Marta

Marta

Uzdrowieńcze maści i mazidła św. Hildegardy

Uzdrowieńcze maści i mazidła św. Hildegardy

Hildegarda ziola przepisy

Święta Hildegarda – benedyktynka, zielarka, kaznodziejka, uzdrowicielka, kompozytorka – podchodziła do zdrowia człowieka holistycznie już ponad 900 lat temu.

Zapewne kojarzą Państwo sześć złotych praw życia w harmonii i zdrowiu św. Hildegardy:

  1. Właściwie jeść i pić.
  2. Czerpać energię z czterech żywiołów świata: ogień, woda, powietrze, ziemia.
  3. Utrzymywać równowagę między ruchem a spokojem (praca–odpoczynek).
  4. Odnaleźć naturalny rytm snu i czuwania.
  5. Praktykować sztukę wydalania szkodliwych substancji (oczyszczanie, post, upusty, bańki, kąpiele).
  6. Podtrzymywać uzdrawiające siły duchowe (wady zastąpić cnotami).

Święta Hildegarda oprócz uzdrowieńczej diety, napojów ziołowych, litoterapii polecała również stosowanie różnego rodzaju maści, mazideł i olejków w różnych jednostkach chorobowych.

Rośliny na maści i mazidła

Wiele cudnych ziół stosuje się w medycynie św. Hildegardy nie tylko jako napary czy bezpośredni dodatek do jedzenia, ale również jako składniki kremów, olejów i mazideł. Z ogromną przyjemnością przedstawię te mazidła Hildegardowe, z którymi na co dzień pracuję wraz moimi podopiecznymi z bardzo dobrym skutkiem zdrowotnym.

BYLICA BOŻE DRZEWKO (Artemisia abrotanum)

Mazidła z bylicą stosowane są w artretyzmie, reumatyzmie, zapaleniu stawów, atakach dny, przykurczach, zapaleniach ścięgien i mięśni. Szczególnie polecane są:

Maść: łój, oliwa z oliwek, ekstrakt z bylicy bożego drzewka, olejek z lawendy wąskolistnej.

Olejek: sok z bylicy bożego drzewka, oliwa z oliwek.

Jeśli dokucza komuś dna, to niech naniesie tę maść na bolącą część ciała (staw) i zrobi opatrunek; niech to powtarza często – wtedy dna ustąpi. – św. Hildegarda z Bingen

JODŁA (Abies alba Mill.)

Maść choinkową zaleca się stosować przy bólach głowy, bólach serca i zapaleniu zatok poprzez nacieranie nią okolic serca i splotu słonecznego oraz skroni i czoła. Na uwagę zasługuje:

Maść: wiosenne igły, kora i drewno jodły, liście szałwii, majowe masło, woda.

Jeśli ktoś odczuwa w głowie takie dolegliwości, że łamie go artretyzm, jest szalony i obłąkany, wówczas natrzyj tą maścią najpierw okolice serca… Potem natrzyj tą maścią głowę – „Physica”

FIOŁEK (Viola odorata)

Mazidła z fiołkiem zalecane są przy stanach zapalnych skóry, atopowym zapaleniu skóry, przy bliznach, opryszczkach, cystach, torbielach jajników i tarczycy, gruczolakowłókniakach, przy bólach głowy. Stosowane są również jako mazidła przeciwzmarszczkowe, przy osłabieniu wzroku, dolegliwościach nerek. Części ciała objęte zmianami zapalnymi należy smarować 2 razy dziennie. Warto wypróbować:

Krem: łój kozi, oliwa z oliwek, sok z fiołka, olejek różany (na rynku są dwa rodzaje kremów: standard i intensywny, który zawiera więcej soku z fiołków, przez co jego działanie jest silniejsze).

Olejek: oliwa z oliwek, sok z fiołka (liści i kwiatów), olejek z pelargonii, wyciąg z kwiatów róży.

Jeśli kogoś boli głowa, niech wciera tę maść w czoło – wówczas poczuje ulgę. Jeśli człowieka toczy rak albo inny wrzód, niech się posmaruje maścią – wówczas rak (najmniejsze robaczki) obumrze, jak tylko tego spróbuje.

BYLICA PIOŁUN (Artemisia absinthium)

Mazidła piołunowe zaleca się stosować przy boleściach stawów dłoni, kolan, kręgosłupa, stawów biodrowych, bólach pleców, bólach w piersiach, zapaleniu oskrzeli, kaszlu, boleściach w boku. Polecam Państwu:

Krem: łój jelenia, szpik kostny jelenia, sok z piołunu, tłuszcz wołowy.

Olejek: oliwa z oliwek, świeży sok piołunowy.

Jeśli ktoś ma bóle w piersiach i zaczyn kaszleć, posmaruj mu piersi mieszanką. Jeśli ma bóle w boku, natrzyj mieszanką bok – wówczas uzdrowi go ona zewnętrznie i wewnętrznie. – „Zioła z Apteki św. Hildegardy”

RÓŻA (Rosa damascena)

Mazidła z różą stosuj się przy skurczach i napięciach mięśni, nerwobólach, reumatyzmie, podczas sytuacji stresogennych, w niepohamowanym gniewie i złości. Olejek ze spirytusem zaleca się stosować przy zaburzeniach gojenia się ran. Dostępne preparaty to:

Olejek: oliwa z oliwy, olejek z róży.

Olejek ze spirytusem: alkohol, oliwa z oliwek, olejek różany.

Oliwa z owoców drzewa oliwnego nadaje się do wielu lekarstw. Jeśli ktoś cierpi na dnę, to niech włoży do tej oliwy różę i smaruje się nią tam, gdzie mu dokucza dna, a poczuje się lepiej. A jeśli ktoś ma skurcze, to niech się również smaruje tam, gdzie go boli. Maści i wszystkie lekarstwa są lepsze, jeśli dodano do nich róży. – św. Hildegarda z Bingen

RUTA (Ruta graveolens)

Mazidła z rutą zalecane są przy dolegliwościach nerek, bólach nerek, bólach lędźwi, torbielowatości nerek; wspomagająco w nadciśnieniu. Smarować plecy w okolicach nerek. Tu wyjątkowo dobrze sprawdzi się:

Krem: Tłuszcz niedźwiedzi (receptury obecne mają w składzie inne tłuszcze ze względu na trudno dostępny tłuszcz niedźwiedzi), ruta, olejek różany, piołun.

Gdy człowiek wciąż odczuwa bóle w nerkach i bokach, często ma to swoje źródło w osłabieniu żołądka. Zatem niech weźmie on jedną część ruty i piołunu, doda do nich trochę więcej tłuszczu niedźwiedziego i wszystko wymiesza. Następnie powinien usiąść obok ognia i mocno natrzeć tym specyfikiem nerki i boki, w miejscu, gdzie czuje ból. – „Causae et Curae”

LAWENDA (Lavendula oficinalis i spica)

Mazidła z lawendą stosuje się podczas zakażeń pasożytniczych, podczas boleści ciała, sytuacji napięcia i stresu, podczas problemów ze wzrokiem. Szczególnie polecany:

Olejek: oliwa z oliwek, olejek lawendowy.

Jej aromat rozjaśnia wzrok, bowiem ma w sobie pewną siłę najsilniejszych aromatów, a także korzyść płynącą z najbardziej gorzkich zapachów – dlatego ujarzmia bardzo dużo złych rzeczy, co przeraża złe duchy. – „Physica”

Mazidło uniwersalne

I na koniec taka ciekawostka o uniwersalnym środku dla osób, które same wykonują różne mazidła:

TOPOLA OSIKA

Weź w maju korę tego drzewa i jego zewnętrzne drewno aż do serca, potnij je na małe kawałki, ubij w moździerzu i wyciśnij sok. Następnie dodaj do innych maści, które przyrządzisz, a te tym silniej będą przeciwdziałać wszystkim chorobom, jakie nękają człowieka – w trzewiach, głowie, plecach, żołądku, i pozostałych członkach – i tym bardziej będą trzymać w ryzach złe soki. – „Physica”

Serdecznie zapraszam Państwa do zgłębiania tej jakże ciekawej wiedzy Hildegardowej.

Na zdrówko!


Marta Dul

Inne wpisy w tej kategorii

Ziołowy Alfabet

2021-03-02

Ziołowy Alfabet

ZIOŁOWY ALFABET mgr inż. KATARZYNA KAMIŃSKA Zioła, ziółka, ziółeczka – nasi mali przyjaciele na dobre i na złe. Chcąc przybliżyć ich obraz, a także zastosowanie, zapraszam do pogłębienia wi [...]

Czytaj dalej

Zrób sobie sam olejki eteryczne

2021-03-01

Zrób sobie sam olejki eteryczne

Zrób sobie sam olejki eteryczne Roślina produkuje olejki eteryczne dla własnych potrzeb. Są we wszystkich częściach roślin, w: owocach, liściach i organach podziemnych, a nawet w pniu drzew (np. [...]

Czytaj dalej

Fitoterapia a zielarstwo na przykładzie gatunków przetacznika (Veronica sp.)

2021-02-22

Fitoterapia a zielarstwo na przykładzie gatunków przetacznika (Veronica sp.)

Fitoterapia a zielarstwo na przykładzie gatunków przetacznika (Veronica sp.) Zielarstwo zajmuje się pozyskiwaniem i przetwarzaniem surowca roślinnego, natomiast fitoterapia – używaniem surowców [...]

Czytaj dalej

Czas na syropy – syrop z kwiatów mniszka lekarskiego (Taraxacum vulgare)

2021-02-19

Czas na syropy – syrop z kwiatów mniszka lekarskiego (Taraxacum vulgare)

Czas na syropy – syrop z kwiatów mniszka lekarskiego (Taraxacum vulgare) Po pierwsze: jak przygotować syrop z kwiatów mniszka? W moim odczuciu jeden z lepszych przepisów na syrop z kwiatów mnisz [...]

Czytaj dalej

Niesamowite właściwości pyłku sosny cz.2

2021-01-26

Niesamowite właściwości pyłku sosny cz.2

We wnętrzu ziaren pyłku sosny znajduje się delikatny materiał genetyczny, który jest chroniony przez twardą zewnętrzną powłokę. Dzięki temu ziarenka pyłku mogą bezpiecznie, nienaruszone, rozprzes [...]

Czytaj dalej

Ukryty układ samoleczenia

2021-01-13

Ukryty układ samoleczenia

Organizm człowieka nie jest wciąż do końca poznany. Nawet obecnie – w XXI wieku – wciąż odkrywamy dotychczas nieznane lub celowo umieszczone w lamusie mechanizmy sterujące przemianami biochemicz [...]

Czytaj dalej