Jarosław

Jarosław

Zadbaj o zdrowie i biegaj nawet zimą
Zadbaj o zdrowie i biegaj nawet zimą

Biegi na zewnątrz mogą być uprawiane o każdej porze roku. Nawet powinny być, gdyż w ten sposób zapewniamy sobie utrzymanie dobrej kondycji, zdrowe ciało i właściwy poziom odporności organizmu. Nawet z nastaniem zimy nie należy rezygnować z tej formy aktywności. Trzeba tylko zadbać o własne bezpieczeństwo oraz komfort i można trenować bez problemu. Na mróz i zaśnieżone ścieżki zawsze znajdzie się jakaś rada.

Korzyści z biegania zimą

Kiedy jest zimno, to chcemy więcej jeść, co skutkuje gromadzeniem się tkanki tłuszczowej i przybieraniem na wadze. Brak ruchu tylko potęguje ten stan. Systematyczny trening zapewni nam więc, przede wszystkim stałe spalanie tkanki tłuszczowej. Na wiosnę nie będziemy mieć ,,opony" na brzuchu i nadwagi. Zadbamy więc również o kształtną, sportową sylwetkę. Bez skrępowania będzie można latem wyjść na plażę bez koszulki.

Bieganie wpływa na poprawę krążenia. Poprawia się metabolizm, składniki odżywcze efektywniej zasilają tkanki oraz narządy i mózg pracuje wydajniej. Poprawia się samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ciągłe wystawianie organizmu na chłód wzmacnia układ immunologiczny, który łatwiej radzi sobie z obroną przed infekcjami wirusowymi. Nawet jeśli pojawi się stan zapalny, to często trwa bardzo krótko.


Poza tym zarówno ciało, jak i umysł, przyzwyczajają się do trudów. Czasami trzeba przedzierać się przez zaspy, przetrzymać opady śniegu prosto w twarz i zachować równowagę na niestabilnym terenie. W ten sposób wzmacniają się mięśnie i hartuje charakter. Codzienne problemy po takich doznaniach wydają się łatwiejsze do pokonania.  

W wyniku wysiłku fizycznego uwalniane są hormony, które poprawiają nastrój. Jest to szczególnie ważne zimą, ponieważ szybko zapadające ciemności dołująco wpływają na psychikę. Po prostu łatwiej jest nam przetrwać do wiosny ten zimny i ,,ciemny“ czas.

Bieganie przy niższej temperaturze daje też wiele korzyści dla wytrzymałości organizmu. Łatwiej jest utrzymać wyższe tempo oraz pokonać dłuższy dystans niż latem, gdy panują wysokie temperatury. Poprawiają się więc wydolność i jakość treningu. Odczuwamy też mniejsze zmęczenie, dlatego można biegać dłużej. Lepsze ,,osiągi“ wynikowe są również zasługą tego, że mniej się pocimy. Organizm jest bardziej nawodniony, a dzięki temu  osłabienie nie następuje zbyt szybko.

Jak uniknąć przeziębienia?

Istotną kwestią jest to, żeby się nie wychłodzić, ani też nie przegrzać. W obydwu przypadkach  skutkiem będzie brak komfortu i szybki powrót do domu, jak również może wystąpić  przeziębienie.

Gdy ubierzemy się zbyt grubo i w odzież nie przepuszczającą powietrza, to wytworzy się duża ilość ciepła. To natomiast spowoduje, że człowiek zaczyna się mocno pocić, gdyż organizm próbuje pozbyć się nadmiaru temperatury. Wtedy najczęściej zdejmujemy z siebie część ubrania. To jest niebezpieczna sytuacja, gdyż jeśli się zatrzymamy – np. odpoczywając po wysiłku albo na ćwiczenia czy też rozciąganie – to wtedy dość szybko nasze do tej pory rozgrzane ciało będzie się wychładzać. Tym łatwiej, gdyż skóra jest mocno wilgotna. Jak więc postępować? Najlepszą  i sprawdzoną metodą biegaczy jest po pierwsze zakładanie odzieży termoaktywnej i ,,oddychającej“. Ma ona możliwość szybkiego odprowadzenia wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu skóra jest mniej mokra. Po drugie, należy ubierać się na tzw. ,,cebulkę", czyli zakładać na siebie kilka warstw odzieży. Nie zapominać o kurtce chroniącej zarówno przed wiatrem, jak i opadami. Tu należy jednak uważać, bo te nie przepuszczające powietrza będą powodowały, że będziemy się mocno pocić i może dojść do opisanej wyżej sytuacji nadmiernego zawilgocenia.

Najwięcej ciepła wydostaje się z organizmu poprzez palce rąk i nóg, a także głowę. Dlatego kluczowe jest, żeby na bieganie zakładać rękawiczki, czasami nawet dwie pary przy dużym mrozie, skarpety o odpowiedniej grubości i czapkę. Buty powinny mieć siateczkę, przez którą będzie odparowywała wilgoć, zapewniając właściwą wentylację. Te z nieprzemakalnej membrany spowodują gromadzenie się dużej ilości potu, co może skutkować odparzeniami na skórze, a także wystąpieniem opuchlizny stóp.

O tym trzeba wiedzieć

  • Nawet zimą można wykonać szybki bieg. Istotne jest tylko, żeby na śliskiej nawierzchni nie stracić równowagi. Najlepiej jest biegać po chodnikach, które są odśnieżone i posypane piaskiem. Po śniegu należy biegać w butach o odpowiednim bieżniku, który zapewni właściwą stabilizację, natomiast po oblodzonej nawierzchni warto poruszać się w obuwiu z kolcami lub stosując specjalne nakładki, które je posiadają. Wtedy uchronimy się przed wywrotką.
  • Zimą często zdarza się biegać po zmroku, więc żeby być widocznym na drogach i chodnikach należy ubierać odzież wyposażoną w elementy odblaskowe. Dobrym pomysłem jest też zakładanie latarki czołowej, dzięki której dobrze oświetlimy teren przed nami i będziemy lepiej widzieć nierówności na nawierzchni.
  •  Przed wyjściem na powietrze warto rozgrzać się już w domu. Taka dawka ciepła pozwoli łatwiej znieść zetknięcie z minusową temperaturą na początku treningu.
  • Przy bardzo dużym mrozie (np. -15°C do -20°C) lepiej czasami będzie odpuścić bieganie, chyba że czujemy się na siłach. Najważniejsze, żeby taki trening nie był zbytnim obciążeniem dla organizmu.
Jarosław

Jarosław

Inne wpisy w tej kategorii

Otwórz oczy na sen – fundament zdrowia

2022-09-30

Otwórz oczy na sen – fundament zdrowia

Tak często się skupiamy na poszukiwaniu różnych sposobów na poprawę zdrowia, że aż nie mamy kiedy spać. Tymczasem sen jest podstawą zdrowia. Nie zmieni tego nawet fakt, że powszechnie docenia się [...]

Czytaj dalej

E produkty – nieszkodliwe dodatki do żywności

2022-09-29

E produkty – nieszkodliwe dodatki do żywności

Produkty, w których występują dodatki do żywności z literą E, budzą wiele kontrowersji. Wiele z nich jest szkodliwych dla zdrowia, mimo dopuszczenia ich do pożycia. Przyjmowane w nadmiarze mogą p [...]

Czytaj dalej

Kawa z reishi – dwa w jednym

2022-09-29

Kawa z reishi – dwa w jednym

Któż nie lubi małej czarnej kawki – nie ma chyba takiej osoby. Dla kawoszów mamy wspaniałą wiadomość. Doskonałą alternatywą jest kawa grzybowa z dodatkiem ekstraktu z grzybów reishi. Napój ten zn [...]

Czytaj dalej

Eliksir młodości, czyli mononukleotyd nikotynoamidowy (NMN)

2022-09-27

Eliksir młodości, czyli mononukleotyd nikotynoamidowy (NMN)

Oprócz wielu chorób, które dotykają ludzkość, sam upływ czasu powoduje, że organizm naturalnie się starzeje, a jego liczne organy pracują coraz słabiej. Czasu oczywiście nie zatrzymamy, ale dzięk [...]

Czytaj dalej

EKSTRA(kt) na dobre trawienie – Medi-Flowery

2022-09-27

EKSTRA(kt) na dobre trawienie – Medi-Flowery

Ekstrakt z zielonej łupiny orzecha włoskiego firmy Medi-Flowery to bogate źródło naturalnych związków bioaktywnych niezbędnych do utrzymania organizmu w dobrej kondycji.Dzięki zawartości flawonol [...]

Czytaj dalej

E-produkty – szkodliwe dodatki do żywności – barwniki (cz. III)

2022-09-26

E-produkty – szkodliwe dodatki do żywności – barwniki (cz. III)

Coraz więcej się mówi o tym, że dodatki do żywności mogą powodować wiele szkód w organizmie człowieka. Wpływają też negatywnie na rozwój dzieci zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. [...]

Czytaj dalej