Korzyści wynikające ze stosowania węgla aktywnego z łupin kokosa
Korzyści wynikające ze stosowania węgla aktywnego z łupin kokosa

Węgiel aktywowany stosowany jest na całym świecie jako bezpieczne i skuteczne remedium pomocne w wyprowadzaniu niepożądanych substancji poza obręb organizmu. Łupiny orzecha kokosowego mogą być ciekawą alternatywą wobec tradycyjnego węgla aktywnego. Do wytworzenia takiego węgla wykorzystuje się łupiny kokosa, które i tak musiałyby zostać zutylizowane, a dzięki temu nic się nie marnuje, więc działanie takie jest korzystne dla planety. Węgiel aktywny z łupin kokosa spełnia taką samą funkcję, jak jego klasyczny odpowiednik, a dodatkowym plusem jest ekologiczne pochodzenie.

Jak powstaje węgiel aktywny z łupin kokosa

Aktywowany węgiel kokosowy wytwarzany jest w procesie spalania łupin orzecha kokosowego w bardzo wysokiej temperaturze. Aby go aktywować, skorupa orzecha kokosowego zostaje podgrzana do ponad 1000°C bez obecności tlenu. „Aktywowany” oznacza, że wykazuje silne właściwości adsorpcyjne, zachowując maksymalną porowatość. Węgiel aktywny z łupin kokosa ma w swojej powierzchni miliony maleńkich porów, dlatego używa się go m.in. do filtrowania wody i powietrza.

Zastosowanie węgla aktywnego z łupin kokosa

Aktywowany węgiel z łupin orzecha kokosowego  ma wiele zastosowań. Przyjmowany doustnie wiąże toksyny i pomaga je wydalić poza organizm. Jednym z bardziej popularnych i potwierdzonych klinicznie zastosowań aktywowanego węgla kokosowego jest naturalna pomoc przy nadmiernych wzdęciach. Stosuje się go także w przypadku ostrych zatruć oraz przy problemach żołądkowo-jelitowych.
Ajurweda korzysta z dobrodziejstw węgla aktywnego już od kilku tysięcy lat, pierwsze pisemne wzmianki o użyciu tego surowca datuje się na 1550 r. p.n.e. Ze względu na swoje właściwości odmładzające węgiel dodawany jest do kosmetyków, ponieważ substancja ta opóźnia procesy starzenia się komórek.


Węgiel aktywny może być również pomocny w naturalnym wspieraniu zdolności organizmu do wiązania i eliminowania nadmiaru kwasów żółciowych, jak również metali ciężkich, takich jak ołów czy rtęć.
Węgiel z łupin orzecha kokosowego sprzyja procesom detoksykacji, stanowi jeden ze składników terapii oczyszczających jelito grube. Węgiel pochłania toksyny z żołądka i jelit, zapobiega dalszemu rozprzestrzeniania się trucizn.
Węgiel aktywowany jest stosowany jako środek adsorbujący w leczeniu zatruć i przedawkowania po spożyciu doustnym.

Jak dawkować węgiel aktywny z łupin kokosa

Zalecaną dzienną porcję węgla (100 mg) należy rozpuścić w 1/3 szklanki wody. Podczas suplementacji węglem aktywowanym należy pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody.

Węglowe BHP

Węgiel aktywny charakteryzuje się wysoką porowatością. Dzięki tak rozległej sieci porów ma on właściwości adsorpcyjne, więc jest w stanie wiązać i neutralizować wiele substancji. Jest to silne antidotum, które adsorbuje wiele substancji, zarówno toksycznych, jak i tych, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Dlatego pomiędzy przyjęciem węgla aktywnego a witamin, leków czy suplementów powinno się zachować odstęp minimum jednej godziny w celu umożliwienia ich wchłonięcia.


Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Produkcja olejków eterycznych w Polsce – historia roślinami pachnąca

2022-05-27

Produkcja olejków eterycznych w Polsce – historia roślinami pachnąca

Koniec XIX wieku to ogromny rozwój wiedzy chemicznej również na terenie Polski pod zaborami. Dynamicznie rozwijał się sektor farmaceutyczny i lokalni farmaceuci wprowadzali kosmetyki własnej prod [...]

Czytaj dalej

Ćwiczenia na stawy biodrowe

2022-05-24

Ćwiczenia na stawy biodrowe

Dolegliwości w okolicach stawu biodrowego mogą komplikować normalne funkcjonowanie. Zwłaszcza jeśli dotyczą osób, które często muszą się poruszać, przemieszczać, a ruch jest ważnym elementem w wy [...]

Czytaj dalej

Mieszanka warzywna – dlaczego warto spożywać suszone warzywa?

2022-05-24

Mieszanka warzywna – dlaczego warto spożywać suszone warzywa?

Warzywa najlepiej jest spożywać świeże. Przyciągają swoim aromatem oraz wyglądem, co powoduje, że chce się po nie sięgać. Posiadają wiele cennych składników odżywczych, minerałów i witamin, które [...]

Czytaj dalej

Papryka czerwona słodka

2022-05-23

Papryka czerwona słodka

Papryka (Capsicum L.) jest rośliną należącą do rodziny psiankowatych i pochodzi z obszarów Ameryki Południowej oraz Środkowej. Obecnie jest rozpowszechniona i uprawiana na całym globie. Jeden z g [...]

Czytaj dalej

Rozmowa z dr Ewą Szmaj-Kupny o jej autorskiej linii kosmetyków

2022-05-20

Rozmowa z dr Ewą Szmaj-Kupny o jej autorskiej linii kosmetyków

Antyoksydanty obowiązkowo powinny się znaleźć w twoim menuAgata Majcher: Dzień dobry, Ewo, mam tu przed sobą świeżutką partię Twojej najnowszej linii kosmetyków na bazie organicznej truskawki o n [...]

Czytaj dalej