Mądry post, czyli skuteczna głodówka

Mądry post, czyli skuteczna głodówka

Mądry post, czyli skuteczna głodówka

Liliann Kristinn Elmborg

Dobrze przeprowadzona głodówka lecznicza odciąża system trawienny, detoksykuje, poprawia ogólną sprawność organizmu, pomaga w zwalczaniu nadwagi i otyłości.

Przygotowanie do właściwej głodówki trwa 6 dni. Jeśli kurację tę przeprowadza się po raz pierwszy, to sama głodówka (całkowity post) powinna trwać nie dłużej niż od 1 do 3 dni, zależnie od samopoczucia i kondycji organizmu. Przy kolejnych kuracjach można stopniowo przedłużać okres całkowitego postu, oczywiście w granicach rozsądku, bacznie przy tym obserwując reakcje organizmu. Zbyt długie głodzenie się jest szkodliwe. Przez cały okres diety i samego ścisłego postu należy bezwzględnie przestrzegać podanych niżej reguł.

Przygotowanie do głodówki – trwa 6 dni

Przez pierwsze 3 dni diety spożywa się tylko wymienione poniżej warzywa i pije świeżo wyciśnięte soki warzywne. Polecane warzywa: marchew, ziemniaki, czerwone buraki, korzeń pietruszki, pasternak, brokuły, kukurydza, kalarepa, topinambur (słonecznik bulwiasty), pory, jarmuż. Do warzyw można dodać: sól i masło lub oliwę z oliwek. Soki należy przyrządzać wyłącznie z marchwi, czerwonych buraków, korzenia pietruszki i brokułów w dowolnych proporcjach. Nie wolno spożywać żadnych owoców. Należy pamiętać o piciu dostatecznej ilości wody.

Przez następne 3 dni diety pije się wyłącznie soki z następujących warzyw i owoców: marchew, winogrona, pomidory, pomarańcze, jabłka, grejpfruty, mango i papaja. Soki muszą być świeżo wyciskane i nie wolno ich rozcieńczać. Dobrze, jeśli są urozmaicone. Poza tym wskazane jest picie wody kokosowej i wody.

Przez wszystkie 6 dni można dodatkowo przeprowadzać płukanie jelit (lewatywa) wyłącznie czystą wodą. Raz lub dwa razy dziennie: rano przed godz. 9 i/lub wieczorem po godz. 21.

Dzień 7 – głodówka – całkowity post (przy kolejnych zabiegach głodówka może trwać dłużej). Pić wyłącznie wodę. Nie płukać jelit. Głodówce może czasem towarzyszyć uczucie zmęczenia, przemijający ból głowy, a także zmiany nastroju.

Po okresie całkowitego postu 

należy przejść na 6-dniowy okres wychodzenia z głodówki. Przez pierwsze 3 dni diety pije się wyłącznie soki (nierozcieńczone wodą) z następujących warzyw i owoców: marchew, pomidory, winogrona, pomarańcze, i wodę. 

Przez następne 3 dni powraca się do tej samej diety warzywnej co przed głodówką, ale bez porów i jarmużu. Do warzyw można dodawać sól i masło lub oliwę z oliwek. Z napojów dopuszczalna jest woda oraz soki z marchwi, pomidorów, winogron i pomarańczy.

Przez wszystkie 6 dni można dodatkowo przeprowadzać płukanie jelit wyłącznie czystą wodą. Raz lub dwa razy dziennie: rano przed godz. 9 i/lub wieczorem po godz. 21. Po tym okresie należy powoli wprowadzać do diety inne produkty spożywcze. Dobrze jest na początku nie obciążać organizmu potrawami ciężkostrawnymi i tłustymi. 

Głodówki nie można powtarzać częściej niż co 3–4 miesiące.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek oznak osłabienia należy niezwłocznie przerwać post. Przebieg głodówki powinno się dostosować do potrzeb własnego organizmu. Szczególną uwagę na niepożądane reakcje powinny zwrócić osoby cierpiące na zaburzenia układu krążenia i skoki ciśnienia. Takim ludziom polecam przed rozpoczęciem głodówki zasięgnąć opinii lekarza.

W czasie trwania postu nie wolno przeprowadzać żadnych ziołowych kuracji oczyszczających.

Istotne jest, by trzymać się ściśle podanej diety i przestrzegać czasu płukania jelit z dokładnością co do pory dnia. Nie ma natomiast żadnego znaczenia, czy głodówkę rozpocznie się jesienią, czy wiosną, w pierwszej czy w ostatniej fazie Księżyca.

Inne wpisy w tej kategorii

Fasolka mung

2021-07-20

Fasolka mung

Fasolka mung Fasolka mung w Chinach oraz w wielu krajach Azji Południowej jest bardzo popularną rośliną strączkową. Jej spożywanie dostarcza organizmowi dużej ilości białka, dlatego polecana jes [...]

Czytaj dalej

Trening interwałowy na spalenie tkanki tłuszczowej

2021-07-20

Trening interwałowy na spalenie tkanki tłuszczowej

Trening interwałowy na spalenie tkanki tłuszczowej Zrzucenie wagi i spalanie tkanki tłuszczowej to częsty powód podejmowania aktywności fizycznej. Ważne jest jednak, żeby robić to przemyślanie i [...]

Czytaj dalej

Założenia diety ketogenicznej

2021-07-16

Założenia diety ketogenicznej

Założenia diety ketogenicznej Dieta ketogeniczna zyskuje coraz większe grono entuzjastów i sympatyków, jak również zatacza coraz szersze kręgi wśród fanów życia „w ketozie”. A to dlatego, że dla [...]

Czytaj dalej

Daktyle

2021-07-15

Daktyle

Daktyle Daktyle mają wiele właściwości zdrowotnych i odżywczych. Są uważane za najstarsze owoce Bliskiego Wschodu. Wykorzystywano je zarówno do spożywania na świeżo, jak też suszono, gotowano i [...]

Czytaj dalej