Ścięgno piętowe (Achillesa)

Ścięgno piętowe (Achillesa)

Ścięgno piętowe (zwane ścięgnem Achillesa) to największe i najsilniejsze ścięgno u człowieka. Łączy ono mięsień brzuchaty i płaszczkowaty łydki z guzem piętowym. Ścięgno to pracuje w każdej fazie chodu, biegu czy odbicia. Poddawane jest więc bardzo dużym i permanentnym obciążeniom osiągającym nawet dziesięciokrotność masy człowieka.

Z uwagi na ciągłą pracę oraz duże przeciążenia ścięgno to narażone jest na różnego rodzaju dolegliwości. W wyniku olbrzymich obciążeń przekraczających wytrzymałość (zazwyczaj u sportowców) może dojść do całkowitego zerwania ścięgna lub jego naderwania. Jest to bardzo bolesna kontuzja skutkująca koniecznością przeprowadzenia operacji chirurgicznej i wielomiesięcznej rehabilitacji. Częściej jednak wskutek mikrourazów wynikających z permanentnego przeciążania dochodzi do zapalenia. Najczęściej zapaleniu ulega część ścięgnista ścięgna, jego przyczep do kości piętowej lub pochewka, która je otacza. Niestety zapalenia są również bolesne i wymagają długotrwałego leczenia.

W przypadku zapaleń stosuje się przede wszystkim leczenie nieoperacyjne. Należy wówczas przerwać treningi oraz oszczędzać bolącą kończynę. Stosuje się zimne kompresy, środki przeciwzapalne oraz zabiegi fizjoterapeutyczne.

Zdarzają się też zapalenia przyczepu Achillesa do kości piętowej, dotyczące przede wszystkim osób starszych z nadwagą. Leczenie jest podobne jak w przypadku pozostałych zapaleń.  

Opracował Sławomir Śmiełowski