Andrographis paniculata – brodziuszka wiechowata

Andrographis paniculata  – brodziuszka wiechowata

To jednoroczna roślina o gorzkim smaku występująca w dużej części Azji.  Zawiera andrografolidy z grupy diterpenów, które nadają roślinie charakterystyczny gorzki smak i stanowią jej najcenniejszy składnik. Inne substancje aktywne to flawonoidy (między innymi metoksyflawony, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne, oraz sterole roślinne.

Właściwości lecznicze ziela spowodowały, że od wielu wieków używane jest ono w indyjskiej ajurwedzie, a także w naturalnej medycynie innych krajów Azji. Często stosowane w połączeniu z innymi ziołami w medycynie tradycyjnej w leczeniu chorób zakaźnych i związanych z nimi gorączek. Używa się go w medycynie ludowej do leczenia ukąszeń węży. Wykazuje silne działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Brodziuszkę wykorzystuje się też w innych zakażeniach pasożytniczych, bakteryjnych, wirusowych wywołanych przez pierwotniaki oraz grzyby. Ma pomagać między innymi w: czerwonce, leiszmaniozie, malarii, chorobach układu płciowego, zakażeniach wirusem HIV i w AIDS.

Najczęściej ziele to polecane jest na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Badania wykazały, że jego przeciwzapalne działanie pomaga w leczeniu chorób jak grypa i przeziębienie, zapalenie oskrzeli, choroby zatok, zapalenie migdałków. Istnieją dowody na to, że pacjenci z grypą, którzy przyjmują określony wyciąg z Andrographis w połączeniu z żeń-szeniem syberyjskim czują się lepiej i szybciej wracają do zdrowia.

Infekcje dróg oddechowych

Pozytywne działanie brodziuszki wiechowatej na układ oddechowy spowodowało, że zaczęła być ona często używana w krajach azjatyckich na COVID-19. Rząd Tajlandii dopuścił ją do stosowania w celu redukowania symptomów choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Standaryzowany wyciąg z A. paniculata został sprawdzony w badaniach klinicznych pod kątem  wirusowych infekcji dróg oddechowych związanych z przeziębieniem i grypą. Nastąpiło wyraźne zmniejszenie nasilenia objawów, skrócenie czasu infekcji i powrotu do zdrowia.

Borelioza

Andrographis od dawna stosuje się do leczenia boreliozy – choroby wywołanej przez krętki przenoszone przez kleszcze. Ziele stosowane jest w protokole Buhnera, który uznaje je za najsilniejsze remedium. Sprawdza się także w leczeniu koinfekcji boreliozy.

Badania przedkliniczne sugerują właściwości przeciwdrobnoustrojowe , przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Inne wstępne dane sugerują, że ekstrakty z brodziuszki mogą zmniejszać czynniki reumatoidalne i objawy zapalenia stawów.

Zaburzenia trawienne

Po zioło to warto sięgnąć również w przypadku zaburzeń trawienia, takich jak: niestrawność, zaparcia, biegunki, bóle brzucha. Dodatkowo wspomaga apetyt.


Wrzodziejące zapalenie jelita grubego


Badania naukowe sugerują, że codzienne przyjmowanie ekstraktu przez 8 tygodni zmniejsza objawy zapalnej choroby jelit.


Działania niepożądane
 
Może powodować: utratę apetytu, biegunkę, wymioty, wysypkę, ból głowy, katar i zmęczenie, a także: obrzęk węzłów chłonnych, poważne reakcje alergiczne, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i inne skutki uboczne.

Przeciwwskazania
 
Kobiety ciężarne i karmiące – może zwiększać ryzyko poronienia. Inne leki – stosowanie leków na nadciśnienie, leków przeciwzakrzepowych oraz leków immunosupresyjnych.

Choroby autoimmunologiczne – takie jak stwardnienie rozsiane (MS), toczeń

Roślina może powodować większą aktywność układu odpornościowego, co może nasilać objawy chorób autoimmunologicznych. U osób z zaburzeniami krzepnięcia może spowolnić krzepnięcie krwi.


Opracowanie Michał Uroczyński

Inne wpisy w tej kategorii

Twoje oszukane serce

2023-01-27

Twoje oszukane serce

Migotanie przedsionków jest coraz powszechniejszym problemem. Standardy żywieniowe spadły tak nisko, że w ciągu jednego pokolenia częstość występowania tej przypadłości (z uwzględnieniem wieku) z [...]

Czytaj dalej

Choroby późnego wieku

2023-01-27

Choroby późnego wieku

Wraz z zaawansowaniem wieku w naszych organizmach zachodzą określone i nieuniknione zmiany. Starzejąc się, ludzie chorują na powszechne, przewlekłe choroby, jak również we znaki daje się dotychcz [...]

Czytaj dalej

Chrzan pospolity – Armoracia lapathifolia Gilibert

2023-01-24

Chrzan pospolity – Armoracia lapathifolia Gilibert

Chrzan pospolity ma kilka polskich i łacińskich nazw synonimowych: warzęcha chrzan, warzucha chrzan, chrzan zwyczajny, Cochlearia armoracia Linne = Cochlearia rusticana Lamarck = Armoracia ru [...]

Czytaj dalej