Według alfabetu:

ASHWAGANDHA (Withania somnifera)

ASHWAGANDHA (Withania somnifera)

ASHWAGANDHA (Withania somnifera)

Ashwagandha to popularne zioło ajurwedyjskie nazywane również czereśnią zimową używane od tysięcy lat. Jest uznawana za rasayana, co w sanskrycie oznacza „przedłużania życia”. Sama zas nazwa rośliny w sanskrycie oznacza „tę, co pachnie koniem” i nie ma to związku z zapachem, lecz symbolizuje siłę i moc jej oddziaływania. 

Rośnie dziko na obszarach śródziemnomorskich Afryki, Małej Azji i Indii – gdzie jest uprawiana na szeroką skalę. W Europie możemy spotkać ją jako ogrodowe zielniki. Ashwagandha jest rozgałęzionym krzewem o zimnozielonym zabarwieniu osiągającym 2 metry wysokości. Jej gałęzie pokryte są szarawym meszkiem, a liście mają ogonkowy kształt. Okrągłe czerwone owoce wielkości 3 cm otoczone są cienkim, papierowym kielichem kwiatowym. W ziołolecznictwie wykorzystywany jest głównie korzeń witanii (Withaniae radix). Smak korzenia jest słodko-gorzki i łatwo się do niego przyzwyczaić.


Ashwagandha jest w ajurwedzie uznawana za najsilniejsze zioło lecznicze, adaptogen, który pomaga przywrócić równowagę i dostosować się do stresujących sytuacji. W przeszłości szczególnie podawana była po chorobie lub w przypadku silnego stresu jako wzmacniający tonik. Korzeń witanii jest bogaty w witanolidy – głównie witasomninę i acetylosteryloglukozydy. Ponadto zawiera flawonoidy, aminokwasy, steroidowe laktony (m.in. witaferynę A), sitoindozydy, fitosterole, fenolokwasy i kumaryny. Oprócz tego ma dużo żelaza. Nierzadko nazywana jest indyjskim żeń-szeniem ze względu na jej właściwości odmładzające, tonizujące i kojące na stany zapalne. Jej unikalne fitoskładniki sprawiają, że oddziałuje na różne układy organizmu: nerwowy, odpornościowy, rozrodczy i hormonalny, pomaga również wytwarzaniu energii.


Wykorzystywana jest w pożywieniu jako herbaty, papki, nalewki i kapsułki z proszkiem oraz w kosmetyce jako oleje, maseczki, żele pod prysznic.


Inne nazwy: koński korzeń, jagoda nasienna, zimowa czereśnia, Indian ginseng (indyjski Żeń-szeń).

Karina Powieśnik

Masz pytania lub własne doświadczenia? Opisz je w komentarzu!

Dodaj komentarz