Kolagen Herbasano

Kolagen Herbasano

Kolagen Herbasano 

Mieszanina składników suplementu (kolagen, siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, kwas hialuronowy, MSM) jest naturalnie występującą kompozycją matrycy międzykomórkowej. 

Kolagen to najbardziej obfite białko strukturalne w organizmie, stanowiące 75 proc. całkowitego białka organizmu i jest niezbędne do funkcjonowania i tworzenia się skóry, włosów, paznokci, stawów, ścięgien, mięśni i kości. Naturalne zasoby i produkcja kolagenu zaczynają się zmniejszać od około 25. roku życia. Niższy poziom kolagenu w różnych tkankach można rozpoznać po pojawieniu się charakterystycznych zmian jak:

    • zmarszczki, 

    • sztywniejsze, mniej elastyczne ścięgna i więzadła,

    • słabsze mięśnie

    • ból stawów lub choroba zwyrodnieniowa stawów,

    • problemy żołądkowo-jelitowe spowodowane zaburzeniami błony śluzowej przewodu pokarmowego, i inne. 

Kolagen – suplement – w czym pomaga?

Przyjmowanie suplementu kolagenu może pomóc w utrzymaniu zdrowych stawów, skóry, skrócić czas regeneracji po kontuzji i zapewnić optymalne samopoczucie. Hydrolizowany kolagen to jego forma bioaktywna i wysoce biodostępna. Zasadniczo natywny kolagen został rozbity na małe peptydy aminokwasów. Te peptydy są niezwykle biodostępne i bioaktywne, co oznacza, że są łatwo przyswajalne przez organizm. 

Wiele badań naukowych wykazało, iż suplementy zawierające kolagen mogą pomóc spowolnić starzenie się skóry. Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki. Kolagen jest głównym składnikiem chrząstki, ale jako składnik występuje w formie części wstępnie uformowanej macierzy składającej się nie tylko z samego kolagenu, ale także z siarczanu chondroityny oraz kwasu hialuronowego. Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie suplementów kolagenu może pomóc złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i ogólnie zmniejszyć ból stawów. W jednym badaniu 73 sportowców, którzy spożywali suplement z kolagenem codziennie przez 24 tygodnie, doświadczyło znacznego zmniejszenia bólu stawów podczas chodzenia i odpoczynku, w porównaniu z grupą, która go nie przyjmowała. Naukowcy wysnuli teorię, że dodatkowy kolagen może gromadzić się w chrząstce i stymulować tkanki do produkcji kolagenu. Zasugerowali również, że może to prowadzić do zmniejszenia stanu zapalnego, lepszego wsparcia stawów i zmniejszenia odczuwania bólu. W badaniu na zwierzętach z 2017 roku opisano pozytywne skutki podawania suplementów zawierających kolagen myszom z pourazowym zapaleniem kości i stawów. Przegląd z 2006 roku wykazał, że suplementy zawierające kolagen pomogły zmniejszyć bolesne objawy i poprawić funkcjonowanie stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów kolagenu może mieć wpływ na hamowanie rozpadu kości, który prowadzi do osteoporozy. Od 1 do 10 proc. tkanki mięśniowej składa się z kolagenu. To białko jest niezbędne do utrzymania silnych mięśni i prawidłowego funkcjonowania. Doniesienia naukowe sugerują, że suplementy kolagenowe pomagają zwiększyć masę mięśniową u osób z sarkopenią – utratą masy mięśniowej, która pojawia się wraz z wiekiem. Zasugerowano, że przyjmowanie kolagenu może promować syntezę białek mięśniowych, takich jak kreatyna, a także stymulować wzrost mięśni po wysiłku. Badanie z 2019 roku przeprowadzone na mężczyznach aktywnych rekreacyjnie wykazało, że połączenie suplementów peptydów kolagenowych i treningu siłowego zwiększyło masę mięśniową i siłę bardziej niż w grupie placebo.

Kolagen zapewnia również strukturę tętnicom, dlatego jego stosowanie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia. Bez wystarczającej ilości kolagenu tętnice mogą stać się słabsze, a to może prowadzić do miażdżycy. Odpowiedni poziom kolagenu wpływa na wzmocnienie struktury paznokci, zmniejszenie ich łamliwości oraz może stymulować wzrost paznokci. Wielu lekarzy promuje stosowanie suplementów kolagenowych w leczeniu zaburzeń jelitowych, takich jak m.in. zespół nieszczelnego jelita, zauważając większą różnicę w efektach leczenia. 

Glukozamina występuje naturalnie w chrząstce stawowej organizmu – pomaga utrzymać ją w odpowiednim nawilżeniu, dzięki czemu spowalnia jej niszczenie, łagodzi bóle stawów oraz poprawia ich ruchomość. Glukozamina przyczynia się do utrzymania grubości mazi stawowej, dostarczając substancję podstawową do tworzenia GAG, takich jak kwas hialuronowy, które przyciągają i zatrzymują wodę w przestrzeni maziowej. Daje to konsystencję podobną do galaretki w płynie maziowym, który wypełnia przestrzenie stawowe, zapewniając w ten sposób lepszą amortyzację stawów. 

 

Chondroityna występuje również naturalnie w chrząstce i kościach. Chondroityna zmniejsza ból stawów i stany zapalne, poprawia funkcję stawów i spowalnia postęp ich choroby zwyrodnieniowej. Badania wykazały, że przyjmowanie chondroityny może zapobiegać rozpadowi chrząstki, a także stymulować jej mechanizmy naprawcze. Badania laboratoryjne potwierdziły, że chondroityna może zmniejszać aktywność enzymów i substancji rozkładających kolagen w stawach. Badania na zwierzętach wykazały, że chondroityna może zapobiegać rozpadowi chrząstki, a także stymulować mechanizmy naprawcze. Siarczan chondroityny (CS) jest jednym z naturalnych glikozaminglikanów (GAG) składającym się z przemiennych cukrów, kwasu D-glukuronowego (GlcA) i N-acetylo-D-galaktozaminy (GalNAc). Jest ważnym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej. CS jest najczęściej występującym GAG w cząsteczce agrekanu w chrząstce. Ze względu na ujemny ładunek CS odpowiada za zatrzymywanie wody w chrząstce. Można go ekstrahować z tkanki chrzęstnej krów, świń, ptaków i ryb.

Kwas hialuronowy jest najbardziej aktywną formą glikozaminoglikanów (GAG) i działa jako amortyzator, nadając odpowiednią gęstość płynu w tkankach stawu oraz stabilizując jego rozpad. Działa również poprzez usuwanie produktów przemiany materii, często o charakterze kwaśnym, które powstają w wyniku zniszczenia macierzy chrząstki, a tym samym – łagodzi ból stawów. Kwas hialuronowy jako przeciwutleniacz dodatkowo wspomaga zdrowie stawów, chroniąc je przed ich zniszczeniem przez wolne rodniki.

Kwas hialuronowy znajduje się prawie w każdej komórce ludzkiego ciała. Połączenie kolagenu i kwasu hialuronowego wspiera zdrową skórę, włosy i paznokcie oraz odgrywa również kluczową rolę w gojeniu się ran. Wykazano, że przyjmowanie kwasu hialuronowego w dawce 80–200 mg dziennie przez co najmniej dwa miesiące znacznie zmniejsza ból kolana u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza w wieku od 40 do 70 lat. Inne badania pokazują, że suplementacja kwasu hialuronowego (zwłaszcza z siarczanem chondroityny) może pomóc w zmniejszeniu objawów refluksu żołądkowego poprzez złagodzenie uszkodzenia wyściółki przełyku i przyspieszenie procesu regeneracji.

MSM, czyli metylosulfonylometan – związek siarki – występuje naturalnie w organizmie. MSM zawiera siarkę, której organizm potrzebuje do tworzenia tkanki łącznej. MSM może również działać jako środek przeciwbólowy, wyciszając impulsy nerwowe przenoszące ból. Jest szeroko stosowany w medycynie alternatywnej i przez osoby poszukujące naturalnego sposobu na złagodzenie bólu stawów, zmniejszenie stanu zapalnego i wzmocnienie odporności. MSM hamuje NF-kB, kompleks białek zaangażowany w reakcje zapalne w organizmie. Zmniejsza również produkcję cytokin, takich jak czynnik martwicy nowotworu alfa (TNF-ɑ) i interleukina 6 (IL-6), które są białkami sygnałowymi związanymi z układowym zapaleniem. Ponadto MSM może zwiększyć poziom glutationu – silnego przeciwutleniacza wytwarzanego przez organizm. Jedno z badań z udziałem 100 osób wykazało, że dodanie MSM do preparatu składającego się z glukozaminy, siarczanu chondroityny i hialuronianu sodu (jako forma kwasu hialuronowego) przyniosło szybszą poprawę w testowych pomiarach bólu i funkcjonalności w teście osoby z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego niż tylko połączenie tych ostatnich trzech substancji. 

Wzbogacenie suplementacji o ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego dodatkowo wpływa na obniżenie procesów zapalnych w stawach oraz utrzymanie ich ruchomości. 

Witamina C (ekstrakt z owoców dzikiej róży) jest dodawana do preparatu jako czynnik. Synteza kolagenu zaczyna się od postaci prokolagenu. Ciało wytwarza prokolagen poprzez połączenie dwóch aminokwasów – glicyny i proliny. Do tego procesu niezbędna jest witamina C.

J. Zięba

Inne wpisy w tej kategorii

Czarnuszka siewna

2021-05-12

Czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) to roślina z rodziny jaskrowatych. Jako przyprawa znana była już w starożytności w Azji (Irak) i Afryce (Egipt). Występuje dziko w regio [...]

Czytaj dalej

Acerola

2021-05-07

Acerola

Acerola Owoce aceroli wyglądem przypominają czereśnie oraz wiśnie. Roślina ta należy do rodziny malpigiowatych. Występuje w Ameryce Północnej, głównie na obszarze Teksasu i Meksyku oraz w Ameryc [...]

Czytaj dalej

Rozkosze ziołowej kąpieli

2021-05-05

Rozkosze ziołowej kąpieli

Rozkosze ziołowej kąpieli Liliann Kristinn Elmborg Z różnych powodów żyjemy dziś w coraz większym stresie. Coraz bardziej zmęczeni, coraz bardziej spięci. Może warto znaleźć trochę czasu dl [...]

Czytaj dalej

My, dzieci z węgla. Czy można wyleczyć grypę węglem?

2021-04-27

My, dzieci z węgla. Czy można wyleczyć grypę węglem?

My, dzieci z węgla. Czy można wyleczyć grypę węglem? Świat, w którym przyszło nam żyć, otacza nas wieloma przedmiotami materialnymi (organicznymi lub nie) – nad istnieniem których na co dzień si [...]

Czytaj dalej