nie powinno ich zabraknąć praktycznie na żadnym etapie życia – niezależnie od tego, czy jesteśmy [...]

Czytaj dalej