Nagietek kwiat 250g

Nagietek lekarski to ozdobna jednoroczna roślina. Poza tym, że docenia się jej walory ozdobne, to dodatkowo wszechstronnie wykorzystuje się jej właściwości w ziołolecznictwie. Roślina ta wykorzystywana jest też w kuchni – dosypuje się ją do warzywnych oraz owocowych sałatek. Nagietek według literatury był stosowany przy wielu dolegliwościach i działa: osłaniająco na żołądek, niweluje stany zapalne, wspomaga pracę wątroby, poprawia stan skóry, wzmacniająco, łagodząco na kobiece dolegliwości, niwelująco na stres, poprawiając nastrój, przyspieszając gojenie się ran.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Cena brutto 25,00 zł

Wybierz wariant

  • Dostępność:
  • dużo

Wysyłka od: 5.00 zł

Nagietek kwiat 250g

Nagietek lekarski to ozdobna jednoroczna roślina. Poza tym, że docenia się jej walory ozdobne, to dodatkowo wszechstronnie wykorzystuje się jej właściwości w ziołolecznictwie. Roślina ta wykorzystywana jest też w kuchni – dosypuje się ją do warzywnych oraz owocowych sałatek. Jest też używana jako barwnik nadający tkaninom żółty kolor. Nagietek, dzięki niezwykle bogatemu składowi, wykorzystywany jest również podczas zabiegów kosmetycznych. Zawiera: saponiny i alkohole triterpenowe oraz ich estry, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny oraz olejek eteryczny. W płatkach kwiatu znajdują się również: związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witamina C oraz sole mineralne. Roślina kwitnie od czerwca do września.

Nagietek według literatury był stosowany przy wielu dolegliwościach i działa:

  • osłaniająco na żołądek,
  • niweluje stany zapalne,
  • wspomaga pracę wątroby,
  • poprawia stan skóry,
  • wzmacniająco,
  • łagodząco na kobiece dolegliwości,
  • niwelująco na stres, poprawiając nastrój,
  • przyspieszając gojenie się ran.

Przygotowanie:

Napar do użytku wewnętrznego – łyżkę kwiatów nagietka lub wysuszonego rozdrobnionego ziela z kwiatami nagietka zalać 11/2 szklanki wody wrzącej i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na 30 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance na godzinę przed posiłkiem. Płatki kwiatu stosuje się najczęściej w połączeniu z rumiankiem, krwawnikiem, arniką, dziurawcem, szałwią przy: owrzodzeniach żołądka i jelit, stanach zapalnych oraz kurczowych przewodu pokarmowego, bolesnym miesiączkowaniu, zaburzeniach w wydzielaniu żółci. Napar pobudza do działania gruczoły wydzielania dokrewnego. Napar do użytku zewnętrznego – 3 łyżki suszonych płatków nagietka zalewa się niepełną łyżką wody, gotuje 15 minut i odstawia do naciągnięcia. Ostudzoną miazgę kładzie się wprost na ranę pod ceratkę. Do przemywania, irygacji i płukanek w stanach zapalnych: jamy ustnej, gardła, pochwy a także do przemywania i okładów w owrzodzeniach żylakowatych kończyn dolnych, zapaleniach i wykwitach skórnych, oparzeniach oraz zapaleniu spojówek. Na trudno gojące się rany, wykwity skórne, stosuje się odwar z kwiatów nagietka w postaci okładów, kompresów, kataplazmy (przykładania). Działanie tego naparu można wzmocnić, dosypując przed zaparzeniem łyżkę rumianku i krwawnika.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Opinie (0)

Dodaj opinię

Oceniasz jako: