Proszę, oto eliksir młodości!

Proszę, oto eliksir młodości!

Drodzy Czytelnicy, chciałbym w poniższym artykule opisać Wam substancję, którą wielu badaczy nazywa eliksirem młodości. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas ma w organizmie pewne jej ilości. Ta gorsza to fakt, że z wiekiem jest jej coraz mniej oraz to, iż upośledza się również wchłanianie tej substancji. Bardzo istotny jest również fakt jakości jedzenia przez nas spożywanego, ponieważ w produktach wysoko przetworzonych karnozyna występuje w śladowych ilościach lub nie ma jej tam wcale.

Karnozyna to niezwykła substancja występująca naturalnie w mózgu, nerkach i mięśniach szkieletowych ssaków, ptaków i ryb. Wraz z wiekiem jej poziom w organizmie zmniejsza się, co wiąże się z przyspieszeniem procesów starzenia oraz degeneracji narządów wewnętrznych. Logicznym zatem wydaje się, że podniesienie i utrzymywanie jej optymalnego poziomu w organizmie wpływa na opóźnienie procesów starzenia organizmu.

Karnozyna jest nazywana eliksirem młodości nie bez powodu. W 1994 roku G. McFarland i R. Holliday badali wpływ karnozyny na ludzkie fibroblasty, czyli najliczniejsze komórki naszej tkanki łącznej. Stwierdzili oni znaczne wydłużenie życia komórek spowodowane hamowaniem przez karnozynę mechanizmu skracania telomerowych odcinków DNA. Zatem, mówiąc językiem potocznym: karnozyna, przedłużając życie poszczególnych komórek, jest w stanie zmniejszyć zużycie materiałów, z których jesteśmy zbudowani.

Co więcej, ci sami naukowcy odkryli, że karnozyna hamuje wzrost komórek nowotworowych, nie zaburzając przy tym rozwoju normalnych, zdrowych komórek naszego ciała. Obniża również stężenie dialdehydu malonowego (MDA) mającego działanie kancerogenne i mutagenne. To cenna wiadomość zarówno dla osób obciążonych genetycznie skłonnością do raka, jak i tych, którzy już zapadli na tę straszną chorobę.

Cenne jest też jej działanie ochronne na wątrobę. Karnozyna może zatrzymać przewlekłe uszkodzenie tego organu – również to spowodowane alkoholem. Zatrzymanie zaś procesów zapalnych w obrębie wątroby pozwala na intensyfikację działań autoregeneracyjnych tego ważnego narządu. Zmniejsza także stopień dysfunkcji nerek oraz hamuje procesy je degenerujące.

Już te wymienione właściwości karnozyny czynią z niej nieocenione narzędzie do walki z procesami zapalnymi i degeneracyjnymi, które przyspieszają starzenie się naszego ciała. I to praktycznie bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Zalecam karnozynę każdemu z moich pacjentów. Bez wątpienia korzyści z jej stosowania odniesiesz również i Ty, Szanowny Czytelniku. Jednak to nie koniec zastosowań karnozyny.

Karnozyna wykazuje bowiem silne działanie antyoksydacyjne, ponieważ bierze udział w wygaszaniu tlenu singletowego. Działa synergistycznie z α-tokoferolem, czyli z witaminą E. Podawanie karnozyny z α-tokoferolem zmniejsza stres oksydacyjny i chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi, dlatego zaleca się ją pacjentom z wszelkimi dolegliwościami ze strony układu wieńcowego, również tym po przebytych zawałach i udarach. Poprawia siłę i częstotliwość skurczów mięśnia sercowego, zmniejsza napięcie naczyniowe poprzez regulowanie gospodarki wapniowej, ponieważ jony wapnia odgrywają kluczową rolę w pobudzaniu i regulacji skurczu komórek mięśnia sercowego. Dzięki temu karnozyna działa protekcyjnie na serce, chroniąc je przed uszkodzeniem w wyniku niedokrwienia oraz dzięki reperfuzji, czyli przywróceniu przepływu krwi w niedokrwionym narządzie. Stwierdzono ponadto, że jej doustne przyjmowanie przez okres trzech miesięcy poprawia stan skóry oraz spłyca zmarszczki.

Karnozyna może stanowić także ważny element profilaktyki przeciwko chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera. W badaniach klinicznych, w których pacjentom z chorobą Parkinsona podawano L-dopę z karnozyną, stwierdzono zmniejszenie sztywności rąk i nóg oraz drżenia rąk. Jej działanie lecznicze w przypadku choroby Alzheimera jest związane ze zdolnościami kreatyny do chelatowania jonów metali (żelaza, cynku, kobaltu i miedzi) potęgujących neurotoksyczność beta-amyloidu stanowiącego czynnik wpływający na degenerację neuronów.

Neuroprotekcyjne działanie karnozyny sprawdza się także w leczeniu dzieci dotkniętych autyzmem. W tym przypadku mechanizm jej działania nie został do końca poznany, jednak przeprowadzone badania kliniczne wykazały statystycznie istotną różnicę w skali autyzmu oraz w testach słownictwa z zastosowaniem jednego wyrazu.

Aby odnieść maksymalne korzyści z karnozyny, najlepiej przyjmować ją wraz z koenzymem Q10, który zwielokrotnia jej przyswajanie przy podawaniu doustnym, a który już sam w sobie jest istotną prozdrowotną substancją, której należy poświęcić osobny artykuł.

Karnozyna, naturalnie występująca tylko w tkance zwierzęcej, powinna być regularnie suplementowana przez wegetarian i wegan, których dieta nie dostarcza tej niezwykle cennej substancji. W swojej praktyce spotkałem się z wieloma przypadkami osób stroniących od pokarmu mięsnego, które cierpiały na dolegliwości sercowe, a u których dzięki suplementacji karnozyną dolegliwości te zostały w istotny sposób złagodzone.

 dr Hubert Czerniak

Inne wpisy w tej kategorii

Suszone pomidory

2021-09-24

Suszone pomidory

Suszone owoce i warzywa cieszą się dużą popularnością. Można je dłużej przechowywać, niż świeże, jednak co ważniejsze posiadają zwiększoną ilość składników odżywczych, dzięki czemu mają silniejsz [...]

Czytaj dalej

Sposoby na reumatyzm

2021-09-21

Sposoby na reumatyzm

Często można usłyszeć, że komuś ,,strzyka w stawach”. Bóle w tych częściach ciała najczęściej związane są ze schorzeniami reumatoidalnymi, co popularnie określa się po prostu reumatyzmem. Dolegli [...]

Czytaj dalej

Naturalne produkty obniżające poziom cholestrolu

2021-09-21

Naturalne produkty obniżające poziom cholestrolu

Na temat cholesterolu i jego wpływie na nasze zdrowie można dziś znaleźć wiele – jakże sprzecznych ze sobą – opinii. Nie jestem naukowcem, więc nie zamierzam wdawać się w dywagacje na ten temat. [...]

Czytaj dalej

Ananas

2021-09-20

Ananas

Ananas to owoc tropikalny, który jest ceniony nie tylko ze względu na swoje walory smakowe. Roślina ta jest także wykorzystywana w lecznictwie. Substancje w niej zawarte wykazują się działaniem p [...]

Czytaj dalej

Czarny czosnek – słodsza alternatywa

2021-09-16

Czarny czosnek – słodsza alternatywa

Czosnek czarny to nic innego jak biały czosnek, który dobrze znamy. Uzyskuje się go ze świeżego czosnku (Allium sativum L.), który poddawany był przez dłuższy czas „fermentacji” w kontrolowanej w [...]

Czytaj dalej

Powrót do zdrowia po COVID-19

2021-09-16

Powrót do zdrowia po COVID-19

Od ponad roku świat zmaga się z wirusem SARS-CoV-2, który zainfekował już miliony ludzi na naszej planecie. Obojętnie, czy wierzymy w podawane dane statystyczne, czy też nie, czy popieramy często [...]

Czytaj dalej