Imbir – nie tylko na przeziębienie. Praktyczne przepisy z imbirem

Imbir – nie tylko na przeziębienie. Praktyczne przepisy z imbirem

Imbir (jego kłącze) jest w medycynie i kuchni stosowany od czasu sięgającego 3000 lat przed naszą erą. W starożytnej medycynie indyjskiej, tybetańskiej i chińskiej był używany przy dolegliwościach układu pokarmowego. Współczesne badania wykazały jednak możliwość innych zastosowań tej pożytecznej rośliny. Właściwości imbiru to szerokie spektrum działania.

Czemu więc imbir zawdzięcza swoje cenione w kuchni i w lecznictwie właściwości? Odpowiedź to: olejek eteryczny, w który korzeń jest bardzo bogaty. Zawiera on wiele substancji czynnych, które oddziałują wielopłaszczyznowo na nasz organizm. Stąd działanie imbiru jest wykorzystywane przy wielu dolegliwościach.

Imbir – działanie


Imbir pomaga w wielu problemach zdrowotnych. Według medycyny ludowej ma on działanie:

•    Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne – redukuje stan zapalny, łagodzi ból i obniża temperaturę. Nie wykazuje przy tym działań ubocznych, oddziałuje za to niejako przy okazji korzystnie na inne nasze organy, o czym piszę w dalszej części artykułu.
•    Przeciwwymiotne – dzięki czemu znalazł zastosowanie przy chorobie lokomocyjnej. Dostępny jest pod różnymi postaciami (od kapsułek po cukierki imbirowe), które są szczególnie polecane dzieciom, które cierpią na te przypadłość.

Imbir – właściwości zdrowotne

Powyższe spektrum działania imbiru przekłada się na jego skuteczność podczas wielu dolegliwości. A oto bardziej szczegółowe informacje w temacie, jakie są właściwości imbiru oraz kiedy i jak działa imbir oraz w jakich przypadkach imbir stosować:


•    zaburzenia trawienne (olejek eteryczny pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo oraz likwiduje wzdęcia);
•    przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii oraz wzmaga apetyt;
•    wspomaga przy mdłościach podczas ciąży;
•    stany zapalne zatok (łagodzi i likwiduje);
•    przeciwdziała zlepianiu płytek krwi – chroni przed tworzeniem się zakrzepów; jest niezbędnym składnikiem potraw w menu osób z wysokim cholesterolem;
•    bóle miesiączkowe (łagodzi je);
•    przeziębienia, chore stawy (przynosi ulgę dzięki bogactwu substancji przeciwzapalnych); jako składnik niektórych maści i plastrów rozgrzewających niweluje ból mięśni (takie działanie ma też masaż z wykorzystaniem kilku kropli olejku imbirowego);
•    ataki migreny (zmniejsza ich częstotliwość);
•    troficzne choroby skóry (związane z zaburzeniami odżywczymi skóry),
•    choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne;
•    działanie imbiru to także działanie przeciwobrzękowe, dzięki moczopędnym właściwościom olejku eterycznego;
•    zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, poprawiając ukrwienie mózgu;
•    uważany jest przez wschodnie kultury za skuteczny afrodyzjak.

Jak więc widać, działanie imbiru jest bardzo wszechstronne, a za każdym razem przynosi zadowalające rezultaty potwierdzone bardzo długą tradycją stosowania kłącza imbiru.

Imbir rozgrzewa cały organizm. To działanie imbiru jest doceniane zwłaszcza w chłodniejszych porach roku – dlatego też poleca się napar z imbiru. Dobrym rozwiązaniem będzie też dodany imbir do herbaty czy woda z imbirem.

Inne z właściwości imbiru to przyspieszenie procesów detoksykacji zachodzących w wątrobie – dlatego jest wspaniałym środkiem używanym przy kuracjach oczyszczających.

Napar z imbiru i nie tylko – domowe leki z imbiru

Jak wcześniej wspomniano, już starożytni wiedzieli, jak wykorzystać działanie imbiru. Konfucjusz podobno jadał imbir przy każdym posiłku. Zaś słynna medyczna szkoła w Salerno (X wiek przed nasza erą) uważana przez niektórych za pierwszy uniwersytet, nauczała: „Żeby być szczęśliwym i długo żyć, należy spożywać imbir. Jedz go, a będziesz kochał i będziesz kochany jak w młodości”.


A oto najpopularniejsze domowe medykamenty z imbiru oparte na starych recepturach, w których właściwości imbiru zostały w pełni wykorzystane.

Prosta kuracja oczyszczająca


Składniki:
•    4 łyżki sproszkowanego imbiru,
•    10 dag roztopionego (prawdziwego 93-proc.) masła.

Przygotowanie:
Mieszamy składniki do uzyskania jednolitej masy, następnie odstawiamy ją w chłodne miejsce.


Mieszankę zażywamy przed ciepłym śniadaniem (złożonym np.: z płatków zbożowych, kaszy czy herbaty ziołowej itp.,) w dawkach:

Pierwszy dzień……½ łyżeczki.
Drugi dzień…………….1 łyżeczka.
Trzeci dzień ……………1½ łyżeczki.
Czwarty dzień ……………2 łyżeczki.
Piąty i 6. dzień ………...2½ łyżeczki.


Od 7. dnia zmniejszamy dawkę mieszanki codziennie o ½ łyżeczki. Kuracja ta przyspiesza procesy metaboliczne – w ten sposób, pozbywając się szkodliwych substancji, jednocześnie tracimy zbędne kilogramy. Wśród właściwości imbiru jest również to, że wspomaga on redukcję wagi.

Fizjologiczny wyciąg wodny


To także propozycja terapii oczyszczającej opartej o imbir. Działanie jej jest bardzo efektywne. Tym razem jednak wyciąg służy do płukania zatok, gardła, uszu oraz narządów płciowych przy stanach zapalnych.


Składniki:
•    2 łyżki sproszkowanego imbiru,
•    220 ml soli fizjologicznej (dostępna w aptekach).

Przygotowanie:
Zagotowujemy, odstawiamy na 30 minut oraz przecedzamy. Płukanki letnim roztworem wykonujemy kilka razy dziennie.

Podobne działanie ma też


Odwar z imbiru


Składniki:
•    1 łyżka sproszkowanego imbiru,
•    szklanka wody.

Przygotowanie:

Gotujemy wszystko 5 minut, odstawiamy na 30 minut i przecedzamy. Pijemy 3 razy dziennie po 30–50 ml.


Do nosa zaś wprowadzamy za pomocą atomizera (do kupienia w aptece) w dawkach: 3–6 razy dziennie w nieżycie i stanach zapalnych nosa, zatok bocznych nosa oraz w stanach chorobowych komórek sitowych (labirynt kostny okolicy czołowej). Odwary, wyciągi wodne można pić oraz stosować do irygacji czy płukanek przy: chorobach skóry, zawrotach głowy, szumach w uszach, skłonnościach do omdleń, nieregularnych krwawieniach miesiączkowych oraz upławach z kobiecych narządów płciowych.

Imbir do herbaty


Przygotowanie:
Obrać i utrzeć około 1 cm imbiru, dodać łyżeczkę herbaty liściastej, a następnie zalać gorącą wodą. Odstawiamy na 5–10 minut. By cenne olejki eteryczne nie uleciały, należy pamiętać o przykryciu. Dodajemy łyżeczkę miodu. Na koniec możemy się cieszyć i delektować wspaniałym rozgrzewającym i odświeżającym napojem, który pomoże nam szybko dojść do zdrowia przy przeziębieniach oraz infekcjach grypopodobnych i szybko postawi nas na nogi.

Napar z imbiru


Składniki i przygotowanie:
Napar z imbiru polecany jest na bóle żołądka. Zaparzamy w szklance wrzątku 10 g suszonego imbiru zmielonego wcześniej z 10 ziarnami czarnego pieprzu. Napar z imbiru wypijamy w dwóch dawkach.

A teraz coś dla koneserów…


Zdrowotna nalewka spirytusowa z imbiru

Składniki:
•    2 łyżki sproszkowanego imbiru,
•    200 ml czystego spirytusu.

Przygotowanie:
Wymieszać składniki w szczelnym słoju. Miksturę pozostawiamy co najmniej na 7 dni, aby imbir się zmacerował. Pamiętajmy tylko, aby każdego dnia poruszać słoikiem. Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować.

Zewnętrznie nalewka spirytusowa z imbiru jest stosowana do wcierania w obolałe i opuchnięte nogi oraz w bolące stawy. Ponadto używamy jej  przy bólach mięśni i nerwobólach. Pomaga także na opryszczki, ropnie, owrzodzenia i liszaje – trzeba je smarować przynajmniej 4 razy dziennie.


Najważniejsze, że tej nalewki można także użyć wewnętrznie przy zaburzeniach pokarmowych, niestrawności czy nudnościach. Rozcieńczamy ją wtedy wodą w stosunku 1:2,5 i popijamy w razie potrzeby. Wiele osób ceni ją nie tylko za walory zdrowotne, ale i smakowe.

Ekstrakt olejowy


Właściwości imbiru znakomicie sprawdzają się również w tym domowym leku.


Składniki i przygotowanie:
Pół szklanki zmielonego suszonego imbiru lub świeżo mielonego kłącza zwilżamy 40-proc. wódką i zalewamy 250 ml lekko podgrzanego oleju (winogronowego, arachidowego lub oliwą z oliwek). Odstawiamy na 5 dni, a następnie przefiltrowujemy przez gazę.


Zażywamy 2–3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej oraz stosujemy zewnętrznie do wcierania w skórę i we włosy. Działa na wszystkie ww. dolegliwości dermatologiczne.


W leczeniu trądzików preparaty z imbiru należy stosować na skórę oraz jednocześnie zażywać doustnie.

Imbir – przeciwwskazania


Uwaga! Kłącze imbiru jako silnie aktywny nie może być stosowane przez osoby, które mają zaawansowaną chorobę wrzodową układu pokarmowego. Nie należy też łączyć przyjmowania preparatów z imbiru z terapią innymi ziołami.

Opracowanie Tomasz Kapuściński

Inne wpisy w tej kategorii

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

2024-10-11

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

Jesień to czas, kiedy nasze organizmy muszą zmierzyć się z obniżeniem temperatury i zwiększoną wilgotnością powietrza, co często skutkuje przeziębieniami. Zamiast od razu sięgać po farmaceutyki, [...]

Czytaj dalej

Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3

2024-10-01

Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3

Co takiego robią kwasy omega-3, że można je wręcz nazywać „kluczem do długowieczności”? Dowiedz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Hydrokolonoterapia – zalety i przeciwwskazania

2024-09-25

Hydrokolonoterapia – zalety i przeciwwskazania

Coraz większa świadomość prozdrowotna społeczeństwa powoduje sięganie do starych, tradycyjnych form różnego rodzaju oryginalnych terapii. Dzisiaj dowiemy się czym jest hydrokolonoterapia.

Czytaj dalej

Sarkopenia – jak zapobiegać utracie masy i siły mięśni w starszym wieku

2024-09-20

Sarkopenia – jak zapobiegać utracie masy i siły mięśni w starszym wieku

Sarkopenia - choroba będąca jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności u seniorów. W jej przebiegu dochodzi do pogorszenia sprawności fizycznej, jak i do innych problemów. Sprawdź jak z nią walczyć!

Czytaj dalej

Nasiona na każdy dzień

2024-09-19

Nasiona na każdy dzień

Nasiona są niezwykle odżywcze dla ludzi, ponieważ przekazują składniki, które promują siłę i zdrowie. Sprawdź, które są szczególnie polecane do spożycia.

Czytaj dalej