Diagnoza z twarzy

Diagnoza z twarzy

W ajurwedzie obraz całego człowieka daje niesamowite możliwości diagnostyczne. Ajurweda uczy, że codzienna obserwacja własnego ciała, pulsu, języka, twarzy, tęczówki, paznokci czy warg dostarcza drobnych, ale niezwykle istotnych wskazówek dotyczących kondycji własnego organizmu. Wprawny obserwator nie tylko uzyska wiedzę dotyczącą dominujących cech anatomiczno-fizjologicznych (np. tendencję do obrzęków), ale przede wszystkim poprzez regularną „kontrolę” można wcześnie wykryć patologiczne objawy i podjąć wobec nich środki prewencyjne, zapobiegając rozwojowi choroby.

Każdy taki parametr (wygląd twarzy, języka, paznokci itd.) możemy badać zarówno w odniesieniu do prakriti – konstytucji urodzeniowej, jak i do vikriti – stanu obecnego wskazującego, jak ma się nasz organizm w danym konkretnym momencie.

Zarówno prakriti jak i vikriti związane są z trzema energiami: wata, pitta, kapha, które kształtują naszą konstytucję psychosomatyczną. Przy czym jeśli chodzi o prakriti – pokazują nasze naturalne tendencje, a vikriti obrazuje stan zaburzenia równowagi.

Obraz twarzy według prakriti

Jakie cechy naszej twarzy definiuje prakriti?

  • Wata – jest wydłużona, szczupła, z dużymi nieregularnościami bądź krzywiznami (dysproporcje, asymetria), pociągła. Oczy są małe i mogą być nierówne; usta małe, cienkie; uszy mogą odstawać; nos jest cienki, szpiczasty i może być krzywy. Zgryz może być krzywy, a zęby nieregularne. Zarost niewielki, skąpy.
  • Pitta – jest średniej wielkości, proporcjonalna, o kanciastych i ostrych rysach. Brwi lub podbródek również mogą być kanciaste. Usta są średniej wielkości o ładnie zarysowanym kolorycie. Zarost często rudy.
  • Kapha – twarz jest okrągła bądź kwadratowa, gruba, wyraźnie symetryczna, szeroka. Wszystkie jej elementy są bardziej okrągłe, miękkie i pulchniejsze. Zarost i brwi gęste, mocne i często krzaczaste.

Twarz według vikriti

Jeśli chodzi o vikriti, twarz może nabierać różnych zmian, które są objawami związanymi z konkretnymi narządami czy układami.

Najbardziej ogólnikowo, twarz można podzielić na trzy strefy:

  • górną – czoło to obszar ściśle powiązany z energią wata,
  • środkową – policzki i nos to obszar pitta,
  • dolną – usta i podbródek to strefa związana z energią kapha.

Jeśli zatem zmarszczki lub pojawiające się bezpośrednio przed nimi tzw. czerwone linie znajdują się w tych konkretnych obszarach dominacji energii, możesz wiązać je bezpośrednio z dysfunkcją odpowiednich im narządów, ale także z przypisanymi im emocjami. Przyjrzyjmy się tym najbardziej czytelnym.

Na czole znajdą się „wyładowania” związane z energią wata, a więc w fizycznej postaci są to zaburzenia pracy jelita grubego czy płuc, a bardziej subtelne – emocje, takie jak strach i niepokój, często „duszone w sobie”. Szczególnie poziome linie są wyraźnym odzwierciedleniem zaburzeń w funkcjonowaniu jelita grubego i okrężnicy jako głównej siedziby energii wata. Pionowe zmarszczki na czole, wyraźniejsze w okolicy skroni mogą wskazywać na długotrwały stres.

Na zaburzenia pracy wątroby i/lub śledziony wskazują pionowe zmarszczki na czole pomiędzy brwiami – po prawej stronie są to zmarszczki wyraźnie odnoszące się do tłumionych emocji, takich jak złość, gniew, wściekłość na innych (te związane z wątrobą), a po lewej – oznaczają przyporządkowane śledzionie emocje złości, bezradności, agresji, rozczarowania w stosunku do siebie samego. Jeśli jesteś krytyczny, cyniczny lub masz problem z akceptacją innych, z pewnością prędzej czy później dostrzeżesz u siebie pionową zmarszczkę dokładnie pomiędzy brwiami na linii środka nosa, „Kurze łapki” przy oczach to odpowiedź na niezgodę na zastaną rzeczywistość i związaną z tym frustrację; na poziomie fizycznym to wynik problemów ze wzrokiem.

Z przykładów zmarszczek związanych z doszą kapha, te pojawiąjące się w kącikach ust, skierowane w dół mogą świadczyć o depresji, smutku, głęboko zakorzenionym żalu. Pozioma zmarszczka pod dolną wargą to wyraz niskiego libido i braku zainteresowania jakąkolwiek aktywnością. Charakterystyczny jest także podwójny podbródek – wskazuje na zaburzenia w pracy tarczycy, zwłaszcza niedoczynność i inne symptomy wzrostu doszy kapha.

Inne wpisy w tej kategorii

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

2024-05-28

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

Stres przewlekły wydaje się być już pewną stałą cechą współczesnych cywilizacji. Czy możemy się jeszcze przed nim ustrzec? Czy istnieje możliwość pozbycia się stresorów z naszego życia?

Czytaj dalej

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

2024-05-14

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

Leczenie alternatywne zdobywa ostatnimi laty coraz więcej zwolenników. Niezwykle dużą skutecznością w leczeniu poważnych chorób ma żywienie makrobiotyczne autorstwa Jewgienija Lebiediewa. Sprawdź.

Czytaj dalej

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

2024-05-09

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

Apiterapia jest metodą leczenia za pomocą różnych produktów, które są wytwarzane przez pszczoły. Wykorzystuje się nie tylko miód, ale także jad pszczeli oraz propolis. Zobacz jak działa.

Czytaj dalej

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

2024-05-08

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

Gdy nasze organy wewnętrzne szwankują, to aktywność ruchowa może wpłynąć na ich lepsze funkcjonowanie. Jakie ćwiczenia w tym pomogą?

Czytaj dalej

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej