Morszczyn Fukoidan – owoce morza w kapsułce

Morszczyn Fukoidan – owoce morza w kapsułce


Dożyliśmy czasów, w których nie trzeba osobiście jechać na wybrzeża oceanów i mórz, aby odławiać glony i korzystać z ich prozdrowotnych walorów. Dzięki firmie RawForest i niezwykle wyjątkowych jej produktów możemy czerpać zdrowie pełną garścią, z bardzo szerokiej gamy naturalnych preparatów. Takim właśnie jest między innymi fabrykat o nazwie MORSZCZYN FUKOIDAN, w skład którego wchodzi morszczyn pęcherzykowaty oraz Spirulina platensis.


Przede wszystkim jod, ale nie tylko


Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus L.) to glon z klasy brunatnic występujący u wybrzeży oceanów czy Morza Białego. Tam jest odławiany, odsalany i suszony, a potem znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.


Morszczyn to bogate źródło: jodu, związków mineralnych (cynk, magnez, potas, miedź, sód czy mangan), witamin (A, C i z grupy B), polisacharydów oraz monosacharydów.


Ciekawostka!


Morszczyn pęcherzykowaty odkryto w 1811 roku i jako bogate źródło jodu stosowano w leczeniu obrzęku oraz wola tarczycy

    
Dla kogo morszczyn pęcherzykowaty?

Patrząc na skład tego glonu, wskazane jest jego stosowanie przede wszystkim przez osoby przejawiające niedobory jodu. Ten jakże ważny dla zdrowia pierwiastek pobudza i wspomaga wydzielanie hormonów tarczycy (tyroksyna, trójjodotyronina), stąd o jego poziom szczególnie powinny zadbać osoby cierpiące na nadczynność lub niedoczynność tego organu. Od stężenia wspomnianych hormonów zależy prawidłowy rozwój serca, nerek, mięśni, przysadki mózgowej oraz układu nerwowego (jod stosowany jest w terapii tych dolegliwości).


Z kolei obecność polisacharydów wspomaga perystaltykę jelit, dzięki czemu morszczyn działa leczniczo na wszelakie zaparcia i trudności z wypróżnianiem. Poprawia też przemianę materii, stąd zalecany jest osobom z nadwagą czy otyłością. Wykazuje też zdolność do przyspieszania gojenia się ran.


Źródła podają również, że morszczyn ma działanie przeciwutleniające opóźniające proces starzenia się organizmu. Zawarte w nim antyoksydanty zapobiegają rozkładowi elastyny i kolagenu, dzięki czemu skóra zachowuje młody wygląd oraz elastyczność.


Właściwości te powodują, że morszczyn wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym. Natomiast kwas alginowy szeroko stosuje się w przemyśle spożywczym jako emulgator i zagęszczacz do: dżemów, galaretek czy lodów.

Ważne!


Spirulina obniża poziom cholesterolu, ogranicza toksyczność metali ciężkich i leków w nerkach, wzmacnia system immunologiczny oraz zapobiega chorobom nowotworowym.
    
Spirulina platensis

To słodkowodna alga stanowiąca drugi składnik polecanego produktu MORSZCZYN FUKOIDAN. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysoką zawartością składników odżywczych, do których należą między innymi:


•    wysoko przyswajalne białko (70 proc.),
•    minerały (żelazo, magnez, wapń),
•    witaminy (dużo więcej niż w warzywach i owocach, chodzi przede wszystkim o witaminy z grupy B),
•    beta karoten,
•    przeciwutleniacze,
•    nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-6, kwas gamma-linolowy),
•    aminokwasy,
•    kwasy nukleinowe (organiczne związki chemiczne zbudowane z nukloetydów),
•    fitoskładniki (karotenoidy, chlorofil, flawonoidy, fitosterole, lignany, saponiny).

Alga ta była i nadal jest przedmiotem wielu badań klinicznych.


Dla kogo spirulina?

Dzięki wysokiej wartości odżywczej zaleca się jej stosowanie osobom będącym w trakcie terapii (szczególnie farmakologicznych) w różnych dolegliwościach. Nie jest to samoistny lek, ale: poprawia samopoczucie, wzmacnia ogólnie organizm, zaopatrując go w niezbędne składniki odżywcze.


Spirulina wespół z dobrze zbilansowaną dietą stymuluje układ immunologiczny oraz poprawia metabolizm, stąd zalecana jest osobom z nadwagą i otyłością. Wskazanie stanowi też ciąża będąca dla kobiet okresem, w którym jakże ważne jest dostarczanie wysokiej jakości pożywienia. Warto więc w tym szczególnym czasie włączyć do diety spirulinę, zapewniając sobie dostawę najlepszych substancji odżywczych.


Omawiana alga powinna być stosowana również przez osoby żyjące w permanentnym lub okresowym stresie, nadużywające alkohol i palące tytoń (odradzam!), przyjmujące leki syntetyczne oraz będące ciągle zmęczone, znużone, wykazujące brak energii i żywotności.

Dlaczego MORSZCZYN FUKOIDAN?


Chociażby dlatego, że oba wspomniane, naturalne składniki zawiera ten jakże unikatowy produkt firmy RawForest. Zaleca się jego stosowanie osobom ze wspomnianych powyżej grup, ale nie tylko. To również bardzo odżywczy preparat mogący stanowić uzupełnienie codziennej diety. Aby „nakarmić“ nasze komórki, nie trzeba jeść dużo, należy natomiast dostarczyć organizmowi szeroką gamę składników, witamin i minerałów, a to właśnie zapewnia Morszczyn Fukoidan.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to w zasadzie one nie występują, choć zbędna jest uważam suplementacja przez dzieci i młodzież. Profilaktycznie należy zażywać 1 kapsułkę dziennie, natomiast wymienione osoby z grup tzw. ryzyka winny stosować 2 kapsułki dziennie.

Pamiętajmy jednak, że suplementacja nie zastąpi dobrze zbilansowanej, zdrowej diety – do czego zawsze zachęcam i namawiam.
    

Opracował Sławomir Śmiełowski

Inne wpisy w tej kategorii

Twoje oszukane serce

2023-01-27

Twoje oszukane serce

Migotanie przedsionków jest coraz powszechniejszym problemem. Standardy żywieniowe spadły tak nisko, że w ciągu jednego pokolenia częstość występowania tej przypadłości (z uwzględnieniem wieku) z [...]

Czytaj dalej

Choroby późnego wieku

2023-01-27

Choroby późnego wieku

Wraz z zaawansowaniem wieku w naszych organizmach zachodzą określone i nieuniknione zmiany. Starzejąc się, ludzie chorują na powszechne, przewlekłe choroby, jak również we znaki daje się dotychcz [...]

Czytaj dalej

Chrzan pospolity – Armoracia lapathifolia Gilibert

2023-01-24

Chrzan pospolity – Armoracia lapathifolia Gilibert

Chrzan pospolity ma kilka polskich i łacińskich nazw synonimowych: warzęcha chrzan, warzucha chrzan, chrzan zwyczajny, Cochlearia armoracia Linne = Cochlearia rusticana Lamarck = Armoracia ru [...]

Czytaj dalej