Kora magnolii – wielowiekowy lek z Dalekiego Wschodu

Kora magnolii – wielowiekowy lek z Dalekiego Wschodu



Magnolie to bardzo popularne drzewa i krzewy z rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Wyróżniają się przepięknymi kwiatami, stąd najczęściej uprawiane są jako rośliny ozdobne. W naturalnym stanie występują niezwykle rzadko, głównie w Azji Wschodniej, Ameryce Północnej i Południowej. Z tego też względu magnolia jest uprawiana, przede wszystkim w Chinach, ale nie w celach ozdobnych, a leczniczych. To właśnie w tradycyjnej medycynie wschodniej (Chiny, Korea, Japonia) roślina ta znalazła swoje medyczne zastosowanie.

Nazwa tego gatunku roślin „magnolia" nie jest przypadkowa. Otóż francuski zakonnik podróżnik i botanik Charles Plumier (1646–1704) nadał nazwę tej wyjątkowej roślinie ku pamięci innego francuskiego botanika, Pierre'a Magnola. Już w XVII wieku znane były niesamowite walory prozdrowotne magnolii, a w szczególności kory magnolii lekarskiej (Magnolia officinalis cortex) – jednej z jej wielu odmian. Dużo wcześniej, bo od około 2000 lat, roślina ta stosowana jest w naturalnej medycynie Dalekiego Wschodu,  ale dopiero w latach szerokiego rozwoju nauki stała się przedmiotem badań naukowców. Znajdujące się w korze magnolii związki budzą coraz większe zainteresowanie ekspertów. Należy przypuszczać, że to nie wszystko, że oprócz znanych już właściwości w najbliższym czasie poznamy kolejne niesamowite prozdrowotne walory tego specyfiku.


 Wyjątkowy skład chemiczny


Spośród ponad 200 gatunków magnolii zajmiemy się wspomnianą już odmianą lekarską, a dokładnie jej korą, która stanowi niezwykły surowiec leczniczy. Zawiera ona ponad 260 różnego rodzaju związków, w tym jakże cenne polifenole, stąd stanowi niezwykle skuteczny środek prewencji zdrowotnej. Bez wątpienia korę magnolii można by określić przydomkiem „przeciw'', wykazuje bowiem działania: przeciwzakrzepowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe, przeciwastmatyczne, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, przeciwutleniające, a także wątroboochronne.

Inne substancje bioaktywne zawarte w korze magnolii to między innymi alkaloidy (magnofloryna, magnokuraryna). Szczególną uwagę badaczy przyciągają jednak honokiol i magnolol, substancje 1000 razy silniejsze od witaminy E, która jest potężnym przeciwutleniaczem dbającym o naszą odporność oraz kondycję: skóry, włosów i paznokci.

Profilaktyka i leczenie

Kora magnolii lekarskiej to doskonały – jak już wspomniałem – środek prewencji zdrowotnej, ale też niesamowity lek. Ostatnimi czasy zachodnia medycyna akademicka (nazwijmy ją „konwencjonalna“) coraz częściej spogląda w kierunku wschodnich, wielowiekowych i naturalnych metod lecznictwa. Jako miłośników medycyny naturalnej może nas to jedynie cieszyć. Nie inaczej jest właśnie z korą magnolii.


Wspomniane wyżej substancje, jakimi są honokiol i magnolol, powodują obniżenie poziomu glukozy we krwi, poprzez między innymi jej wychwyt przez adipocyty. Regulując w organizmie gospodarkę węglowodanowo-tłuszczową, kora magnolii skutecznie wspomaga leczenie cukrzycy, stąd na jej bazie magnolii zalecane są diabetykom.


Składniki kory magnolii działają także rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego, stąd stanowią naturalny lek na wszelkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak: bóle, biegunki, skurcze czy wzdęcia.

Również astmatycy mogą szukać rozwiązania w ekstraktach z kory magnolii. Jej składniki hamują wszelkie reakcje alergiczne, działają rozkurczająco na oskrzela, łagodząc tym samym uczucie duszności.

Uwaga!
Kora magnolii działa uspokajająco, stąd jej zastosowanie w chorobach układu nerwowego (depresja, nerwica lękowa, demencja, choroba Alzheimera).
    


Stosowany jest w leczeniu nie tylko poważnych chorób układu nerwowego, ale również w bezsenności oraz zaburzeniach nastroju w okresie menstruacji oraz menopauzy u kobiet.


Udowodniono także naukowo, że regularne używanie ekstraktu z kory magnolii wspomaga profilaktykę antynowotworową i przeciwmiażdżycową. Mając świadomość, że choroby rakowe i sercowe stanowią główne przyczyny zgonów, warto poważnie rozważyć prewencyjne przyjmowanie suplementów na bazie kory magnolii.


Omawiany specyfik działa równie skutecznie na wszelkie infekcje, przeziębienia oraz bóle różnego pochodzenia. To również uniwersalny eliksir młodości. Ekstrakt kory magnolii przyjmowany ustnie (ale również jako składnik kosmetyków) znacznie opóźnia proces starzenia się skóry. Może być również stosowany w leczeniu: trądziku, wyprysków, plam i innych zmian skórnych.


Ekstrakt kory magnolii firmy RawForest


W szerokiej ofercie sklepu „Zdrowia bez Leków“ znajdziemy ekstrakt z kory magnolii lekarskiej firmy RawForest. Ten unikatowy suplement diety zawiera w 100 proc. naturalne składniki wraz z pullulanem, czyli substancją glazurującą. Zaleca się przyjęcie 1–2 kapsułek dziennie podczas posiłku.


Przeciwwskazaniem do stosowania suplementu jest ciąża, karmienie piersią oraz wiek do 12 lat. Ostrożność powinny również zachować osoby stosujące leki uspokajające z uwagi na podobne działanie specyfiku. Kora magnolii obniża też krzepliwość krwi, stąd nie powinno się jej używać kilka dni przed i po zabiegu chirurgicznym.



Opracował Sławomir Śmiełowski



Inne wpisy w tej kategorii

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

2024-07-18

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy, do czego prowadzi i jak go obniżyć? Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Miedź i jej rola w organizmie

2024-07-17

Miedź i jej rola w organizmie

Miedź uczestniczy w wielu kluczowych procesach życiowych, dlatego jej potrzebujemy w optymalnych dawkach, pamiętając, że zarówno jej nadmiar, jak i niedobór to dla nas sytuacje niekorzystne.

Czytaj dalej

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

2024-07-10

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

Dieta paleo, znana jest także jako dieta: paleolityczna, łowiecko-zbieracka lub z epoki kamiennej. To model żywieniowy wzorowany na diecie naszych przodków z epoki paleolitu. Sprawdź jak działa.

Czytaj dalej

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

2024-07-09

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

Wielkość, kształt, kontur i powierzchnia paznokci dają informację zarówno o przeważającym prakriti (konstytucja psychosomatyczna), jak i aktualnym stanie zdrowia organizmu. Sprawdź swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

2024-07-04

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

Spirulina i chlorella to zielononiebieskie algi, które najczęściej możemy kupić w postaci proszku lub kapsułek. Czy mają one silne właściwości prozdrowotne, czy raczej stoi za nimi dobry marketin [...]

Czytaj dalej