Co daje drzemka w ciągu dnia?
Co daje drzemka w ciągu dnia?

Co daje drzemka w ciągu dnia?

Mała ilość snu, tryb życia, stres, codzienne wyzwania i obowiązki, sprawiają, że pojawia się znużenie i uczucie zmęczenia. Brak energii nie pozwala na pełną koncentrację i podołanie różnym zadaniom, które należy wykonać. Dlatego wiele osób decyduje się na drzemkę w ciągu dnia. 

Nawet kilka minut takiego odpoczynku pozwala naładować ,,wewnętrzne akumulatory”, odnowić siły i odprężyć się psychiczne. Warto dodać więc drzemkę do swojego rozkładu dnia, dzięki czemu nastąpi powrót sił na wykonanie wcześniej zaplanowanych zadań.

Potrzeba snu

Organizm wysyła jasne sygnały, które mówią nam, że potrzebuje on odpoczynku. Przede wszystkim pojawia się znużenie i brak sił. Zmuszamy się wtedy do wykonywania różnych czynności w ramach swoich obowiązków i potrzeb. Jednak efekty często są mizerne. Następują zaburzenia koncentracji, błędy i zwolniona reakcja. Umysł nie funkcjonuje tak ,jak powinien. Pojawia się rozdrażnienie oraz kiepski humor. Negatywne usposobienie jeszcze bardziej wpływa na pogarszający się nastrój. Zwiększa się poziom kortyzolu odpowiedzialny za występowanie stresu. Jego objawami są napięcie, a także uczucie niepokoju. Do tego dochodzą jeszcze symptomy fizyczne. Częste dolegliwości to: ból głowy, wzmożona senność i efekt ziewania, a w przypadku bezruchu – opadanie powiek i bezwiedne zapadanie w sen. Sięganie po energetyki, kawę i inne tego typu produkty pomaga na krótko, ale zupełnie nie regeneruje zmęczonego ciała. Poza tym przy częstym ich stosowaniu organizm już się na nie uodparnia, w końcu uzależnia, co przynosi wiele negatywnych skutków odbijających się na zdrowiu.  

Zalety drzemki

Nawet kilkuminutowa drzemka pozwoli na szybką regenerację i całkowitą zmianę nastroju. Od razu wraca energia, a także chęć podołania obowiązkom oraz wykonania zakładanych zadań i czynności. Łatwiej można się skupić, nic nie rozprasza i łatwiej jest panować nad wolą, umysłem. Podnosi się też poziom intelektualny, wzmaga kreatywność i zdolność kojarzenia faktów. To co jeszcze kilkanaście minut wcześniej przed drzemką wydawało się zbyt trudne, teraz nie sprawia większych problemów. Powracają także: dobry humor, zapał i lepsze samopoczucie psychiczne. Stres mija, wraca spokój i opanowanie. Nie jesteśmy już rozdrażnieni i skorzy do kłótni oraz opryskliwości. Dobry humor pozwala radzić sobie z trudnościami i różnymi obowiązkami.

Organizm jest wypoczęty. Następuje produkcja hormonów odpowiedzialnych za uczucie zadowolenia, euforii, a nawet szczęścia. Wytwarzanie adrenaliny i noradrenaliny powoduje lepszą pracę serca i poprawę krążenia. Kilku- czy kilkunastominutowa drzemka dzięki dotlenieniu komórek mózgu potrafi go stymulować do efektywniejszej pracy. Stajemy się bardziej twórczy i sprawniejsi intelektualnie. Pojawiają się nowe pomysły i rozwiązania problemów. Mózg jest bardziej aktywny niż po wielogodzinnym śnie. Po całej nocy często czujemy się dość zmęczeni i potrzeba więcej czasu na rozbudzenie. Krótkie przespanie się uruchamia zupełnie inne procesy i daje szybsze efekty. 

Drzemka w pracy wpływa też na lepsze zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu. Badania z 2015 roku przeprowadzone w Szpitalu Ogólnym Asklepieion Voula w stolicy Grecji wykazały, że kilkuminutowy sen obniża o 5 proc. poziom nadciśnienia, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko zawału serca i innych schorzeń oraz zaburzeń układu krążenia.   

Ile należy drzemać?

Drzemka to po prostu krótki sen. Czas jego trwania to kilka minut do nawet pół godziny. Miejsce nie jest tak bardzo istotne. Można przespać się w pojazdach komunikacji miejskiej, dojeżdżając do pracy lub wracając z zakupów, czy czekając na wizytę u stomatologa. Należy tylko uważać, śpiąc w pozycji siedzącej, żeby bezwiednie nie spaść z krzesła albo fotela. Najlepiej jest się ułożyć wygodnie i zapewnić sobie komfort. Drzemka nie powinna trwać długo, ani nie powinna się odbywać późnym wieczorem, gdyż może zaburzyć rytm dnia i ciężko będzie później normalnie zasnąć w ciągu nocy. Dlatego dobrze, jeśli poprosimy, żeby ktoś nas obudził po wyznaczonym czasie lub nastawmy sobie budzik w telefonie. Warto też przykryć się, np. kocem, ponieważ podczas snu spadnie temperatura naszego ciała.  

To warto wiedzieć

Każdego roku w marcu obchodzony jest Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Niektóre firmy na taki odpoczynek pozwalają swoim pracownikom codziennie. W Chinach ten zwyczaj zagwarantowany jest przez konstytucję.   


Opracował Jarosław Cieśla 

Inne wpisy w tej kategorii

Domowe techniki relaksacyjne i ćwiczenia na stres

2022-09-23

Domowe techniki relaksacyjne i ćwiczenia na stres

Stres jest obecny w naszym życiu. Jeśli występuje długotrwale, to jego działanie może wpływać niekorzystne na nasze zdrowie psychiczne, a także fizyczne. Jest przyczyną wielu chorób oraz dolegliw [...]

Czytaj dalej

Pyłek kwiatu herbaty  – na dolegliwości i wzmocnienie

2022-09-20

Pyłek kwiatu herbaty – na dolegliwości i wzmocnienie

Pyłek kwiatowy to naturalny suplement diety o niezwykłej skuteczności. Stosowany regularnie pozwala usunąć liczne dolegliwości zdrowotne i ogólnie wzmocnić organizm. W sprzedaży dostępnych jest w [...]

Czytaj dalej

Wzmacnianie mięśni łydek

2022-09-19

Wzmacnianie mięśni łydek

W poruszaniu się bardzo ważną rolę odgrywają mięśnie łydek. Umiejscowione są w tylnej części nogi między udem a stopą. Dbanie o ich kondycję przyczyni się do lepszej skoczności, a także wytrzymyw [...]

Czytaj dalej

Prawidłowa postawa, czyli skuteczne ćwiczenia na proste plecy

2022-09-15

Prawidłowa postawa, czyli skuteczne ćwiczenia na proste plecy

Ból pleców dotyka coraz więcej osób. Częstym powodem jest przyjmowanie nieprawidłowej postawy, a także przeciążanie kręgosłupa podczas wykonywania nawet zwykłych, prozaicznych czynności. Skutkiem [...]

Czytaj dalej

Heparegene – pięcioskładnikowy klejnot o wielu właściwościach

2022-09-15

Heparegene – pięcioskładnikowy klejnot o wielu właściwościach

Liderująca na rynku suplementów firma RawForest słynie z w pełni naturalnych oraz wieloskładnikowych produktów. Zazwyczaj są to dwu-, trzy-, wyjątkowo czteroskładnikowe kompozycje, ale najnowszy [...]

Czytaj dalej