Olejek arganowy – drogocenny pod każdym względem

Olejek arganowy – drogocenny pod każdym względem

To jeden z najcenniejszych olejów świata – pozyskiwany z drzewa arganowego, które rośnie wyłącznie na południu Maroka. Proces produkcji oleju arganowego opiera się na ręcznej pracy. Jest dość skomplikowany oraz czasochłonny, dlatego też cena oleju jest wysoka. Jednak trzeba przyznać, że opłaca się go mieć!

Olej arganowy był ceniony przez rdzenną ludność Maroka już tysiące lat temu. Nazywany był „płynnym złotem” lub „migdałem Berberów”. A to wszystko dzięki drzewu arganowemu. Z jego bardzo twardego drewna produkowano meble i sprzęty gospodarstwa domowego. Łupiny orzechów, które są owocami drzewa, oraz drewno były (i są) wykorzystywane także jako wydajny opał. Wytłoczyny zaś będące odpadem produkcji oleju są paszą dla zwierząt hodowlanych.

Skupmy się jednak na płynnym złocie, czyli na oleju arganowym. Również i jego zastosowanie jest szerokie, ponieważ wykorzystuje się go w medycynie, kosmetyce oraz kuchni. Pod koniec XX wieku został on gruntownie przebadany przez prof. Zoubidę Charrou z Uniwersytetu Mohammeda V w Rabacie. Wtedy to potwierdziła się obiegowa opinia o dużych zaletach zdrowotnych oleju. Przyczyniły się one do renesansu zainteresowania tą wartościową substancją i powstaniem w Maroku licznych kobiecych spółdzielni pracowniczych. Kobiety wciąż odgrywają kluczową rolę w procesie pozyskiwania tej substancji, ponieważ nie sposób zmechanizować niektórych etapów technologicznych. Nawet dziś drzewo arganowe pomaga społeczeństwu marokańskiemu w walce o lepsze jutro.
Olejek arganowy – zastosowanieOlej arganowy zastosowanie to wiele aspektów w tym względzie. Wszystko zależy od tego, jak jest on tłoczony i do jakich celów przeznaczony. W związku z tym wyróżniamy 3 rodzaje oleju arganowego:

•    Olej arganowy do użytku spożywczego – tłoczy się go z prażonych nasion (na zimno).
•    Olejek arganowy upiększający – również jest on tłoczony z prażonych nasion na zimno. W takiej formie można go stosować bezpośrednio na włosy i ciało.
•    Kosmetyczny olejek arganowy – jest wykorzystywany jako dodatek do kosmetyków. Ekstrahuje się go z wykorzystaniem różnych rozpuszczalników.
Olejek arganowy – właściwości dla urodyOlejek arganowy to baza większości dobrych kosmetyków. Ceniony jest za to, że: nawilża, uelastycznia, nadaje jędrność oraz przyspiesza regenerację skóry. Łagodzi objawy trądziku oraz alergii skórnych. Zapobiega oparzeniom słonecznym oraz starzeniu się skóry wywołanym nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Dzięki temu jest on wykorzystywany jako składnik olejków do opalania. Olejek arganowy skutecznie odbudowuje również płaszcz hydrolipidowy skóry – to składnik wszelkich dobrych kremów odżywczych oraz nawilżających. Olejek ten to także cenny składnik: mydeł, szamponów oraz płynów po goleniu.

Olejek arganowy jest też szeroko stosowany przy masażach, ponieważ oprócz działania relaksacyjnego przynosi widoczną poprawę stanu skóry np. z bliznami (m.in. oparzeniowymi) oraz cellulitem. Poprawia także kondycję włosów i paznokci. Olejek arganowy jest też wskazany do pielęgnacji niemowląt.Olejek arganowy na rzęsyRzęsy jako oprawa oczu bez wątpienia nadają spojrzeniu uroku. Warto o nie zadbać, stosując olejek arganowy na rzęsy. W tym celu można wykorzystać zarówno olej arganowy spożywczy, jak i ten służący do zabiegów pielęgnacyjnych. Istotne jest to, by olejek arganowy na rzęsy był tłoczony na zimno.Olejek arganowy na rzęsy – zastosowanieMożemy olejek arganowy zaaplikować na kosmetyczny płatek i wykonać nim oczyszczanie (demakijaż) okolic oczu i w ten sposób odżywić nie tylko delikatną skórę wokół nich, ale i rzęsy. Jest jeszcze drugi sposób, w który można wykorzystać olejek arganowy na rzęsy. Potrzebna do tego będzie oczyszczona szczoteczka od tuszu do rzęs lub też oczyszczony eyeliner. W pierwszym przypadku po prostu przeczesujemy rzęsy szczoteczką z olejkiem arganowym, a w drugim – nakładamy olejek arganowy na linię wodną rzęs (zarówno górnej, jak i dolnej powieki) – to miejsce, z którego rzęsy wyrastają.Olejek arganowy na rzęsy – efekty


    
Olejek arganowy na rzęsy, dzięki jego bogatemu składowi, to następujące korzyści:

•    wzmocnienie rzęs na całej ich długości,
•    pogrubienie rzęs,
•    szybszy wzrost rzęs,
•    odżywienie i nawilżenie rzęs,
•    redukcja ich wypadania.

Warto więc stosować olejek arganowy na rzęsy. Efekty na pewno będą zadowalające, a spojrzenie… olśniewające.

Dobrze w temacie, na co jest dobry olejek arganowy w użyciu pielęgnacyjnym, wiedzieć, że znakomicie nadaje się on także do: olejowania włosów, demakijażu, nawilżania skóry, zmniejszania widoczności zmarszczek (a to dzięki wysokiej zawartości witaminy E), niwelowania zmian potrądzikowych i rozstępów. Na co jest dobry olejek arganowy jeszcze? Otóż poniżej jego zalety, jeśli chodzi o zastosowanie w kuchni i wpływ na zdrowie organizmu.


 

Olej arganowy – zastosowanie w kuchniOlej arganowy to tak zwana wyższa półka, jeśli chodzi o oleje. Doprawia się nim: sosy, marynaty, sałatki czy surówki. Jest również świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju mięs, nadając im oryginalnego, orientalnego posmaku.

Chroniąc olej arganowy przed wysoką temperaturą, zyskujemy pewność, że pozostaną w nim nienaruszone wszystkie jego cenne składniki. Olej arganowy zastosowanie, które się poleca, to używanie go na zimno. Olejem arganowym warto na przykład polewać pieczywo, tak jak się to zwykło robić w kuchni włoskiej z oliwą. Można też nim polewać również warzywa – także te grillowane. Zaleca się spożywać sam olej arganowy – 1 łyżeczka 3 razy dziennie przed posiłkami. Warto pamiętać o tym, że aby olejek arganowy właściwości zdrowotne zachował na długo, należy trzymać go w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Należy też po otwarciu spożyć go w miarę szybko.Olejek arganowy – właściwości zdrowotneOlej arganowy składa się w 4/5 z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Większość to jednonienasycony kwas oleinowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe: oddziałują na nasz organizm przeciwzapalnie, zapobiegają wrzodom układu trawiennego oraz powstawaniu złogów w pęcherzyku żółciowym. NNKT stanowią także bardzo ważny czynnik zapobiegający miażdżycy, gdyż obniżają we krwi poziom złej frakcji cholesterolu LDL, podnosząc jednocześnie poziom dobrej frakcji HDL. Normalizują i usprawniają pracę wątroby, dróg żółciowych i nerek. Zapobiegają dysfunkcji układu nerwowego. Co bardzo istotne, podnoszą wydajność mózgu.

Dzięki powyższym zdolnościom produkty bogate w NNKT wskazane są dla osób cierpiącym na przewlekłe schorzenia, takie jak: choroba wieńcowa, schorzenia reumatoidalne, nadciśnienie, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby Parkinsona i Alzheimera.

Inna grupa substancji leczniczych, w które obfituje opisywany olej arganowy to antyoksydanty:


•    witaminy,
•    związki fenolowe,
•    karotenoidy,
•    polifenole,
•    sterole i inne.

Właśnie dzięki nim olejek arganowy właściwości zdrowotne to: regeneracja, ochrona oraz detoksykacja organizmu. Także tym substancjom zawdzięczamy  niezwykłe właściwości pielęgnacyjne olejku arganowego sprawdzające się w przypadkach każdego rodzaju skóry. Chronią one nasz organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego, zabezpieczając nasze komórki przed rakowaceniem. Wspomagają i wzmacniają również działanie NNKT zapobiegając chorobom układu sercowo-naczyniowego.


Oprócz tych wszystkich zalet olej arganowy ma niestety też wadę. Jest nim jego... cena, wysoka ze względu na czasochłonny proces jego produkcji. Warto jednak postawić na produkty oryginalne i zaopatrywać się w niego u sprawdzonych sprzedawców. Długa lista korzyści ze stosowania oleju arganowego jest tego warta.

Opracowanie Tomasz Kapuściński

Inne wpisy w tej kategorii

Łuszczyca – co o niej warto wiedzieć

2024-04-17

Łuszczyca – co o niej warto wiedzieć

Łuszczyca to przewlekła, nawracająca, niezakaźna choroba skóry, przybierająca różne formy i stopnie nasilenia. Szacuje się, że na świecie łuszczyca dotyka około 2–3 proc. populacji.

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj dalej